Pro zamítnutí návrhu senátorů ANO bylo 35 z 55 přítomných senátorů.
„Žijeme v době, kdy se ceny potravin, energií a základních životních potřeb zvyšují,“ řekla před tím v rozpravě šéfka senátorského klubu ANO Jana Mračková Vildumetzová.
„Já se nebudu zabývat populismem, jenom jsem nečekal, že ohledně televizních a rozhlasových poplatků a jejich zvýšení se bude argumentovat sociálními argumenty. To mě velice překvapilo,“ prohlásil senátor z klubu ODS a TOP Tomáš Töpfer.
„Je to zhruba jedno malé pivo měsíčně, je to polovina espressa kávy v běžné kavárně, polovina, ne celé espresso, jeden jogurt, jedna jízdenka městskou dopravou, kterou senioři mají zadarmo, jeden panák rumu Božkov, když si ho dáte doma, tři vajíčka měsíčně, prosím vás, ty mají cholesterol, takže je zdravé se vzdát tří vajec. Je to polovina litru benzínu a jsou to dvě cigarety měsíčně, čili jestliže se senioři vzdají dvou cigaret, co kouří měsíčně, budou ještě zdravější,“ hájil Töpfer koalicí prosazované zvýšení poplatků České televizi a Českému rozhlasu. „Děkuji, že jste mě vyslechli a že má slova neberete úplně vážně,“ dodal nakonec.
„Ten příměr je absolutně přes čáru,“ reagovala na jeho vystoupení rozhořčeně šéfka senátorů ANO Mračková Vildumetzová.
Stejný návrh, tedy na osvobození od rozhlasových a televizních poplatků předložili i ve Sněmovně poslanci ANO.
Samostatně i jako pozměňovací návrh k vládní novele o růstu poplatků za veřejnoprávní televizi a rozhlas s rozšířením okruhu poplatníků.
Senátor za STAN David Smoljak namítl, že by mělo větší smysl z pohledu předkladatelů, kdyby návrh podali, až do Senátu doputuje vládní návrh.
Smoljak označil za nesmyslné plošné osvobození seniorů
Za nesmyslné označil plošné osvobození seniorů od poplatků, protože senioři tvoří polovinu diváků a posluchačů veřejnoprávních médií. „Je to zákon o likvidaci České televize a Českého rozhlasu,“ řekl Smoljak.
Naopak lidovec Jiří Čunek podpořil, aby se návrhem Senát dál zabýval, protože je v Senátu zvykem umožnit projednávání všech předložených návrhů. To odmítl senátor za ODS Jiří Oberfalzer.
„Cílem přece není, aby důchodci neplatili poplatky, ale ukázat všem občanům země, jací jsme všichni nelidové kromě hnutí ANO,“ prohlásil senátor za Starosty pro Liberecký kraj Michael Canov.
Senátor za ANO Tomáš Navrátil reagoval, že by chtěl, aby byly dány stranou urážky a populistické kecy.
Poslanci budou hlasovat o zvýšení poplatků pro Českou televizi i rozhlas i rozšíření poplatníků
O zvýšení televizních a rozhlasových poplatků se ve Sněmovně bude hlasovat příští týden ve středu 5. března v pravé poledne. Napevno stanovila čas hlasování vládní koalice, když jí došla trpělivost s obstrukcemi opozice. Vládní návrh počítá se zvýšením poplatku České televizi ze 135 korun na 150 za měsíc, u Českého rozhlasu ze 45 na 55 korun měsíčně.
Podle návrhu koalice mají poplatky ČT a Českému rozhlasu posílat i ty domácnosti, které sice nemají televizní přijímač nebo rádio, ale mají počítač, tablet nebo chytrý mobilní telefon, a mohou tak veřejnoprávní média sledovat. Jedna domácnost by přitom dál platila jen jeden poplatek bez ohledu na to, kolik televizí, počítačů nebo chytrých telefonů má.
Předseda ANO Andrej Babiš navrhuje sloučení České televize a Českého rozhlasu do jedné instituce. Chce také hloubkový audit hospodaření veřejnoprávní televize.
„Kde je možné ušetřit? Redukce počtu kanálů a stanic. Česká televize i Český rozhlas by se měly zaměřit na informování, ne na zábavu. Sloučení České televize a Českého rozhlasu. Zbytečné duplicity ve zpravodajství, administrativě, produkci. Tak by se mohly ušetřit nemalé peníze,“ řekl šéf ANO.
Povinnost oznamovat obmyšleným, že mají nárok na vyplacení životního pojištění zemřelého
Senát naopak bude dál projednávat iniciativu členů horní komory parlamentu, která by uložila pojišťovnám povinnost oznamovat lidem či organizacím po smrti pojištěného, že mají nárok na vyplacení jeho životního pojištění.
Senátoři v čele s místopředsedkyní horní komory za KDU-ČSL Jitkou Seitlovou pokládají úpravu za potřebnou kvůli případům, kdy lidé neví, že by měli uplatnit právo na vyplacení alespoň části životního pojištění po zemřelém.
„Velice často se stává, že obmyšlený o tom neví a tyto prostředky zůstávají na účtech pojišťoven a propadají jako jejich majetek,“ řekla Seitlová.
Zvýšení limitu pro malé veřejné zakázky bez veřejného řízení
Senát také ve čtvrtek schválil zvýšení limitu pro malé veřejné zakázky bez výběrového řízení.
V případě dodávek a služeb se hranice zvýší ze dvou milionů na tři miliony korun a u stavebních prací ze šesti na devět milionů korun.
Úpravu připojila Sněmovna s poukazem na růst cen do vládní novely, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z Evropské unie vůči společnostem ze zemí mimo unii.