Dluhy i důchod padesát tisíc. Senátoři na odchodu přiznávají majetek

  0:01aktualizováno  0:01
Senátorská kariéra letos skončila dobrovolně i nedobrovolně pro devatenáct lidí. Nejzadluženějším končícím senátorem je Libor Michálek, který skončil s hypotékou. Tu splácí i Hassan Mezian, ten si ovšem také nejvíc vydělal. Vyplývá to z majetkových přiznání senátorů, která MF DNES prozkoumala.

Z končících senátorů vydělal nejvíce lékař Hassan Mezian z ČSSD | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Byl to jeden z nevyhrocenějších okamžiků uplynulých senátních voleb. Dva dny před druhým kolem v Praze 2 vyzval někdejší protikorupční aktivista a v té době senátor snažící se o obhajobu funkce Libor Michálek svého protikandidáta Marka Hilšera, aby v jeho prospěch z boje odstoupil.

Michálek totiž podpořil Hilšera v prezidentské volbě a ten mu to měl prý takto vrátit. Jenže to se nestalo a Hilšer Michálka s převahou porazil.

Co teď bude bývalý úředník Michálek dělat, není jasné. Na dotazy MF DNES neodpověděl. Zřejmé je tak jen to, že ze Senátu odchází s nesplacenými závazky – hypotéku ve výši 1,37 milionu korun, jak uváděl ke konci minulého roku.

Druhou nejvyšší hypotéku – rovný milion korun – uvedl ve svém přiznání lékař a končící senátor za Litoměřice Hassan Mezian z ČSSD. Ten ovšem oproti Michálkovi vydělal za prvních deset měsíců tohoto roku už 1,74 milionu korun.

Fotogalerie

Hypotéku ve výši 968 tisíc přiznala i končící dlouholetá senátorka ODS architektka Daniela Filipiová, která ale zase uvádí, že ji živí i překlady nebo projektování. Loni si také pořídila auto za více než milion korun. Jaké, to MF DNES neupřesnila.

Auto – Škodu Fabii – si v loňském roce za necelých 360 tisíc korun koupil i Jaromír Jermář, jehož majetkové přiznání působí v porovnání s ostatními trochu kuriózně. Mimo jiné v něm totiž uvádí, že od Zemědělského družstva Sever Loukovec dostal 3 001 korun.

Vysvětlení toho je ale prosté. „Těch 3 001 korun je za pronájem jednoho hektaru polí, které má Zemědělské družstvo Loukovec pronajaté a hospodaří na něm,“ vylíčil MF DNES Jermář.

Cenné papíry nebo akcie drží Zdeněk Berka (ČSSD) a Jiří Šesták (STAN). Hodnotu nicméně nevyčíslili.

Důchod padesát tisíc

Sedm z devatenácti končících senátorů pak ve svých přiznáních zmínilo, že jim už také kromě základního senátorského platu ve výši 75 900 korun náleží důchod.

Volby 2018

Vůbec nejvyšší má vědkyně a někdejší šéfka Ústavu experimentální medicíny Eva Syková, která za deset měsíců letošního roku dostala 481 418 korun. Měsíčně si tak přišla na zhruba 48 tisíc korun.

Celkem 233 400 korun obdržela končící senátorka a bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová (za Zelené). Přes dvě stě tisíc dostali od České správy sociálního zabezpečení také sociální demokrat Jan Látka (214 990 korun) nebo Lubomír Franc (206 tisíc korun).

Končící sociálnědemokratická senátorka Milada Emmerová drží zase prvenství v aktivitě. Vedle Senátu zvládala působit ve výboru pro zdravotnictví a sociální věci Krajského úřadu Plzeňského kraje, ve spolku Soužití 2001, Fakultní nemocnici v Plzni a také na tamní lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Kolik za to dostala peněz, neuveřejnila.

V oznámení o příjmech, kde se přiznávají částky vyšší než sto tisíc korun, Emmerová zaškrtla, že žádné takto vysoké příjmy neměla.

Dvacet milionů na účtě? Nic extra. Politici vykázali příjmy a dluhy

Druhou nejaktivnější byla Eva Syková, která působila v několika vědeckých a výzkumných společnostech. To všechno jí vyneslo necelých 685 tisíc, které si vydělala vedle senátního platu, jak uvedla ve svém majetkovém přiznání.

To musí všichni politici odevzdávat ze zákona. A to jak při zvolení do funkcí, tak průběžně vždy do 30. června následujícího kalendářního roku, a také v momentě, kdy funkce opouštějí.

Zveřejňovat musejí politici informace i o nabytých nemovitostech, pořízení cenných papírů, o obdržených darech, další výdělky, ale i kolik si půjčili.


  • Nejčtenější

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Mezi oběťmi bylo 38...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Zeman podpořil rozpočet, opozice vyčítá vládě schodek 40 miliard korun

Prezident Miloš Zeman podpořil ve Sněmovně vládní návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun....

Sexuální výchova v Česku pokulhává. iDNES.cz spouští velký průzkum, zapojte se

Jak jsou na tom Češi a studenti se znalostmi o sexu je v dnešní době těžké odhadnout - chybí data. Poslední velký...

Barista i záchranář u kanónu. Armádní záložáci poprvé pálili ostrými

Na kopci stojí rozmístěná baterie samohybných houfnic DANA. Ve stínu mezi nimi posedávají hloučky mužů. Svačí,...

Část Pirátů se bouří proti Michálkovi, chtějí ho sesadit z předsednictva

Mezi Piráty to pořádně vře. Část členů strany chce konec místopředsedy a šéfa poslanců Jakuba Michálka. Vadí jim...

Najdete na iDNES.cz