Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. prosince 2022 Mikuláš

Senát schválil daň z mimořádných zisků, chybí jen podpis Zemana

  16:05aktualizováno  18:02
Výrobci elektřiny budou muset zřejmě platit odvody z nadměrných příjmů za její prodej. Novelu energetického zákona, která zavádí horní hranici cen elektřiny u výrobců, takzvané zastropování, schválil ve čtvrtek Senát. Svůj souhlas vyslovila horní komora Parlamentu i s daní z mimořádných zisků, která dopadne na energetické firmy a banky. Vše ještě musí podepsat prezident Miloš Zeman.

Ministr financí Zbyněk Stanjura a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. (26. září 2022) | foto: Úřad vlády ČR

Stát plánuje na odvodech z nadměrných příjmů vybrat asi 80 miliard korun ročně. Mají sloužit ke kompenzacím za vysoké ceny energií. Odvod se má vztahovat už na elektřinu vyrobenou od letošního 1. prosince do konce příštího roku.

Bude tvořit 90 procent z rozdílu mezi prodejní cenou a zákonem stanovenou cenou za megawatthodinu. Maximální ceny u výrobců elektřiny se budou lišit podle zdroje a měly by zaručit i přiměřený zisk. Správu odvodu bude mít na starosti Energetický regulační úřad s výběrem by mu měla pomáhat finanční správa.

Poslanci schválili zákon, který stanovuje maximální tržby u výrobců energií

Novela ve schválené podobě také vládě umožní zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy. Podobu zastropování cen pro tyto společnosti by kabinet stanovil svým nařízením. Bude muset být v souladu s pravidly veřejné podpory a bude podléhat souhlasu Evropské komise.

Zákon před senátory obhajoval ministr financí Zbyněk Stanjura. „Často se objevuje otázka, proč jsme nezvolili tu zastropovanou cenu nižší,“ řekl před horní komorou Parlamentu s tím, že důvodem jsou jednak fiskální možnosti rozpočtu, jednak motivace spotřebitelů k šetření.

„Rozhodujícím faktorem pro úspory je mnohdy cena, tak to prostě je,“ dodal. „Nikoho z výrobců elektrické energie neženeme zákonným opatřením do ztráty,“ konstatoval Stanjura.

Proti návrhu vystoupila senátorka Daniela Kovářová, podle které vysoké ceny energií způsobila snaha o ochranu klimatu. Zákon podle ní povede k blackoutům. „Je to strašení. Necháváme výrobcům marži nejen na pokrytí všech nákladů, ale i na rozumný zisk. Pokud budeme takto strašit lidi, budou už věřit čemukoliv,“ reagoval senátor Tomáš Goláň, předseda ústavně-právního výboru horní komory. Pro zákon hlasovalo 55 ze 62 přítomných senátorů.

Křetínský přesune svůj podnik EPC do zahraničí, důvodem je windfall tax

Takzvaný strop tržního příjmu bude zakotven přímo v zákoně. Pro větrné, solární, geotermální a vodní elektrárny bude představovat 180 eur (asi 4 400 korun) z prodeje jedné megawatthodiny elektřiny. Z plynného paliva z biomasy to bude 240 eur (asi 5 800 korun) , z pevného paliva z biomasy 210 eur (asi 5 100 korun), z energetického využití odpadu s výjimkou biomasy 100 eur (asi 2 430 korun), z jaderné energie 70 eur (asi 1 700 korun), z minerálních olejů a z rašeliny 180 eur (asi 4 390 korun).

U hnědého uhlí bude sazba u zdrojů do instalovaného výkonu 140 MW činit 230 eur (asi 5 600 korun), nad 140 MW bude sazba 170 eur (asi 4 100 korun). V případě uhelných elektráren bude vláda moci cenový limit zvýšit, pokud vzroste cena emisní povolenky.

Kurzy pro přepočet budou vycházet z úpravy v zákoně o daních z příjmů a odvíjet se budou od kurzu České národní banky. Nadměrným příjmem se pro účely odvodu bude rozumět rozdíl mezi tržním příjmem a takzvaným stropem tržního příjmu za odvodové období.

Senátoři schválili i windfall tax

Zastropování cen u výrobců elektřiny jde ruku v ruce s daní z mimořádných zisků, takzvanou windfall tax. I tu senátoři ve čtvrtek schválili, pro bylo 38 z nich.

