Senát odmítl snahu zrušit evidenci tržeb. Kývl na nižší zdanění novin

  10:46aktualizováno  22:06
Pokus pravicových senátorů - nezařazeného Iva Valenty, místopředsedy ODS Miloše Vystrčila a Jana Horníka z klubu Starostů zrušit elektronickou evidenci tržeb nevyšel. Hned zkraje to uťala senátní většina, byť se opozici snažili pomoci i čtyři členové senátního klubu KDU-ČSL. Horní komora parlamentu naopak kývla na nižší zdanění novin a časopisů.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Pro zamítnutí návrhu zrušit systém elektronické evidence tržeb bylo 30 z 52 přítomných senátorů. Opozici se snažili pomoci členové klubu KDU-ČSL Václav Hampl, Anna Hubáčková, Patrik Kunčar a Zdeněk Papoušek, ale ani to nestačilo, aby návrh postoupil do dalšího jednání. (jak kdo hlasoval, najdete zde)

„Vláda se rozhodla, že chce online šmírovat všechny podnikatele. Chce mít přehled o každé koruně, kterou podnikatel utrží,“ kritizoval EET v krátké rozpravě k návrhu senátor Valenta. „ Za obzvlášť děsivé považuji také to, že zákon o EET a hlavně jeho aplikace ministerstvem financí přímo vychovává český národ k bonzáctví,“ tvrdil také. Smetení návrhu pravicových senátorů navrhl sociální demokrat Pavel Štohl.

O tom, zda se elektronická evidence, která byla spuštěna na začátku prosince a týká se zatím restaurací a hotelů, změní, budou v lednu hlasovat poslanci. Na stole mají i návrhy autora projektu EET, ministra financí Andreje Babiše, aby z evidence tržeb mohli být vyňati podnikatelé s ročním objemem tržeb do 250 tisíc korun, pokud se přihlásí k paušální dani. Babiš navrhuje i výjimku pro e-shopy. (podrobnosti zde) „Nemůže nějaká osoba jen tak vykřiknout, že to bude 250 tisíc,“ namítal Valenta.

Noviny a časopisy dostaly nižší DPH. Deset procent

Tištěná média, noviny i časopisy, budou zdaněny méně než dosud. Senátoři kývli na snížení daně z přidané hodnoty u novin a časopisů z 15 na 10 procent. Pomůže to vydavatelům tištěných médií, jen na nich bude, jak to promítnou do ceny novin a časopisů. Aby změna mohla začít platit, chybí už jen souhlas prezidenta Miloše Zemana. Pro přijetí zákona bylo 50 z 54 přítomných členů horní komory parlamentu.

„Považujeme to za rozumný návrh,“ uvedl místopředseda Senátu za ODS Jaroslav Kubera. A v žertu dodal: „Já jsem v malém střetu zájmů, protože miluju tištěná média. Od roku 1994 až do dneška čtu všechny deníky,“ řekl Kubera. „U periodického tisku jen Slovensko má vyšší sazbu. Všechny ostatní země v Evropě mají sazbu od nuly do deseti procent, takže nejsme nijak mimořádní,“ dodal místopředseda Senátu.

Návrh loni v září předložili poslanci opoziční KSČM Jiří Dolejš a Gabriela Hubáčková a ve Sněmovně pro něj získali podporu napříč spektrem.

Poukázali na to, že ani zařazení novin a časopisů do první snížené sazby DPH, tedy 15 procent, nevedlo k zásadnějšímu zpomalení propadu prodeje novin a časopisů. Důvodem je to, že daň z přidané hodnoty v jejich případě vzrostla z 5 procent v roce 2007 až na současných 15 procent.

„Přece jen je dost lidí, které prahnou po čtení na papíře,“ řekl senátorům Dolejš. I on argumentoval stejně jako Kubera, že zdanění novin a časopisů je téměř všude po Evropě nižší než v České republice.

Unie vydavatelů dříve uvedla, že nižší DPH prospěje především malým a středním vydavatelům. Druhá snížená sazba 10 procent se teď vztahuje na knihy, kojeneckou výživu, léky a na výživu pro lidi s celiakií a fenylketonurií.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Se Šmardou ve vládě nebudu, řekl Babiš. Není podle něj dobrý kandidát

Andrej Babiš

Andrej Babiš sdílí stejný názor jako prezident Miloš Zeman, tedy že Michal Šmarda není dobrý kandidát na ministra...

Kraje sociální služby neutáhnou. Dostaly méně peněz, než potřebovaly

Ilustrační snímek

Přestože kraje dostaly na sociální služby od státu miliardu, podle odhadů to ani zdaleka nestačí. A situaci nezlepší...

Pokud nechtějí být ve vládě, ať to jasně řeknou, vyzval Babiš ČSSD

Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (za ANO) mluví o konci koalice s ČSSD. V rozhovoru pro televizi Prima zdůraznil, že obě politická...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz