Dluhy i důchod padesát tisíc. Senátoři na odchodu přiznávají majetek

  0:01aktualizováno  0:01
Senátorská kariéra letos skončila dobrovolně i nedobrovolně pro devatenáct lidí. Nejzadluženějším končícím senátorem je Libor Michálek, který skončil s hypotékou. Tu splácí i Hassan Mezian, ten si ovšem také nejvíc vydělal. Vyplývá to z majetkových přiznání senátorů, která MF DNES prozkoumala.

Z končících senátorů vydělal nejvíce lékař Hassan Mezian z ČSSD | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Byl to jeden z nevyhrocenějších okamžiků uplynulých senátních voleb. Dva dny před druhým kolem v Praze 2 vyzval někdejší protikorupční aktivista a v té době senátor snažící se o obhajobu funkce Libor Michálek svého protikandidáta Marka Hilšera, aby v jeho prospěch z boje odstoupil.

Michálek totiž podpořil Hilšera v prezidentské volbě a ten mu to měl prý takto vrátit. Jenže to se nestalo a Hilšer Michálka s převahou porazil.

Co teď bude bývalý úředník Michálek dělat, není jasné. Na dotazy MF DNES neodpověděl. Zřejmé je tak jen to, že ze Senátu odchází s nesplacenými závazky – hypotéku ve výši 1,37 milionu korun, jak uváděl ke konci minulého roku.

Druhou nejvyšší hypotéku – rovný milion korun – uvedl ve svém přiznání lékař a končící senátor za Litoměřice Hassan Mezian z ČSSD. Ten ovšem oproti Michálkovi vydělal za prvních deset měsíců tohoto roku už 1,74 milionu korun.

Fotogalerie

Hypotéku ve výši 968 tisíc přiznala i končící dlouholetá senátorka ODS architektka Daniela Filipiová, která ale zase uvádí, že ji živí i překlady nebo projektování. Loni si také pořídila auto za více než milion korun. Jaké, to MF DNES neupřesnila.

Auto – Škodu Fabii – si v loňském roce za necelých 360 tisíc korun koupil i Jaromír Jermář, jehož majetkové přiznání působí v porovnání s ostatními trochu kuriózně. Mimo jiné v něm totiž uvádí, že od Zemědělského družstva Sever Loukovec dostal 3 001 korun.

Vysvětlení toho je ale prosté. „Těch 3 001 korun je za pronájem jednoho hektaru polí, které má Zemědělské družstvo Loukovec pronajaté a hospodaří na něm,“ vylíčil MF DNES Jermář.

Cenné papíry nebo akcie drží Zdeněk Berka (ČSSD) a Jiří Šesták (STAN). Hodnotu nicméně nevyčíslili.

Důchod padesát tisíc

Sedm z devatenácti končících senátorů pak ve svých přiznáních zmínilo, že jim už také kromě základního senátorského platu ve výši 75 900 korun náleží důchod.

Volby 2018

Vůbec nejvyšší má vědkyně a někdejší šéfka Ústavu experimentální medicíny Eva Syková, která za deset měsíců letošního roku dostala 481 418 korun. Měsíčně si tak přišla na zhruba 48 tisíc korun.

Celkem 233 400 korun obdržela končící senátorka a bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová (za Zelené). Přes dvě stě tisíc dostali od České správy sociálního zabezpečení také sociální demokrat Jan Látka (214 990 korun) nebo Lubomír Franc (206 tisíc korun).

Končící sociálnědemokratická senátorka Milada Emmerová drží zase prvenství v aktivitě. Vedle Senátu zvládala působit ve výboru pro zdravotnictví a sociální věci Krajského úřadu Plzeňského kraje, ve spolku Soužití 2001, Fakultní nemocnici v Plzni a také na tamní lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Kolik za to dostala peněz, neuveřejnila.

V oznámení o příjmech, kde se přiznávají částky vyšší než sto tisíc korun, Emmerová zaškrtla, že žádné takto vysoké příjmy neměla.

Dvacet milionů na účtě? Nic extra. Politici vykázali příjmy a dluhy

Druhou nejaktivnější byla Eva Syková, která působila v několika vědeckých a výzkumných společnostech. To všechno jí vyneslo necelých 685 tisíc, které si vydělala vedle senátního platu, jak uvedla ve svém majetkovém přiznání.

To musí všichni politici odevzdávat ze zákona. A to jak při zvolení do funkcí, tak průběžně vždy do 30. června následujícího kalendářního roku, a také v momentě, kdy funkce opouštějí.

Zveřejňovat musejí politici informace i o nabytých nemovitostech, pořízení cenných papírů, o obdržených darech, další výdělky, ale i kolik si půjčili.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Nachlazení kolegové Čechům vadí. S horečkou jde do práce každý dvanáctý

Při nachlazení vyzkoušejte osvědčené recepty.

Nachlazení kolegové v práci vadí více než dvěma třetinám Čechů a Slováků. Přesto ke svému onemocnění přistupují stejně...

Rath mluvil u soudu třetí den. Přišlo i na miliony od Kottových

Bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath přichází ke krajskému soudu v...

Třetí den pokračovala výpověď bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha ve druhé části jeho korupční kauzy u...

Rektoři i školské organizace stojí za Plagou. Jeho odvolání si nepřejí

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga se zúčastnil ve Strakově...

Pedagogická komora, vysokoškolští rektoři i společnost EDUin podporují ministra školství za ANO, Roberta Plagu. Uvedli...

Najdete na iDNES.cz