Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Senát hladce schválil, aby Baxa, Wintr i Zemanová byli ústavními soudci

  5:26aktualizováno  14:45
Senát kývl na to, aby se novými ústavními soudci stali bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, profesor ústavního práva Jan Wintr a bývalá šéfka Soudcovské unie Daniela Zemanová. „Žádné kupčení nedělám, ani dělat nebudu,“ řekl před tím kategoricky prezident Petr Pavel, který přišel své kandidáty obhajovat do Senátu.

Baxa dostal v tajném hlasování 63 hlasů od 79 hlasujících senátorů, Wintr 64 hlasů a Zemanová 59 hlasů.

„Ta nabídka nepadla,“ odpověděl Baxa na otázku, zda by přijal nabídku prezidenta , aby se stal novým předsedou Ústavního soudu.

„Dostala jsem informaci, že ke jmenování by mělo dojít v pondělí odpoledne,“ řekla po volbě budoucí ústavní soudkyně Daniela Zemanová.

Kancelář prezidenta Pavla to později potvrdila. Hlava státu jmenuje všechny tři nové ústavní soudce 5. června v 16:30.

Pavla výsledek hlasování potěšil. „Mým cílem bylo, aby byl proces výběru ústavních soudců transparentní a zakládal se na posuzování odborných kritérií, nikoli politických tlaků. Jsem přesvědčený, že Daniela Zemanová, Jan Wintr i Josef Baxa jsou zárukou, že Ústavní soud bude složený z různorodých osobností s vysokou morální integritou, kompetencí a schopností odolávat všem možným tlakům,“ okomentova prezident výsledek jednání.

Wintr navrhne, aby byl vyloučen z rozhodování o ústavní stížnost ANO na nižší valorizaci penzí

A Jan Wintr ve středu zopakovl, že sám navrhne, aby byl jako ústavní soudce vyloučen pro podjatost z rozhodování o ústavní stížnosti ANO na nižší valorizaci penzí. Jako právník totiž mnohokrat komentoval průběh schvalování zákona.

Před hlasováním senátorů odmitl prezident jakékoli handlování. „Jmenování ústavních soudců je natolik důležitá věc, že by se neměla stávat předmětem jakéhokoliv kupčení,“ uvedl ve středu Pavel. Odvětil tak na dotaz, zda musel někomu v Senátu slíbit, že Baxa nebude v čele Ústavního soudu.

Právě o Baxovi se totiž již delší dobu mluví jako o možném kandidátovi na nového šéfa Ústavního soudu. Tuto možnost připustil i sám Pavel v jednom z rozhovorů v kampani před prezidentskou volbou.

Senátorům prezident před hlasováním v tajné volbě řekl, že od nich čeká, že jasně sdělí své konkrétní námitky, pokud nepodpoří některého z jeho tří kandidátů do Ústavního soudu.

Kovářová vyčítala prezidentovi „nehoráznost“

Dotčena se tím cítila nezařazená senátorka Daniela Kovářová, která dokonce označila prezidentovu výzvu za „nehoráznost“.

Chtěla naopak od všech tří kandidátů na nové ústavní soudce odpovědi na své otázky. Ptala se jich na možnost ústavního zakotvení práva na placení v hotovosti, manželství jako výlučně svazku muže a ženy a na možnost korespondenční volby.

Pavel užslova Kovářové neslyšel. Zhruba po hodině jednání horní komory parlamentu opustil a odjel na oficiální cestu do Rakouska.

Danielu Zemanovou před senátory prezident Pavel označil za přemýšlivou a empatickou soudkyni. „Oslovil mě schopností vysvětlovat rozhodnutí široké veřejnosti,“ obhajoval Josefa Baxu. „Těší se respektu napříč stranami,“ hodnotil Jana Wintra. Zdůraznil, že nejsou zatíženi žádným skandálem.

Baxa se označil za liberála, mírně napravo

„Základem pro fungování soudu je společenská důvěra v soudce,“ řekl senátorům jBaxa. „Nejsem nepopsaný listem, a tak jsem byl vybrán, aniž bych se sám o tuto funkci ucházel,“ řekl Baxa. „Považuji se spíše za liberála mírně napravo od středu,“ prohlásil budoucí ústavní soudce.

„Nikdy jsem nezastávala mechanickou aplikaci právní normy, ale ani aktivistický přístup,“ uvedla ve vystoupení před senátory Zemanová.

