Čuba se vzdal platu, úřadovat chce ze Zlína. Takhle to nejde, míní Štěch

  12:06aktualizováno  13:02
Senátor František Čuba se vzdal platu i cestovních náhrad. Mandát si ponechá, úřadovat bude ze Zlína. Sdělil to v dopise adresovaném předsedovi Senátu Milanu Štěchovi. Někdejší šéf JZD Slušovice do Senátu nedochází kvůli zdravotním problémům. Podle Štěcha však toto řešení není z právního hlediska možné.

František Čuba, SPO | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Čubův dopis s návrhem řešení své dlouhodobé absence předal Štěchovi předseda Strany práv občanů Jan Veleba. Ten poté dopis přečetl i novinářům. „Ukončuji pobírání mzdových prostředků a cestovních výdajů. V současnosti je cestování na delší vzdálenosti pro mě náročné,“ uvedl Čuba v dopise. Funkci senátora bude dál vykonávat ze své kanceláře ve Zlíně.

Pracuje, nemůže dojíždět, tvrdí Čubův asistent

Čubův asistent Milan Frnka řekl, že senátor docházel do své zlínské kanceláře v posledních měsících denně. „Stejně tomu bude i nadále,“ uvedl Frnka, podle kterého byl senátor doma pouze měsíc po operacích. „Jediné omezení je, že neřídí auto, vozí ho syn. On není nemocný, pracovat chce, jen to cestování je pro něj náročné,“ dodal asistent. Čuba se podle něj vyjadřoval k řadě věcí také coby poradce prezidenta. Na nemocenskou nechtěl nastoupit, vyplývala by z toho různá omezení, například nutnost dodržovat vycházky.

Veleba uvedl, že Čuba bude práci senátora vykonávat skrze své asistenty, hlasování v Senátu se však účastnit nebude. „Práce senátora není prací jenom tady, v obvodech si pan kolega svou práci vykonává bez problémů,“ řekl.

Čubův zdravotní stav se podle něj zlepšuje a očekává, že se do Senátu vrátí. Na otázku, kdy to bude, ale odpovědět nedokázal. Plat přestane senátor pobírat od 12. června. Co udělá s platem, který pobíral dosud, prý Veleba neví.

Veleba uvedl, že se jedná o mediální štvanici na nemocného člověka. „Moje vysvětlení je, že je před volbami, zejména prezidentskými,“ řekl s odkazem na to, že Strana práv občanů má blízko k prezidentovi Miloši Zemanovi. „Je to čestné a chlapské řešení, nevím, jestli je nějaký příklad jiného politika, který chce dokončit svůj mandát a nepobírat za to žádný plat,“ dodal.

Z právního hlediska nemožné, řekl Štěch

Předseda Senátu Štěch nicméně uvedl, že takové řešení situace není možné. „Reálně je to neuskutečnitelné, v tom dopise není vůbec nic. Překvapuje mě, jak diletantsky k tomu přistoupili,“ řekl novinářům.

Senát podle Štěcha nemůže sám o sobě nevyplácet mzdu ani náhrady. „Z mého pohledu je to záležitost neřešitelná, stanovisku k tomu zaujme Kancelář Senátu,“ uvedl s tím, že si k celé záležitosti nechá vypracovat právní analýzu. „Kancelář Senátu stejně jako jakýkoliv jiný zaměstnavatel nemůže nikoho zbavit platu. Podle právníků to je řešení, které nelze provést,“ doplnil.

Fotogalerie

„Čistší“ řešení by podle Štěcha bylo, kdyby se Čuba mandátu vzdal, nebo nastoupil na nemocenskou jako běžní občané. Případně může také plat pobírat dál a posílat ho třeba na charitu. Dodal také, že neví, jakou práci Čuba ve Zlíně vykonává. „Pokud má být práce v regionu plnohodnotná, nemůže jen sedět v kanceláři a čekat, kdo ho navštíví. Je to celé trapné,“ prohlásil.

Pokud by se Čuba mandátu vzdal, znamenalo by to patrně zánik Velebova senátorského klubu Nezávislých, který nyní disponuje pouze minimálním počtem pěti členů. Navíc by na Zlínsku musely být vypsány doplňovací senátní volby na zbývající tříleté období Čubova mandátu.

„Čestné a chlapské“ řešení

Veleba se s Čubou sešel už začátkem týdne v jeho zlínské senátorské kanceláři, podrobnosti schůzky ale odmítl uvést. Podle ČTK jen sdělil, že Čuba Štěchovi nabídl „čestné a chlapské řešení“ své absence.

Jedenaosmdesátiletý Čuba je senátorem za Stranu práv občanů. Kvůli zdravotním důvodům nebyl v Senátu téměř deset měsíců, jednání se naposledy účastnil 24. srpna. V září prodělal operaci trávicího traktu. I přesto však pobíral plný plat včetně cestovních náhrad.

K odstoupení z postu Čubu před týdnem vyzvali zlínští lidovci, kteří jeho měsíční příjem vypočítali na 120 tisíc korun. Čubův syn Rostislav tehdy pro MF DNES uvedl, že jeho otec se složením mandátu nepočítá. Už v minulosti byl přitom Čuba mezi šesti nejčastěji chybějícími senátory.

Čuba ve volbách v roce 2014 porazil dlouholetou senátorku ČSSD Alenu Gajdůškovou. Bývalý šéf komunistického JZD Slušovice byl v letech 2012 až 2016 také krajským radním za SPO.

Takhle Čuba mluvil, když se stal na podzim roku 2014 senátorem:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Škola ve Sládkovičově prověří, zda Haškovi titul JUDr. udělila oprávněně

Bývalý hejtman Michal Hašek na akci platformy Zachraňme ČSSD

Slovenská soukromá vysoká škola ze Sládkovičova, kde exhejtman Michal Hašek získal titul JUDr., překontroluje úroveň...

„Velký bratr“ začne v květnu elektronicky sledovat pohyb cigaret na území EU

Ilustrační snímek

Brzy na bedra tabákových firem v Evropské unii dolehne nová povinnost. Musejí elektronicky sledovat pohyb svého zboží....

Čeští egyptologové odkryli neznámé části obrovské hrobky Staré říše

Pohled na okénko vedoucí do místnosti se sochou hodnostáře Tije a výzdobu zdi...

Podle mnohých je to nejkrásnější z objevených hrobek z doby egyptské Staré říše. Unikátní je díky velikosti,...

Najdete na iDNES.cz