(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Senát kývl na zákon chránící Brity v Česku pro případ tvrdého brexitu

  • 1
Horní komora českého parlamentu schválila zákon, který zajistí, aby Britové měli v Česku až do konce příštího roku stejná práva, jako by byli dál občany Evropské unie. Zákon, pro který hlasovalo 72 ze 74 přítomných senátorů, začne platit jen v případě takzvaného „tvrdého brexitu“, tedy pokud by Velká Británie odešla z unie bez dohody.

Bez zákona by se Britové v případě tvrdého brexitu ocitli v Česku ve stejném postavení jako cizinci ze zemí mimo Evropskou unii.

Dotklo by se to zhruba 5 tisíc Britů působících na českém pracovním trhu. Celkem v Česku legálně pobývá kolem 8 tisíc občanů Spojeného království. Brexit ovlivní také život Čechů v Británii, kterých je podle různých odhadů čtyřicet až sto tisíc.

Čeští politici předpokládají, že i recipročně by i Britové na Čechy žijící či pracující na ostrovech přechodně pohlíželi méně přísně, než na cizince ze zemí mimo Evropskou unii. „Jsem v kontaktu jak s britským ministrem zahraničí, tak britským ministrem vnitra, kteří mě ujistili, že zaručí občanům Evropské unie dočasně stejná práva,“ řekl v Senátu ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček.

„Návrh je podle mého na místě a já jsem rád, že ho vláda předkládá. Upravuje totiž také například to, že Čechům, kteří získali vysokoškolské vzdělání v Británii, bude diplom uznán také v České republice. Předpokládáme, že se Velká Británie zachová podobně, nepovažujeme však za nutné, aby se tento předpoklad v zákoně přímo objevil,“ uvedl senátor za ODS Raduan Nwelati.

Zákon, který schválil Senát a míří na Hrad, protože je ještě nutný podpis prezidenta Miloše Zemana, upravuje pobyt britských občanů v Česku, nabývání českého státního občanství, uzavírání manželství a registrovaného partnerství a vydávání povolení k dlouhodobému nebo k trvalému pobytu, přístup britských občanů na trh práce, podmínky nároku na podporu v nezaměstnanosti a výplatu některých dávek státní sociální podpory.

Návrh ošetřuje daně z příjmů ve vztahu ke Spojenému království, stavební spoření a penzijní připojištění britského občana. Dále pojednává o uznávání odborné kvalifikace britského občana nebo jeho rodinného příslušníka nebo o platebních transakcích v britských librách.

Britská Sněmovna zatím neschválila dohodu, kterou má upravit vztahy mezi Velkou Británií a Evropskou unií po odchodu Britů z EU, k němuž má přitom dojít již 29. března. Znovu se o dohodě, kterou britští poslanci jednou odmítli, má hlasovat 12. března. Premiérka Theresa Mayová začala připouštět možnost dvouměsíčního odkladu brexitu, když dohoda s EU podruhé neprojde. Opoziční labouristé hovoří o variantě druhého rerefenda o brexitu v takovém případě. Ale i to by musel schválit britský parlament.