„Vždy jsem byl na omezování svobody velmi citlivý,“ řekl Wintr. Ústavní soud, jako ochránce práv a svobod člověka a občana, má podle něj zasáhnout jen tehdy, vykročí-li zákonodárce z ústavních mantinelů a nepřiměřeně omezí některé základní právo, případně nějaký jiný důležitý ústavní princip

Senátní výbor pro lidská práva podpořil den před volbou všechny tři adepty, ústavněprávní výbor minulý týden překvapivě pouze Wintra, ale Senát jako celek měl diametrálně odlišný názor než ústavně-právní výbor.

„Nepochybuji o tom, že Senát má se mnou společný zájem na tom, abychom obsadili Ústavní soud kvalitními odborníky, kteří zajistí rychlé a nestranné fungování nejvyšší soudní instituce v našem státě,“ řekl minulý týden prezident v reakci na to, že se ústavněprávní výbor postavil proti Zemanové i Baxovi.

Žádný kandidát nezklamal, řekl šéf senátního klubu Starostové a nezávislí

Všichni tři kandidáti na ústavní soudce se byli v úterý představit na jednání senátního klubu Starostové a nezávislí. „Z mého pohledu žádný kandidát nezklamal,“ řekl před schůzí předseda klubu Jan Sobotka.

Baxa, Wintr, Zemanová navštívili i senátní klub ODS a TOP 09. „Náš klub nebude hlasovat jednotně,“ připustil předseda senátního klubu Zdeněk Nytra.

Na dotaz iDNES.cz, zda se v klubu diskutovalo i to, že prezident Petr Pavel by měl větší šanci v Senátu se svými návrhy na ústavní soudce, kdyby nominace nějakou formou „předjednával“, Nytra odvětil, že i takový názor zazněl, ale on to vidí jinak. „Je úplně jedno, jakým způsobem ke svým návrhům dospěje. Je to jeho ústavní právo navrhnout,“ řekl Nytra.

„Chceme podpořit všechny tři kandidáty,“ uvedl šéf senátního klubu KDU-ČSL Josef Klement. I lidovci se sešli s kandidáty prezidenta Petra Pavla.

Tři noví ústavní soudci mají obsadit místa po Jaroslavu Fenykovi, Janu Filipovi a Miladě Tomkové, jejichž mandát skončil 3. května.

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv

Senát kývl na 2 procenta HDP na obranu

Senát ve středu hladce schválil zákon o financování obrany České republiky.

Pro zákon, podle kterého bude Česko od příštího roku vydávat každý rok nejméně 2 procenta HDP na obranu v souladu se závazky v NATO, bylo 65 ze 73 přítomných senátorů.

Ministerstvu obrany by mohly vzrůst v roce 2024 příjmy o 21,5 miliardy korun.

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na iDNES.cz nebo Lidovky.cz, ale čerpat mohou i řadu výhod. Nyní můžete vyhrát například tři nové...

15. července 2024

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na předvolebním mítinku v pensylvánském městě Butler padlo několik výstřelů, než tajná služba exprezidenta - se...

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál Beverly Hills 90210, kde si zahrála Brendu Walshovou, jednu z ústředních postav...

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Zpožděné lety odletěly z Prahy, trable s odbavením u některých aerolinek trvají

Výpadek celosvětového odbavovacího systému postihl i pražské letiště, zpožďovaly se kvůli němu některé lety. Všechny zasažené odpoledne odletěly. Některé letecké společnosti se s potížemi s odbavením...

19. července 2024  10:38,  aktualizováno  22:29

Výpadek IT systémů zasáhl v Česku pojišťovny, síť lékáren i další firmy

Rozsáhlý výpadek počítačových sítí zasáhl i české firmy. Vedle letiště hlásily potíže pojišťovny, ale třeba i lékárna BENU. Postupně se jim dařilo provoz alespoň částečně obnovit. České banky...

19. července 2024  16:42,  aktualizováno  22:26

V Bangladéši se bouří studenti, zapálili věznici. Dosud zemřelo přes 100 lidí

V Bangladéši v posledních dnech bouří protesty studentů. Vláda nařídila zákaz vycházení a nasadila armádu. Nepokoje si už vyžádaly nejméně 105 obětí. Večer místního času (odpoledne SELČ) někteří...

19. července 2024  21:03

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...