Dvanáct statečných. Ústav ocenil ruského disidenta či veterána od Tobrúku

  19:54aktualizováno  19:54
Ústav pro studium totalitních režimů předal v budově Senátu ocenění více jak desítce bojovníků za svobodu, demokracii a lidská práva. Mezi oceněnými je bojovník proti zneužívání psychiatrie sovětským režimem, nebo žena, která skončila v koncentračním táboře za pomoc partyzánům.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  František Vlček, MAFRA

Mezi oceněnými jsou čtyři cizinci. Medaili získal ruský disident a novinář, Alexander Podrabinek. V 70. letech poukazoval na zneužívání psychiatrie při perzekuci politických odpůrců komunistického režimu. O těchto praktikách napsal knihu. Za své postoje byl vyhnán na Sibiř a později skončil ve vězení.

„Obávám se, že bojovníkům proti totalitě nezaměstnanost v dohledné době nehrozí,“ řekl Podrabinek ve svém projevu. Uvedl, že totalitě, která definovala světové dění ve 20. století se v některých zemích stále daří. Kritizoval také současný režim v Rusku. „Tento režim vede válku proti vlastnímu lidu a proti ostatním zemím,“ uvedl.

Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) ocenil ještě další tři cizince - bulharskou trojici Alexandra Dimitrova, Eduarda Genova a Valentina Radeva. Na podzim roku 1968 otevřeně kritizovali okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Zorganizovali protestní letákovou kampaň a za svou činnost byli odsouzeni k několika letům ve vězení.

Celkově bylo letos vyznamenáno dvanáct osobnostní. Ocenění za statečné občanské postoje získala například Helena Steblová, která skončila v koncentračním táboře, protože během druhé světové války pomáhala partyzánům. O pomoci se ovšem dozvědělo gestapo a Steblová i se svými rodiči podstoupila tvrdé výslechy. Věznění v koncentračním táboře Sachsenhausen nepřežil její otec.

Historici poprvé získali záznamy o Čechoslovácích v sovětských lágrech

Dalšími oceněnými jsou veterán z Tobrúku a Dankerque Bernard Papánek, politický vězeň Zdeněk Mandrholec, který strávil šest a půl roku v jáchymovkých dolech, disidentka Daňa Horáková a signatář Charty 77 Ivan Kožíšek.

Za mimořádný přínos k reflexi novodobých dějin získali medaile zakladatel občanského sdružení Paměť, Miroslav Kasáček, Zdeněk Procházka, který dokumentuje zaniklé obce v pohraničí a také dokumentaristka Kristina Vlachová, která veřejnosti zprostředkovává osudy obětí komunistického režimu.

Svoboda či demokracie neměly nikdy dlouhé trvání

Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeněk Hazdra upozornil, že hodnoty svobody a demokracie, které považujeme za samozřejmé byly ještě v poměrně nedávné historii bráněny lidmi, jejichž často obrovské oběti je potřeba si připomínat.

„Vidíme, že hodnoty jako svoboda či demokracie u nás neměly nikdy dlouhé trvání,“ uvedl Hazdra. Nebyl tak podle něj prostor, aby dokázaly hluboko zakořenit to vnímání lidí. Připomněl, že bojovníci za demokratické hodnoty nestáli pouze proti abstraktní zvůli režimů, ale že se často museli postavit i lidem, se kterými se potkávali na ulicích.

„Tyto hodnoty je třeba bránit a zasadit se o to, aby už nikdy z našich životů nevymizely,“ uvedl místopředseda Senátu Ivo Bárka.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Tradiční bolehlav při probírání volebních lístků

ilustrační snímek

„Koho mám proboha volit?“. Tuto otázku si před každými volbami pokládá stále více lidí. A odpověď na ní, není zrovna...

Po poruše tahače blokovali D1 odpočívající řidiči, kolona měla 30 kilometrů

Porucha kamionu ucpala dálnici D1 ve směru na Brno.

Porouchaný kamion ráno blokoval dálnici D1 v zúžení na 141. kilometru u Velkého Meziříčí ve směru na Brno. Jeden pruh...

Kampaň vrcholí. Tahákem politiků je dětský den, pes i sázka na myslivce

Hnutí ANO si pro kampaň pro eurovolby vybralo mysliveckou výstavu Natura Viva....

Hnutí ANO si pro kampaň pro eurovolby vybralo mysliveckou výstavu Natura Viva. Hlavním poutákem byl ve středu Andrej...

Najdete na iDNES.cz