12. října v roce 1988 protestovala skupina 92 českých a slovenských vydavatelů samizdatů v dopise prezidentu Gustávu Husákovi proti uvěznění křesťanského aktivisty Ivana Polanského.
A jako Den samizdatu navrhla tento den do kalendáře pětice vládních poslanců – ministr kultury Martin Baxa z ODS, šéfka TOP 09 a Sněmovny Markéta Pekarová Adamová, ministr zemědělství Marek Výborný z KDU-ČSL, Josef Bernard ze STAN a první místopředsedkyně Pirátů Klára Kocmanová. Na konci června to schválila Sněmovna.
Senátorka a před listopadem 1989 významná disidentka Hana Kordová Marvanová apelovala na kolegy, ať toto datum neakceptují kvůli publicistice Polanského ohledně počínání slovenského klerofašistického režimu za druhé světové války. Režim v čele s Jozefem Tisem úzce spolupracoval s nacistickým Německem na deportaci Židů do vyhlazovacích táborů a dokonce za to nacistům platil.
„Historický zápisník, který vydával, byl monotematicky opravdu zaměřen zejména na vyzdvižení osobnosti, dokonce je tam požadováno blahořečení Jozefa Tisa,“ upozornila Kordová Marvanová.
Slovensko pod vedením Tisa platilo Hitlerovi za každého vyvezeného Žida
„Slovensko byla země, jedna z mála, která Německu ještě platila za každého vyvezeného Žida 500 marek. V tom historickém zápisníku, my jsme se s tím podrobně seznámili, já jsem si to přes víkend detailně přečetla, tak tam bohužel jsou rozhovory třeba s Palo Čarnogurským, který byl obhájcem Tisa,“ uvedla senátorka.
„To, že byl Ivan Polanský zatčen v tom 88. roce, bylo v souvislosti s vydáním jeho dvou samizdatových sborníků. Polanský si vybral jako téma dvě postavy slovenské historie. Jednak Jozefa Tisa, druhou postavou byl Hlinka. Sborníky vydal bez jakéhokoliv kritického rozboru, bez jakýchkoliv poznámek, bez jakéhokoliv uvádění nějakých historických souvislostí. Takže tam jsou názory víceméně glorifikující činnost těchto dvou postav slovenské historie,“ upozornil senátor Jiří Růžička.
Poslanec Bernard z hnutí STAN poukazoval, že Polanský byl souzen za vydání sedmi samizdatů a že historické zápisníky byly v jeho činnosti marginální. Podotkl, že termín 12. října byl uzákoněn i na Slovensku.
Senát, který návrh poslanců vrátil, ale chce, aby byl místo toho v kalendáři jako památný den 27. duben. Toho dne v roce 1978 byl založen Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných, který se zastával stíhaných kvůli šíření samizdatu. Senát také navrhl, aby 24. červen byl v kalendáři uveden jako Den památky obcí a sídel vyhlazených během nacistické okupace.