Senát zrušil zdravotnické poplatky pro mladší 18 let

  17:12aktualizováno  17:29
Senát přijal návrh na změnu zdravotnických poplatků. Od dubna by je neplatili mladší 18 let, ochranný limit by se jim společně se seniory nad 65 let snížil na polovinu - na 2,5 tisíce korun. Návrh nyní míří do Sněmovny. Ta už jej nemůže měnit, pouze jej schválí, nebo zamítne.
Senátoři dnes schválili úpravu zdravotnických poplatků. Ilustrační foto

Senátoři dnes schválili úpravu zdravotnických poplatků. Ilustrační foto | foto: Monika TomáškováMF DNES

Senátoři odmítli zrušení regulačních poplatků pro seniory nad 65 let, postavili se také proti jejich plošnému zrušení.

Definitivní verdikt o změnách regulačních poplatků vynese Sněmovna. Pro přehlasování Senátu je potřeba 101 poslaneckých hlasů.

Julínek Filipiovou nepodpořil

Změny navrhla nová ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová. V úterý se sešla s koaličními poslanci včetně nezařazených a dohodla se s nimi na změnách poplatků, které navrhl senátní výbor pro zdravotnictví. Filipiová návrh ještě upravila, aby vyhovoval i koalici. Návrh Filipiové nepodpořil její předchůdce v křesle ministra zdravotnictví Tomáš Julínek - podle ČT proto, aby dal najevo, že si za svou verzí reforem stojí.

Při úplném zrušení regulačních poplatků by podle ministryně celý zdravotnický systém přišel nejméně o 11 miliard korun. "Z toho pět miliard by bylo vybraných na poplatcích, zbytek na obnoveném plýtvání zdravotní péče," uvedla Daniela Filipiová. O tyto peníze by podle ní přišli konkrétní vážně nemocní pacienti.

Dnes přijaté změny ministerstvo zdravotnictví vyčíslilo na téměř tři miliardy korun. Ministryně zdůraznila, že princip regulačních poplatků vnímá jako nesmírně solidární záležitost zdravých s nemocnými.

Pediatři se brání, Rath je spokojený

Před odpouštěním poplatků pro mladistvé až do 18 let varoval odvolaný ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. "Nepovažuji to za rozumné, právě tato část mládeže (15-18 let) ráda využívá lékaře k tomu, aby se omluvila z písemek," uvedl Julínek.

Co si myslí o poplatcích pediatři

Jaké mají dětští lékaři zkušenosti se zdravotnickými poplatky?

Zároveň upozornil na to, že úhrady pro lékaře na rok 2009 jsou už nastaveny. "Je velmi nezodpovědné, když do toho zákonodárný sbor teď zasáhne. ... Tyto záležitosti se dělají před koncem roku, než jsou stanoveny úhrady," sdělil Tomáš Julínek.

S tím souhlasí i pediatři. Varovali, že přestanou nabízet výhody, jako je delší ordinační doba či objednání na přesný čas, když nebudou smět za děti vybírat regulační poplatek.

"Zdravotní pojišťovny po nás chtějí, abychom rozšiřovali ordinační hodiny, na druhou stranu se nechtějí bavit o náhradě, když přijdeme o příjem z poplatků. Práci ano, peníze ne," řekl ČTK mluvčí Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Milan Kudyn.

Naopak středočeský hejtman David Rath (ČSSD) změnu vítá, jde o alespoň částečné napravení chyb koalice. Poplatky pro něj znamenají bariéru v přístupu k péči, nechat platit děti je navíc v západní Evropě naprosto ojedinělé. "Poplatky byly zavedeny plošně pro všechny občany bez rozdílu věku a sociálního statusu. Takto plošně zavedené poplatky nenajdete prakticky nikde v celé západní Evropě," upozornil Rath.

Poplatky v číslech

Podle odvolaného ministra zdravotnictví Tomáše Julínka regulační poplatky splnily svou funkci, na konci roku 2008 podle něj bylo více peněz na léčbu vážně nemocných, například onkologických pacientů nebo nemocných AIDS.
Na poplatcích se loni vybralo zhruba pět miliard korun, nejvíce za položky na receptu. Dalších 5,5 miliardy korun se ušetřilo z veřejného zdravotního pojištění, nejvíce za levné léky, které se přestaly předepisovat na recept.
Návštěv na pohotovosti ubylo o 40 procent, nezvětšil se ale počet výjezdů záchranné služby. Preventivních prohlídek, které jsou bez poplatku, naopak bylo o 18 procent víc.
V roce 2008 podle bývalého ministra také klesl počet položek na receptu o 30 procent a počet balení léků vydaných na recept o 15 procent. V předchozích letech se přitom podle Julínka v Česku ročně "vyhodily do kanálu" léky za deset miliard.

Poplatky podle Ratha mnohé skupiny lidí zasáhly a snížily jejich ekonomický status, stovky lidí prý přestaly chodit k lékařům a užívat své léky. "Drtivá většina občanů ty poplatky nechce," sdělil Rath.

Dokazuje to podle něj také zájem v lékárnách Středočeského kraje, které spadají pod krajské nemocnice. Zde jsou poplatky od ledna odpuštěny, v lékárnách se tvoří fronty. - čtěte Rath zrušil poplatky, teď se musí omlouvat za přeplněné lékárny

Senátní výbor byl přísnější

Dnešní přijatý návrh se mírně liší od toho, který minulý týden schválil senátní výbor pro zdravotnictví a sociální politiku. Podle něj měly být od dubna zrušeny regulační poplatky u lékaře pouze pro děti do 15 let. - čtěte Senát zřejmě zruší zdravotnické poplatky jen pro děti

"Cílem návrhu je snížit nejznámější sociální dopady, na které bylo upozorňováno, ale zároveň se snaží zachovat regulační efekt poplatků," zdůvodnila po schválení návrhu iDNES.cz předsedkyně výboru Alena Palečková (ODS). 

Výbor navrhl také změnit výši ochranného limitu pro lidi nad 65 let. Na limit v loňském roce dosáhlo výrazně méně pacientů, než ministerstvo odhadovalo. Podle původních odhadů na něj mělo dosáhnout za rok až 150 tisíc pacientů, nebyla to ale ani desetina. - o ochranném limitu čtěte zde

Všechny články
k reformě zdravotnictví

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Komunisté mladou Bedřišku věznili, lidé však platili mincí s její podobiznou

Spis Bedřišky Synkové, dívky z československé koruny. O tom, že je na minci...

Komunistický režim poslal Bedřišku Synkovou roku 1954 za mříže na několik let. Přesto Češi druhého září 1957 začínají...

Bureši, čaú. Pirátská strana na volebním lístku schovala šifru pro Babiše

Předseda Pirátů Ivan Bartoš má odhlasováno

Šifru na volebním lístku mohli najít všichni ti, kteří se pořádně zaměřili na volební lístek Pirátů. Pracovní pozice...

Příští týden bude počasí jako na houpačce: v pondělí 26 stupňů, ve středu 16

Ilustrační snímek

V následující čtyřech týdnech začnou teploty pozvolna stoupat. Budou se však pohybovat na průměru obvyklém pro dané...

Najdete na iDNES.cz