Senátor chce dát státní maturitě polibek smrti. Budeme za idioty, varuje úředník

  18:33aktualizováno  18:33
Rok a něco před spuštěním státních maturit se množí kritické hlasy. Senátor za ČSSD Marcel Chládek mluví o projektu jako o paskvilu a chce mu dát polibek smrti. Šéf maturit Pavel Zelený naopak tvrdí, že přípravy běží podle plánu a virtuálními bublinami se nehodlá zabývat. Na dálku se střetli v rozhovoru iDNES.cz.

Šéf Cermatu Pavel Zelený (vlevo) a senátor Marcel Chládek. | foto: Koláž - iDNES.cz

Se oběma duelanty jsme se sešli odděleně. Se senátorem Chládkem v jeho kanceláři na úřadě Středočeského kraje, kde zastává také funkci náměstka hejtmana Davida Ratha.

Rozhovor se Zeleným se konal v sídle Centra pro zjišťování výsledků ve vzdělávání (Cermat), v jehož čele Zelený stojí a kde se státní maturita připravuje.

Podal jste stížnost k antimonopolnímu úřadu, aby prověřil tendr na zajištění logistiky a digitalizaci maturit za 300 milionů. Proč?

35. sjezd ČSSD - Marcel ChládekChládek: Ano, podle mého názoru už totiž ministryně (školství Miroslava Kopicová, pozn. red.) nemá mandát cokoli podepisovat a měla by to nechat na novém ministrovi. Může se stát, že podepíše nevypověditelné smlouvy a nástupce bude otrokem toho, co podepsala. Proto jsem požádat Úřad na ochranu hospodářské soutěže, aby tendr prověřil. To samé udělám i u tendru za 58 milionů na rozvoz maturitních testů. Podle mě je to vyhazování peněz. Mohly jít jinam - na pomůcky, na vzdělávání pedagogů. Podle mě jsou státní maturity paskvil.

Co říkáte na stížnost, kterou podal senátor Chládek?

Ředitel Centra pro zjišťování výsledků ve vzdělání (Cermat) Pavel Zelený odpovídá čtenářům iDNES.cz. Zelený: Za prvé, stížnost na tendr nemá žádné opodstatnění. Tato veřejná zakázka je bez problému a profesionálně udělaná. Budu jedině rád, když se tím začnou zabývat. Ať to prošetří, pokud to rozptýlí pochybnosti.

Co vám vadí na druhém výběrovém řízení na distributora maturitních otázek, který má zajistit přepravu maturitních testů z centrálního skladu do škol auty?

Chládek: Přijde mi jako vyhozené peníze, aby nám tu jednou za rok někdo jezdil a rozvážel maturitní testy za 58 milionů, když to takto zjednoduším. Za druhé je tu obava nad zabezpečením dat, aby nedošlo k úniku.

V případě distribuce maturitních testů se mluvilo o využití datových schránek. Je rozvoz auty opravdu ta nejlepší varianta?

Zelený: Je to nejbezpečnější a také nejlevnější varianta. Pokud byste testy chtěla tisknout až na škole, tak je musíte nějakou dobu před začátkem maturit uvolnit a od toho momentu nad nimi nemáte kontrolu. Máme ověřeno, že když otevřete ten soubor na tisk, tak do deseti minut, když se to dobře připraví, se žáci dokáží dozvědět výsledky. V případě, který jsme zvolili, testy rozveze firma, která bude mít zkušenosti s distribucí v bezpečnostním režimu a testy se budou otvírat až ve třídách ze zapaketovaných balení.

Už dříve jste prohlásil, že považujete projekt státních maturit za mrtvý. Proč?

Chládek: Státní maturity nejsou kvalitně nastaveny. Na začátku, když se o jednotné maturitě začalo hovořil, se rozevíraly nůžky mezi kvalitou na gymnáziu a středním odborném učilišti. Podle mě ale státní maturity v nynější podobně úroveň nezvýší, naopak ji sníží. Když se před x lety začalo hovořit o zavedení jednotné maturity, bylo to legitimní a potřebné, ale systém vzdělávání se za tu dobu posunul někam jinam.

Vaše ČSSD chce nahradit státní maturity standardizovanými testy. V čem by takové testování spočívalo?

Chládek: Jedna z možností je, že bude databáze testů a může být klidně veřejná, čímž zabráníme zneužití. Může tam být klidně tisíc variant testů, které budou hodnotit nějaký standard jako je to u jazykových testů. Pokud složíte standardizovanou zkoušku, tak budete moci k maturitní zkoušce. A zavedení standardizovaných testů, to je otázka jednoho, maximálně dvou let i s vyzkoušením.

Jak byste reagoval na kritiku senátora Chládka, který je přesvědčen, že státní maturity ve stávající podobě nemají smysl?

Zelený: Za prvé patříme mezi několik posledních evropských zemí, které nemají státem garantované ukončení maturitních oborů. Za druhé stát pustil otěže na straně toho, co se má učit a jak. A jestli nedržíte ani otěže toho, jaké jsou výsledky, tak ten systém v podstatě neovlivňujete. Nikdo se také v současné době neptá po výsledcích maturit, je to nesouměřitelné. Pokud se má maturitní zkoušce vrátit prestiž, tak se musí zobjektivnit.

A za třetí, jestliže chcete motivovat školy a žáky k tomu, aby se zvýšila kvalita výuky, tak je musíte motivovat přes nějaký nástroj. Maturity jsou úžasný nástroj v případě, že někdo bude reálně odebírat jejich výsledky. Pokud budou vysoké školy brát při přijímačkách výsledky státních maturit v potaz, tak to zpětně motivuje systém k tomu, aby studenti brali vážně maturitu i to, co ve škole dělají.

Na tom, že by výsledky státních maturit měly zohledňovat vysoké školy, se s senátorem Chládkem shodujete. Jedním z jeho argumentů ale je, že se s nimi začalo jednat pozdě. Máte nějaký odhad, jak se vysoké školy ke státní maturitě postaví?

Zelený: Pokud se tato kritika otáčí k rezortu školství, tak říkám, že ano. Tak, jak s vysokými školami jedná nyní ministryně Kopicová, tak se s nimi mělo začít jednat už před rokem a půl, před dvěma. Koncem letošního října budeme mít výsledky maturitní generálky. V listopadu vysoké školy zveřejňují, co budou po uchazečích chtít. A já si myslím, že některé fakulty vezmou výsledky státních maturit jako pomocné kritérium už v roce 2011.

A co zaměstnavatelé, bude je výsledek státní maturity zajímat?

Zelený: Zaměstnavatelé budou v tomto ohledu bezpochyby pomalejší než vysoké školy. Abychom pro ně učinili výsledky státní maturity atraktivnější, bude jazyková zkouška koncipovaná tak, aby byla srovnatelná s mezinárodně uznávanými jazykovými zkouškami. Během dvou tří let by tak mělo být možné vedle sebe postavit maturitní zkoušku z angličtiny na vyšší úrovni a jiný certifikát z jazyka.

Je ještě něco, co vám na státních maturitách či na jejich přípravě vadí?

Chládek: Když se zeptáte kohokoli z ministerstva školství nebo z Cermatu, tak řeknou: Maturity běží jako po drátkách, všechno je v pořádku. A když se jich tedy zeptáme, proč není připraveno toto a toto, tak řeknou, že na to mají ještě rok. Ale to říkali už před rokem, před dvěma. Mám takový pocit, že za poslední čtyři roky se práce úplně zastavila.

Můžete reagovat na kritiku senátora Chládka, který tvrdí, že státní maturita měla být už dávno připravena?

Zelený: Jde o kombinaci politických rozhodnutí, špatných politických rozhodnutí a také nedostatečné politické síly. A pokud se teď najde politická síla. která řekne "zastavujeme státní maturity", tak je to politický krok a odpovědnost. Ale zákon zatím platí a podle něho se mají maturity spustit v roce 2011 a já se nemůžu řídit panem Chládkem, jeho zpochybňováním a vytvářením virtuálních bublin.

Jaké máte v plánu udělat kroky pro to, aby se státní maturity nespustily?

Chládek: Kromě stížností u antimonopolního úřadu připravuji veřejné slyšení v Senátu. Chci také udělat jednu velkou petici místo několika menších akcí. Pokud budeme mít víc podpisů, tak se to dostane na jednání pléna Senátu. Pokud tyto kroky nepomůžou, jsem rozhodnut iniciovat změnu zákona a odsunout maturity o další dva tři roky a tím tomu projektu dát tzv. polibek smrti.

Nevylučuji ani demonstrace před ministerstvem, před parlamentem, před vládou. Chci zastavit hrozbu, která se schyluje, chci předejít mezinárodní ostudě a chci zabránit devalvaci úrovně středoškolského vzdělání. Považuji to za zásadní věc, která ovlivní budoucnost generací a to nemůžu dopustit.

Už dříve jste mluvil o tom, že další odklad znamená smrt...

Zelený: Ano, když pominu fakt, že budeme před Evropou vypadat jako idioti, tak hlavně jsou školy a studenti v nejistotě. Vytváří to obecnou znechucenost ze všeho, protože nikdo už nevěří ničemu. Je to zahrávání si s důvěrou 100 tisíc žáků, 200 tisíc rodičů a 40 tisíc učitelů středních škol. Když jim těsně před začátkem něčeho řeknete, že je to špatně a změníte to, to mi připadá krajně nešťastné. Když se najde politická síla, která řekne, že se to znovu odloží, tak školy vystoupí a řeknou: Tak už dost.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

KSČM podrží vládní koalici. ANO na oplátku asi podpoří ústavní ochranu vody

Předseda KSČM Vojtěch Filip (vlevo) a místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek během...

Komunisté a vládní hnutí ANO se při hodnocení toleranční dohody shodly, že spolupráce má smysl a budou spolupracovat i...

Africký mor se podařilo vymýtit, divočáci se ale na Zlínsku přemnožují

Ilustrační snímek

Divoká prasata se vracejí ve velkém na Zlínsko, kde jejich populaci myslivci kvůli africkému moru nedávno téměř...

Krkonoše se kvůli horám odpadků neuzavřou. Lidé mají ale pomoci s úklidem

Zprava ministr životního prostředí Richard Brabec, vládce hor Krakonoš a...

Ministr životního prostředí Richard Brabec v úterý prý zažehnal Krakonošův hněv. Krkonošský národní park kvůli...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz