Exsenátor Novák je německý občan. Vydání to nebrání, tvrdí ministerstvo

  10:35aktualizováno  11:13
Bývalý senátor za ODS Alexandr Novák, kterého zadržela policie v Německu, má německé občanství. Mluvčí českého ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová v úterý uvedla, že tato skutečnost nebrání Novákovu vydání do Česka na základě evropského zatýkacího rozkazu.

Alexandr Novák míří do soudní místnosti. Snímek z roku 2010. | foto: Martin Adamec, MAFRA

„Orgány činné v trestním řízení s ním nakládají jako s německým občanem, ministerstvo spravedlnosti to nezpochybňuje,“ konstatovala mluvčí.

„Pro český orgán je to komplikace, jestliže jde o německého občana, protože každý stát si chrání své občany,“ řekl iDNES.cz právník Jaroslav Ortman. „Já si myslím, že je to i jeden z důvodů, proč tak pozdě vyšlo najevo, že byl zadržen už v prosinci,“ dodal právník. Ač jde o komplikaci, jeho vydání do ČR to ale podle něj nebrání. „Jsou platné principy, že se vydává do států, kde se čin spáchal,“ uvedl Ortman s tím, že kvůli nové skutečnosti by vydání mohlo trvat déle.

Soud zostřil vazbu Novákovu komplici

Danielu Ježkovi, který je společně s Novákem hlavní postavou dotační aféry v kauze ROP Severozápad, soud zostřil vazbu. Kromě obavy, že by mohl ovlivňovat svědky, se soud obával, že podnikatel uteče do zahraničí. Soud v usnesení poukazuje na úzké majetkové propojení s Alexandrem Novákem.

"Je nutno zohlednit naprosto specifickou situaci obviněného, která i dle názoru stížnostního soudu spočívá ve velmi úzkém majetkovém, podnikatelském i osobním propojení jeho osoby s Alexandrem Novákem, když s ohledem na již shora uvedené skutečnosti je zřejmé, že oba byli hlavními organizátory trestné činnosti kolem Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad v souvislosti s čerpáním příslušných finančních prostředků," píše se v usnesení Krajského soud v Ústí nad Labem, které má Český rozhlas.

O Novákově vydání do Česka by měl podle česko-německého policejního centra v bavorském Schwandorfu rozhodnout soud ve Frankfurtu nad Mohanem. Novák byl ve Frankfurtu zadržen na základě eurozatykače, podle informací Českého rozhlasu se tak stalo po jeho příletu z Los Angeles. Rozhlas také uvedl, že českého občanství se Novák vzdal.

Podle mluvčího vrchního zemského soudu ve Frankfurtu nad Mohanem Inga Nöhreho poslal soud 3. ledna Nováka do vydávací vazby. Někdejší senátor se tak nyní nachází v jednom ze zařízení hesenské justice. Kdy by soud mohl o Novákově vydání do Česka rozhodnout, jeho mluvčí neuvedl.

Dozorující žalobce z pražského vrchního státního zastupitelství Tomáš Minx v pondělní tiskové zprávě uvedl, že v Německu je na základě eurozatykače vydaného českými justičními orgány „vedeno řízení proti jedné osobě“. V úterý řekl, že další informace poskytnout nemůže, a to s ohledem na potřebu chránit účel trestního řízení.

Novák byl v minulosti odsouzen ke čtyřem rokům vězení za přijetí víc než čtyřicetimilionového úplatku. Soud ho v roce 2015 po odpykání poloviny trestu podmínečně propustil poté, co se za něj zaručil motorkářský klub Gryphons (více čtěte zde).

Německá policie zatkla exsenátora Alexandra Nováka

Kauza Regionálního operačního programu Severozápad se týká evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. V případu je obviněno 24 lidí, jsou mezi nimi politici, vysocí úředníci a podnikatelé.

Obvinění míří mimo jiné na krajské špičky sociální demokracie - nynějšího předsedu ČSSD v Karlovarském kraji a starostu Chebu Petra Navrátila či bývalou ústeckou hejtmanku Janu Vaňhovou. Za ODS jsou vedle Nováka mezi obviněnými podnikatel Daniel Ježek, jenž jako jediný skončil ve vazbě, či bývalý primátor Mostu Vladimír Bártl (ODS), který je nyní ředitelem odboru ministerstva průmyslu a obchodu.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Hejna čápů se na cestě do Afriky zastavila na Moravě. Kvůli hrabošům

Obrovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední...

Obrovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední Moravě. Důvodem jsou přemnožení hraboši,...

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Pokud nechtějí být ve vládě, ať to jasně řeknou, vyzval Babiš ČSSD

Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (za ANO) mluví o konci koalice s ČSSD. V rozhovoru pro televizi Prima zdůraznil, že obě politická...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz