Nová sněmovna chce aktuální zprávu ÚVN, než Zemanovi odebere pravomoce

  • 404
Předsedové stran se v Senátu radili, zda mají obě komory parlamentu využít článek 66 Ústavy a zbavit pravomocí prezidenta Miloše Zemana. „Situace je velmi vážná,“ řekl lídr koalice SPOLU a pravděpodobně i příští premiér Petr Fiala. Dříve než bude článek 66 aktivován, bude podle něj třeba znovu si vyžádat stanovisko Ústřední vojenské nemocnice.

Výsledek jednání potvrdil také předseda Senátu Miloš Vystrčil.  „Bylo by dobré se optat, zda ten stav se změnil, či nikoli,“ uvedl Vystrčil.

Lídři stran se v Senátu také shodli, že k hlasování obou komor parlamentu o aktivaci článku 66 by mělo dojít v přibližně stejnou dobu, aby mezi rozhodnutím Senátu a Sněmovny nebylo více než deset dnů.

Senát by o zbavení Zemana pravomocí mohl rozhodovat 5. listopadu, Sněmovna podle Vystrčila zhruba 10. listopadu, po ustavující schůzi Sněmovny, na níž musí být zvoleno vedení dolní komory parlamentu a následně má vláda Andreje Babiše podat demisi.

Předpokládá to ovšem, že se ustavující schůze neprotáhne obstrukcemi.

„Náš postoj je velmi obezřetný,“ řekl šéf hnutí STAN Vít Rakušan. Pokud podle něj nebudou indicie, že se zdravotní stav prezidenta zlepšil, bude doporučovat poslancům hnutí Starostové a nezávislí, aby ústavní článek zbavující prezidenta pravomocí aktivovali. Obdobně se vyjádřil i šéf lidovců Marian Jurečka a také Markéta Pekarová Adamová za TOP 09.

Před novináře po jednání nepředstoupili premiér a šéf ANO Andrej Babiš ani lídr hnutí SPD Tomio Okamura.  „Cítil jsem rezervovaný přístup ze strany hnutí ANO a ze strany SPD,“ uvedl Vystrčil.

Babiš se vyjádřil velmi stručně jen před jednáním.  „Vyslechnu si návrh Senátu a nové koalice, která ovládá celý stát,“ řekl předseda vlády.

Lídra hnutí SPD Tomia Okamuru zajímalo přesné znění dopisu, který dorazil do Senátu z Ústřední vojenské nemocnice.

Senátní komise pro Ústavu se dopoledne jednomyslně shodla na tom, že má prezident Miloš Zeman přijít o pravomoci hlavy státu podle článku 66 Ústavy České republiky. „Jsou dány podmínky pro aplikaci článku 66,“ řekl k tomu šéf komise Zdeněk Hraba.

Senát udělal první krok k tomu, aby prezident Zeman přišel o pravomoci

Senát jako celek by o tom mohl hlasovat 5. listopadu, tedy ještě před ustavující schůzí Sněmovny, která začne 8. listopadu.

Pro to, aby prezidentovi byly pravomoci odebrány, je podle Ústavy nutný souhlas nadpoloviční většiny přítomných poslanců a senátorů. Odebrání pravomocí hlavě státu neznamená odvolání prezidenta.

Podle vyjádření prezidentova ošetřujícího lékaře a ředitele ÚVN Miroslava Zavorala, které si Senát vyžádal, je dlouhodobá prognóza Zemanova zdravotního stavu hodnocena jako krajně nejistá.

Navíc je málo pravděpodobné, že by se v následujících týdnech Zemanova schopnost nyní zastávat úřad hlavy státu změnila, uvedl v pondělí s odkazem na dopis z Ústřední vojenské nemocnice předseda Senátu Miloš Vystrčil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video