Senátor a starosta Božího Daru se topí v dluzích, nestíhá splácet

  9:46aktualizováno  9:46
Nejzadluženější český senátor a starosta Božího Daru Jan Horník řeší finanční problémy. Jeho hotel v Krušných horách nevynáší a kvůli tomu nestíhá splácet soukromou půjčku 2,5 milionu korun. Tu si vzal v roce 2007 od podnikatele Aleše Málka.

Jan Horník, senátor a starosta Božího Daru | foto: Martin Stolař, MAFRA

"Splácím mu jen sedmiprocentní úrok - necelých patnáct tisíc korun měsíčně. Prodloužil mi splatnost jistiny, je ochoten počkat. Až budu peníze mít, tak půjčku splatím," vysvětluje Horník.

Už třetím rokem totiž uvádí v oznámení o svých příjmech, závazcích a darech, že Málkovi dluží stále stejnou sumu 2,5 milionu korun.

"Byznys na Božím Daru totiž kvůli krizi nefunguje," stěžuje si Horník na úbytek hostů v soukromém hotelu. Restauraci už dokonce musel pronajmout a nechal si jen ubytování.

"Ale to bohužel není schopno vydělat v této době dost peněz. V zimě ano, ale stačí to jen na poplacení velké půjčky, kterou jsem si vzal na vyrovnání s bývalou manželkou," říká Horník. To mluví o dalším čtyřmilionovém úvěru, který splácí České spořitelně (na konci loňského roku mu zbývalo uhradit 2,79 milionu korun).

Půjčka je na hranici střetu zájmů

Podle Tomáše Kramára ze sdružení Oživení, které prosazuje principy transparentní veřejné správy, leží Horníkův případ půjčky od podnikatele Málka na hranici střetu zájmů.

"Nevypadá to dobře, pan senátor se takto podnikateli chtě nechtě zavázal. Měl by se vyhýbat střetu zájmů a raději využívat jiné možnosti půjček," uvedl Kramár.

Půjčku od Málka si bral Horník proto, že mu banky nechtěly další peníze svěřit. Není už nejmladší (letos 56 let), zakládal novou rodinu, narodil se mu syn, dalšího syna si osvojil.

Ještě před dvěma roky se Horník hájil takto: "Jde o půjčku se stejnými podmínkami, jaké bych měl u banky." To už ale neplatí - díky ochotě podnikatele počkat si na vrácení peněz déle.

Celkem Horník dluží téměř šest milionů. Kromě platu senátora bral vloni 483 tisíc jako starosta Božího Daru, 43 tisíc jako krajský zastupitel a 51 tisíc jako člen dozorčí rady Vodáren a kanalizací Karlovy Vary.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Pokousaná modelka, identická dvojčata a šokovaní záchranáři

K modelce se při focení na pláži rozběhlo prase a kouslo ji do zadku

Nejsledovanější videa tohoto týdne jsou z celého světa. Diváky iDNES.tv zaujala nešťastná modelka, naprosto identická...

Pět let dělal opak, rozzlobil Babiš opozici slovy o malém, levném státu

Předseda strany a premiér Andrej Babiš (17. únor 2019)

Slova premiéra Andreje Babiše na sněmu ANO o malém, levném státu, který nikoho neotravuje, nastartovala opoziční...

Kožešinové farmy budou žalovat stát o miliony, překazil jim výnosný obchod

V následujících týdnech farmu zakonzervuje a uzavře. Pokud od státu nedostane...

Na kožešinové farmě ve Velkém Ratmírově u Jindřichova Hradce jsou tisíce prázdných klecí v šestatřiceti halách. Ještě...

Najdete na iDNES.cz