Senát dal šanci nemocenské v prvních třech dnech, ANO to kritizovalo

  11:34aktualizováno  14:21
ČSSD se pokouší zvrátit to, že zaměstnanci, kteří stonají, nedostávají v prvních třech dnech ani korunu. „Při krátkodobé nemoci lidé raději nejdou marodit, nebo přecházejí nemoc,“ řekl autor návrhu, místopředseda Senátu Zdeněk Škromach. Senát dal jeho návrhu šanci, i když ho ANO s ODS tvrdě kritizovalo.

Návrh vrátit nemocenskou v prvních třech dnech nemoci hájil v Senátu místopředseda horní komory parlamentu Zdeněk Škromach | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Důsledky toho, že lidé nemoc přecházejí, jsou dražší než to, kdyby lidé dostávali nemocenskou v prvních třech dnech,“ vysvětloval Škromach při obhajobě svého návrhu.

Pro vrácení návrhu k přepracování bylo 23 senátorů z 55 přítomných. (jak hlasovali senátoři o vrácení návrhu, najdete zde) „Ať o tom dál jednají koaliční partneři,“ řekl Škromach poté, co návrh kritizovali senátoři za ANO Jiří Hlavatý a Peter Koliba. Senát teď návrh projedná ve výborech a ještě jednou se k němu vrátí.

Návrat nemocenské má podporu odborů, zatímco ministr financí Andrej Babiš je k tomu skeptický, stejně jako pravicová opozice, protože by to dopadlo na zaměstnavatele. Stejně jako ČSSD prosazuje návrat nemocenské v prvních třech dnech ještě opoziční KSČM.

Škromach připomněl kolegům v Senátu, že takzvanou karenční dobu, tedy to, že lidí první tři dny nemoci nedostávají nic, zavedla v roce 2008 vláda Mirka Topolánka a zasáhl proti tomu Ústavní soud. Napodruhé to už pravici prošlo, když zároveň snížila odvody firmám. To je podle Škromacha odpověď na otázku, kde mají firmy peníze na proplácení nemocenské i za první tři dny vzít.

Snížení odvodů podle něj firmám ušetřilo asi 10 miliard korun, zatímco to, že platí lidem nemocenskou za čtvrtý až čtrnáctý den, podle něj stojí 4 miliardy.

Je to nesmysl, vytýkal nápadu ČSSD Hlavatý

Kriticky k návrhu ČSSD v Senátu vystoupili senátoři zvolení za ANO. „Návrh by se měl přepracovat,“ řekl nejprve Peter Koliba zvolený za hnutí v Ostravě. Podnikatel Jiří Hlavatý, šéf firmy Juta a senátor za ANO na Trutnovsku, označil nápad předložený senátory ČSSD za nesmyslný.

„Jsem strašně moc proti byrokracii,“ kritizoval to, že by na zaměstnavatelích mělo být, aby i v prvních třech dnech hlídali, jestli jejich zaměstnanci na nemocenské nefixlují.

První tři dny nemoci nemají nyní zaměstnanci nic. Od čtvrtého do čtrnáctého dne jim platí nemocenskou zaměstnavatel a až od patnáctého dne přechází povinnost vyplácet nemocenskou na Českou správu sociálního zabezpečení. To, že první tři dny neplatí, vede k tomu, že řada lidí jde radši do práce, i když nejsou úplně zdraví, jen aby nepřišli o peníze. Někteří si na dobu nemoci berou i dovolenou.

Přinese to zátěž pro zaměstnavatele, varovala opoziční ODS

Proti tomu, aby se znovu v prvních třech dnech platila nemocenská, ve středu v Senátu protestovali i senátoři opoziční ODS. „Přinese to velkou zátěž pro zaměstnavatele,“ řekl na tiskové konferenci senátor Jaroslav Zeman. Dotkne se to jak podnikatelů, tak státu, podotkl. Už to, že čtvrtý až desátý den nemoci proplácí zaměstnavatel, přineslo podle ODS velkou zátěž. „Protože každý zaměstnanec i zaměstnavatel platí sociální a zdravotní pojištění a stát tyto prostředky nevrací,“ uvedl Zeman.

Souhlasíte, aby se nemocenská vyplácela i v prvních třech dnech?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 28. února 2015. Anketa je uzavřena.

ANO 1153
NE 883

„Pokud se budou zpoplatňovat první tři dny, zaplatí to opět zaměstnavatel, i když v důvodové zprávě je napsáno, že to nebude žádná finanční zátěž pro stát, ani pro kraje, obce a zaměstnavatele. To by se asi jednalo o perpetuum mobile, když všichni dostanou peníze a nikdo to nezaplatí,“ řekl Zeman.

„Možná se chce někdo zalíbit lidem kvůli kandidatuře na prezidenta, protože ten návrh je populistický,“ opřel se do Škromacha senátor za ODS Miloš Vystrčil. Narážel tím na to, že Škromach v předstihu vyhlásil svůj zájem kandidovat v roce 2018.

Premiér návrat nemocenské v prvních třech dnech podporuje

Návrh má podporu předsedy vlády Bohuslava Sobotky. „Domnívám se, že ta dávka by měla být o něco nižší, než je v dalších dnech nemoci, ale v každém případě není v pořádku a není spravedlivé, pokud lidé, kteří jsou zaměstnaní, platí si zdravotní pojištění, v prvních třech dnech nedostanou ani korunu,“ uvedl nedávno premiér.

Skeptický k proplácení prvních tří dnů nemoci je ministr financí  Babiš. „Já se k tomu stavím negativně, protože samozřejmě na podnikatelích je už dost velká zátěž,“ uvedl dříve. (více zde)

I když by změnu musel schválit parlament, podle premiéra bude důležité, aby se odbory shodly se zástupci zaměstnavatelů, na které by návrat proplácení nemocenské v prvních třech dnech dopadl. „Měly by se jim snížit odvody, aby to nepostihlo firmy,“ naznačil Sobotka. Škromach k tomu nevidí důvod.

Vláda ve své koaliční smlouvě uvedla, že obnoví vyplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci, pokud se na tom dohodne tripartita, tedy pokud na požadavek odborů kývnou i zaměstnavatelé.

V pondělí vláda jednala o podobném návrhu KSČM a zaujala k němu neutrální stanovisko. Komunisté argumentují, že současná pravidla mají nepříznivé dopady zejména na zaměstnance s nízkými příjmy.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Pokud nechtějí být ve vládě, ať to jasně řeknou, vyzval Babiš ČSSD

Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (za ANO) mluví o konci koalice s ČSSD. V rozhovoru pro televizi Prima zdůraznil, že obě politická...

Kraje sociální služby neutáhnou. Dostaly méně peněz, než potřebovaly

Ilustrační snímek

Přestože kraje dostaly na sociální služby od státu miliardu, podle odhadů to ani zdaleka nestačí. A situaci nezlepší...

Nový fígl. Češi vydávají své psy za asistenční a mohou s nimi kamkoliv

Asistenční psi

Jsou místa, kam běžného psa nepustí. Nemůže na palubu letadla, zákaz vstupu psů také často platí v restauracích či...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz