Senát obvinil vládu z pohrdání kvůli evropským auditům o Babišovi

  9:34aktualizováno  14:59
Za pohrdání Senátem označila horní komora parlamentu přístup vlády kvůli tomu, že mu ministerstva odmítla poskytnout návrhy auditních zpráv Evropské komise, které se týkají premiéra Andreje Babiše. Ten obvinění odmítl. Senátoři budou dále hlasovat o rozšíření elektronické evidence tržeb na řemeslníky a lékaře. Na programu je také ústavní žaloba na prezidenta.

Na pořad jednání se dostala také problematika auditních zpráv Evropské komise týkající se dotací. Horní komora označila přístup vlády kvůli tomu, že mu ministerstva odmítla poskytnout zprávy, za pohrdání Senátem. 

Senátor Zdeněk Nytra na jednání uvedl, že tři ze čtyř ministerstev, která mají zprávy k dispozici, odmítla přijít na čtvrteční zasedání komise pro vyhodnocení auditních zpráv. Ministerstva také nechtějí auditní zprávy Senátu vydat k posouzení.

Nytra uvedl, že postoj ministerstev je v rozporu se zákonem o jednacím řádu Senátu, podle něhož ministerstva mají poskytovat horní komoře materiály pro její činnost. Senátoři také odmítli námitky, že audity jsou důvěrné, neboť členové horní komory Parlamentu jsou oprávněni se s důvěrnými dokumenty seznamovat.

Senát vytáhl do boje proti Zemanovi. Projedná ústavní žalobu na prezidenta

Přístup svého ministerstva obhajovala ministryně financí Alena Schillerová. Odkazovala se na Evropskou komisi, která dokumenty stanovila jako neveřejné. 

Podle ní je tak zbytečné, aby na jednání senátní komise docházel jakýkoliv zaměstnance ministerstva. „Nevidím důvod, aby se jakýkoli úředník ministerstva financí dostavil před komisi, když stejně o auditních zprávách hovořit nemůže,“ uvedla. 

Podle ústavního právníka Jana Kysely je problém v tom, že ministerstva přistupují k požadavku senátní komise jako kdyby o tyto informace žádal běžný občan. Komise se přitom jako orgán Senátu dovolává informací na základě zákona o jednacím řádu. 

„Možná zprávy nelze poskytnout, ale argumentem nemůže být nepřístupnost veřejnosti podle nařízení EU, nýbrž nějaký stupeň utajování. Oprávnění ze zákona musí mít nějaký obsah, jinak by na tom byli senátoři hůře než občan dovolávající se zákona o svobodném přístupu k informacím,“ uvedl pro IDNES.cz

Fotogalerie

„Pokud úředníci ministerstva nejsou ani ochotni na jednání komise přijít a neutrálně zodpovědět otázky senátorů, případně vysvětlit, proč odpovídat nemohou, je to podle mého na hranici neúcty k Parlamentu,“ dodal. 

Předseda senátního evropského výboru Václav Hampl označil přístup ministerstev za absurdní. „Je na místě se razantně ozvat. Je v zájmu ČR, aby vláda s parlamentem komunikovala,“ uvedl. 

„Reakce ministerstev je pro mě naprosto nepochopitelná, je alibistická,“ přidal se předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil. Podle něj unijní nařízení, na něž se ministerstva odvolávají, umožňuje dokumenty poskytnout, pokud je na tom veřejný zájem. „Je veřejným zájmem vědět, zda dotace byly čerpány oprávněně, či neoprávněně,“ dodal.

Premiér Andrej Babiš obvinění Senátu odmítl. Do záležitosti kolem auditních zpráv EK nevstupuje a věří tomu, že ministerstva postupují dle zákona. „Já v této věci nijak neingeruju ani nejsem o jejich korespondenci se Senátem informován. Věřím, že jednotlivá ministerstva postupují v souladu s právními předpisy. Odmítám, že by vláda pohrdala Senátem,“ napsal Babiš.

Kvůli dotacím je Andrej Babiš i v hledáčku pražského státního zastupitelství. Kauzu Čapí hnízdo má nyní na stole státní zástupce Jaroslav Šaroch, který by měl mít jasno do konce prázdnin v tom, zda premiéra pošle k soudu, či nikoliv. Informoval o tom ve středu Deník N. Pražská policie uzavřela vyšetřování v březnu, v dubnu navrhla obžalovat šest lidí včetně Babiše. 

Komise má do konce ledna příštího roku shromažďovat informace týkající se auditních zpráv s cílem zajistit objektivitu. Měla by se rovněž zabývat chystaným stanoviskem českých úřadů k auditům a pokusit se porovnat současné auditní návrhy s dříve řešenými dotačními případy. Babiš je podle návrhu auditní zprávy, kterou zveřejnila média, kvůli vyplácení dotací ve střetu zájmů, má stále vliv na svou bývalou firmu Agrofert a jako premiér také na použití peněz EU. Premiér to opakovaně odmítá, návrh auditu nepovažuje za seriózní.

Senátoři budou dále na jednání hlasovat o rozšíření elektronické evidence tržeb na řemeslníky a lékaře. Na programu je také posílení pravomocí tajných služeb či ústavní žaloba na prezidenta republiky Miloše Zemana

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Další z rubriky

Zdržte se v Hongkongu násilí, apeluje na Čínu Fischer. A připomíná rok 1968

Bývalý diplomat a neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer

Předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer apeloval na Čínu, aby se v situaci kolem protestů v Hongkongu...

Válka o hraboše. Zemědělci chtějí jed, ekologové se bojí nevratných škod

Uhynulý hraboš polní.

Zatímco zemědělci hovoří o letošním přemnožení hrabošů jako o kalamitě biblických rozměrů, při které hlodavci zničí...

Zeman se v úterý sejde s Babišem. Do Lán přijedou i Bartoš a Výborný

Premiér Andrej Babiš se sešel s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. (20....

Prezident Miloš Zeman se v úterý sejde na zámku v Lánech s premiérem Andrejem Babišem. Společně budou zřejmě opět řešit...

Najdete na iDNES.cz