Prohoďte druhý a třetí pokus jmenování premiéra, dostali radu politici

  18:00aktualizováno  18:00
Inspirujte se v Polsku či v Německu, radili v úterý senátorům ústavní odborníci, jak čelit takovým věcem, jako když nyní půl roku po volbách Česká republika dosud nemá vládu s důvěrou Sněmovny. Premiér v demisi Andrej Babiš ji stále nedokázal získat a prezident Miloš Zeman ani nijak nespěchá s druhým jmenováním premiéra.

Organizátor studentské výzvy „Vyjdi ven“, student DAMU, Luboš Louženský a senátoři Zdeněk Papoušek a Jiří Papoušek při kulatém stole v Senátu na téma vleklé sestavování vlády | foto: ČTK

„Polský prezident se střídá s parlamentem při výběru premiéra,“ nabídl politikům jednu možnou cestu Jan Kysela z Právnické fakulty Univerzity Karlovy při kulatém stolu, který uspořádali senátoři s organizátory studentské akce Vyjdi ven, při níž mladí lidé protestovali proti politické situaci v zemi.

Co by polský model jmenování vlády znamenal? První pokus při jmenování předsedy vlády by měl dále prezident, ale druhý by dostal předseda Sněmovny, nyní Radek Vondráček, a ve třetím pokusu by znovu vybíral prezident, nyní tedy Miloš Zeman. To by podle Kysely výrazně zrychlilo ustavování vlády, protože by neměl jeden politik šanci protahovat dobu mezi prvním a druhým pokusem o sestavení vlády.

„Možná ta varianta, kdy by první pokus byl prezidenta, druhý předsedy Sněmovny a třetí zase prezidenta, by donutil prezidenta k jinému chování. Nemohl by taktizovat,“ řekl iDNES.cz senátor Jiří Šesták.

I podle senátora Jiřího Dienstbiera z ČSSD by varianta, o které hovořil Kysela, vytvořila tlak na to, aby ten, kdo je zrovna na tahu při výběru premiéra, situaci plnohodnotně využil a jen si „nehrál“.

Německý model: vláda nastupuje, až když si sežene důvěru

O druhé možnosti, která by popohnala politiky, hovořil Ondřej Preuss z katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. „Asi by byl vhodnější německý model. Vládne vláda s důvěrou, dokud nezíská důvěru vláda nová,“ řekl při kulatém stolu v Senátu.

„Klidně by se mohlo stát, že by vládl někdo, kdo by po volbách ani nebyl ve Sněmovně, to je ale loňský sníh,“ namítala senátorka Eliška Wagnerová zvolená s podporou Zelených a bývalá ústavní soudkyně.

Německý model měl naopak zastánce v bývalém ministrovi a senátorovi za ČSSD Jiřím Dienstbierovi. „Bylo by asi mnohem šťastnější to německé řešení, než to, které my máme v ústavě, tedy že by se vláda ujímala funkce až po získání důvěry,“ řekl iDNES.cz Dienstbier.

Námitka, že by ještě teď ve Strakově akademii seděla vláda Bohuslava Sobotky, přestože už Sobotka úplně odešel ze Sněmovny, je podle něj lichá. „Nebyla by tu už Sobotkova vláda, protože takovéto uspořádání pravidel hry by vedlo politické aktéry po volbách k tomu, aby co nejrychleji ustavili novou vládu,“ je přesvědčen.

Vláda bez důvěry Sněmovny by podle ústavních expertů neměla přijímat zásadní rozhodnutí, protože je vládou v demisi, a tedy na odchodu. Jmenování trestně stíhaného člověka premiérem ústava podle nich explicitně nezakazuje, je to však věc politické kultury.

Pře o pozice politiků SPD a kdy by Babiš odešel

Jednání o vládě mezi ANO a ČSSD pokračuje ve středu večer. Sociální demokraté se pokusí politiky hnutí Andreje Babiše přesvědčit, aby ukázali vůli ke koalici tím, že ve funkcích ve Sněmovně skončí Tomio Okamura jako místopředseda Sněmovny a Radek Koten v čele bezpečnostního výboru i Radim Fiala jako předseda hospodářského výboru. Tím by ANO mělo podle ČSSD dokázat, že nebude při vzniku koalice se sociální demokracií obcházet partnera spoluprací s SPD ve Sněmovně.

Druhý požadavek ČSSD je, aby se do koaliční smlouvy dostalo, že by Babiš z vlády odešel, kdyby byl nepravomocně odsouzen kvůli kauze Čapí hnízdo. S oběma požadavky má zatím ANO problém, ten druhý Babiš zásadně odmítá.

Pokud koalice ANO s ČSSD vznikne, mají sociální demokraté získat post ministra vnitra (zřejmě předseda Jan Hamáček), zahraničí či obrany (spekuluje se o europoslanci Miroslavu Pochem v čele zahraničí), práce a sociálních věcí, zemědělství a kultury.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Putin nasázel osm gólů. Při děkovačce pak zakopl o koberec a upadl

Prezident Putin při děkovačce zakopl na ledě o koberec a upadl

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek vstřelil do branky soupeře nejméně osm gólů, když si společně s bývalými...

Další z rubriky

Jaké to je mít vysoké IQ? V Rozstřelu vystoupí druhý nejchytřejší Čech

Radek Pileček

Skončil druhý v soutěži Nejchytřejší Čech, ve své diplomové práci upozornil na chyby při sčítání volebních hlasů. Radek...

Jarní potravinová sbírka byla úspěšná, Češi darovali 235 tun potravin

Více než tři stovky prodejen po celé ČR se zapojily do Národní potravinové...

V sobotu ve více než tři sta prodejnách potravin konala Potravinová sbírka. Od osmi hodin ráno do šesti hodin večer...

KOMENTÁŘ: Bez pomoci vývojářů nemají rodiče v boji s úchyly šanci

Ilustrační snímek

Jen týden to trvalo od prvního kontaktu k osobní schůzce. Reportéři MF DNES skrytě nahráli úchylného muže, který už...

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na iDNES.cz