Tato daň dopadne na energetické firmy a banky. Platit má po dobu tří let od příštího roku do roku 2025. Její sazba bude činit 60 procent. Vláda v návrhu státního rozpočtu na příští rok uvedla, že oba nástroje by měly do státního rozpočtu společně přinést 100 miliard korun. Z toho u daně z neočekávaných zisků předpokládala původně příjem 85 miliard a zbytek měly být odvody z elektřiny.

V důvodové zprávě k návrhu na zavedení odvodů však snížila odhad příjmů z daně. Podle vlády může klesnout až na 45 miliard korun. Pokud by na odvodech stát vybral 80 miliard, pak by mohl celkový výnos představovat 125 miliard korun.

Senátoři se před hlasováním přeli o fakt, že výnosy z daně jsou vyjmuty z rozpočtového určení daní. To znamená, že kompletně poputují do státní pokladny, naopak obce na peníze nedosáhnou. Za sdílení výnosů se u senátorů přimlouval i Svaz měst a obcí ČR.

Například senátor Michael Canov poukázal na to, že za doby bývalé vlády se samospráv zastávala tehdejší opozice, tedy současné vládní strany. Nyní tak ale nečiní. „To by jeden brečel. Záleží na nás, na Senátu, zda dokážeme tento běh zvrátit,“ řekl.

Ministr financí Stanjura v reakci na kritiku řekl, že o rozpočtovém určení daní se lze bavit, poprosil ale senátory, aby se to nedělo v rámci tohoto návrhu. Argumentoval také, že příjmy z daně z mimořádných zisků mají sloužit k pokrytí mimořádných nákladů, které stát bude mít v souvislosti se stanovením maximálních cen energií.

Schválený odvod pro elektrárenské firmy by podle dřívějších vyjádření zástupců ministerstva financí neměl představovat dvojí zdanění. Odvod bude daňově uznatelným výdajem podle zákona o daních z příjmů.

Součástí daňového balíčku byly i další návrhy, například vyšší limit pro registraci k DPH. Ten se zvýší z jednoho milionu na dva miliony korun. Stejně tak se zvýší i limit umožňující podnikatelům využívat takzvanou paušální daň. Do konce příštího roku se prodlouží i možnost rychlejších odpisů firemního majetku. Všechny změny však ještě musí podepsat prezident Miloš Zeman.

Autoři: ,

Vláda dělá, co může, ale není to dost, míní prezidentský kandidát Fischer

  • Nejčtenější

Matky padlých vojáků sehrály režimní prominentky. Nesedí ani obraz Putina

Ruský prezident Vladimir Putin se při příležitosti ruského Dne matek na konci listopadu setkal s ženami, které v...

Sněžení zastavilo dopravu i dodávky elektřiny. Dálnici D3 ucpaly kamiony

Husté sněžení komplikovalo úterní ranní dopravu ve velké části Jihočeského kraje a středních Čech. Dálnice D3 směrem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bidenův nebinární náměstek kradl na letišti kufr. Hrozí mu až pět let vězení

Premium První nebinární osoba Sam Brinton na vysokém postu v americké vládě končí, protože ukradla na letišti kufr jedné...

„Pět statečných“ čelilo studentům. Pavel zaujal, Fischera potopilo manželství

Netradičnímu publiku čelili ve čtvrtek prezidentští kandidáti. Pět z favorizované šestice předstoupilo před studenty,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové v šoku. Útok na letiště hluboko v týlu obnažil jejich bezbrannost

Sledujeme online Útoky na letecké základny u Saratova a v Rjazani, které způsobily škody na strategických bombardérech, vyvolaly v...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Expert: Kdyby Hilšer a Fischer upozadili ego, Babiš v 2. kole být nemusí

Pokud by senátoři Marek Hilšer a Pavel Fischer upozadili své ego a rozhodli se z voleb odstoupit a podpořit jiného...

STALO SE DNES: Sněžení zastavilo dopravu. Energie levnější už nebudou

Sněžení zastavilo dopravu i dodávky elektřiny. Energie už levné nebudou, máme tu nový normál, říkají analytici. USA...

Rohanová chce na Hrad vnést ženský prvek. Ve středu přijde do Rozstřelu

Rozstřel K dalšímu z předvolebních rozhovorů dorazí ve středu Denisa Rohanová. Současná prezidentka České asociace povinných si...

Sněmovna vystěhuje Ukrajince ze své chaty. Bouře ve sklenici, říká Pekarová

Sněmovna chce vystěhovat ukrajinské uprchlíky z rekreačního zařízení Sněmovny v Harrachově, informovala TV Nova....

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...