Podezření kolem Babiše podle Senátu oslabují českou pozici v Evropské unii

  9:28aktualizováno  15:57
Podezření ohledně střetu zájmů premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše oslabují podle senátorů českou pozici na jednáních Evropské rady, zejména o příštím víceletém unijním rozpočtu. Senátoři také chtějí zřídit komisi k evropským auditům, podle nichž je Babiš stále ve střetu zájmů a Agrofert by měl vrátit stovky milionů korun.

Premiér Andrej Babiš na summitu EU v Bruselu (10. dubna 2019) | foto: Reuters

Pro návrh usnesení, že problémy kolem střetu zájmů premiéra oslabují českou pozici při jednání Evropské rady, hlasovalo 53 ze 72 přítomných senátorů, sedm jich bylo proti. S návrhem usnesení přišel výbor pro záležitosti Evropské unie.

„Problém střetu zájmů je problém pana premiéra, nikoli naší republiky. Česká republika má problém právě kvůli premiérovi,“ uvedl senátor z Klubu liberální demokracie - Senátor 21 Tomáš Goláň.

Senát usnesení přijal po debatě o programu červnového zasedání špiček členských zemí EU. Babiš se z jednání horní komory omluvil, na sociálních sítích zveřejňoval fotografie z návštěvy Baťova kanálu.

12.června 2019 v 09:58, příspěvek archivován: 12.června 2019 v 12:58

Začínáme výjezd. Téma doprava a sucho. Já, ministr dopravy Vladimír Kremlík a ministr životního prostředí Richard Brabec. První zastávka. Přístav Petrov, Baťův kanál. Cíl je do čtyř let prodloužení splavnosti o 20 kilometrů do Hodonína a Kroměříže. https://t.co/ds8mM9G4BR

„Senát pravděpodobně nemá co na práci, tak teď vytváří nějakou strukturu, která na to nebude mít žádný vliv, jsou to jenom politické projevy. Senát je tradičně proti vládě. Cokoliv bychom my řekli, že dáme do (brněnského) nádraží 50 miliard, tak oni budou proti. Takže je to jenom pokračování té atmosféry, která tu je vyvolávána některými politiky a některými aktivistickými novináři,“ reagoval Babiš na počínání senátorů při návštěvě jižní Moravy.

V Senátu neměl jen kritiky. Proti návrhu usnesení vystupoval lidovec Jiří Čunek, podle kterého by se domácí problémy měly řešit doma. Návrh označil za sebemrskačství. „Každý se snaží vyhrát tu domácí politiku na tom, že způsobí, řekněme, mnohdy faul celé České republice,“ uvedl.

Senátoři chtějí komisi k evropským auditům k Babišovi

Zřízení dočasné komise Senátu k návrhům auditních zpráv Evropské komise, které konstatují střet zájmů premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a ministra zemědělství Miroslava Tomana ze sociální demokracie, navrhly dva největší senátní kluby - Starostové a nezávislí a ODS.

Místopředseda ODS Miloš Vystrčil sleduje výsledky druhého kola voleb do Senátu...

Místopředseda ODS Miloš Vystrčil

ODS chce, aby komise zajistila objektivní posouzení informací ohledně auditu Evropské komise. „Výsledkem práce komise, která by měla objektivně posoudi informace v návrhu auditních zpráv, by měla být zpráva, která bude přednesena na půdě Senátu a ten k ní zaujme stanovisko,“ řekl šéf sentáního klubu ODS a místopředseda strany Miloš Vystrčil.

Starostové a nezávislí vyzvali ministra Tomana, aby zveřejnil předběžný návrh auditní zprávy o dotacích do zemědělství. Chtějí také, aby Senátu celou věc objasnil zástupce Státního zemědělského intervenčního fondu.

„Máme jako senátní klub pozitivní postoj k iniciativě Milion chvilek pro demokracii a podpoříme i vznik senátní komise. Pokud by měla byť o jediný den urychlit demisi vlády Andreje Babiše, má její vznik smysl,“ řekl předseda senátního klubu KDU-ČSL Petr Šilar.

Pro senátní komisi bude i klub Babišova hnutí ANO

Vytvoření komise podpořila tak trochu překvapivě jménem senátního klubu ANO předsedkyně klubu ANO Zdeňka Hamousová. „Komise nemá vyšetřovací charakter,“ uvedla Hamousová s tím, že komise si bude moci přizvat například zástupce Ministerstva pro místní rozvoj.

„Budeme se moci vyjádřit k tomu, o čem všichni mluví, ale málokdo to ještě viděl,“ řekl senátor zvolený za ANO Ladislav Václavec, který má být jedním ze členů komise.

Z návrhu auditní zprávy Evropské komise, podle něhož je Babiš ve střetu zájmů, má dál na firmu vliv a současně má jako předseda vlády vliv také na použití unijních peněz, vyplývá, že by měl holding Agrofert vracet 451 milionů korun. Tolik získal na dotacích od jara 2017, kdy začala v Česku platit novela zákona o střetu zájmů. Kvůli novele Babiš převedl své firmy spadající pod Agrofert, do svěřenských fondů. Podle předběžného auditu Evropské komise tím ale český premiér střet zájmů nevyřešil.

Schůzka se zástupci Milionu chvilek pro demokracii

„My nejsme spokojeni s tím, jak jsou zatím ty zprávy předkládány, nebo nepředkládány veřejnosti,“ uvedl místopředseda Senátu Jan Horník z klubu Starostů a nezávislých, který v úterý jednal se zástupci iniciativy Milion chvilek pro demokracii. Ta pořádá protesty, při nichž požaduje odstoupení premiéra Andreje Babiše.

Zatím největší minulý týden zaplnil Václavské náměstí a podle Mikuláše Mináře z Milionu chvilek pro demokracii dorazilo 120 tisíc lidí. Babiš reagoval, že neodstoupí a že na centrálních pražské náměstí bylo lidí méně.

„Míč, který byl vykopnut na Václavské náměstí, jsme zvedli“

Dočasná komise Senátu k návrhům auditních zprávě má být dvanáctičlenná a jejím předsedou se má stát člen senátního klubu ODS Zdeněk Nytra.  Čas na práci bude mít do konce ledna příštího roku.

Jan Horník, senátor a starosta Božího Daru.

Jan Horník, senátor a starosta Božího Daru.

„Míč, který byl vykopnut na Václavském náměstí, jsme zvedli,“ řekl Jan Horník. Za každý senátní klub mají být v komisi k auditním zprávám Evropské komise dva zástupci.

O zřízení komise rozhodne Senát ve čtvrtek, ale že bude ustavena, je jisté vzhledem k tomu, že to podporují kluby v horní komoře parlamentu.

Pětice opozičních stran - ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN - zvažuje vyvolání hlasování o nedůvěře vládě, ale před tím vyzvala ČSSD a SPD Tomia Okamury, aby jasně řekly, za jakých okolností by byly ochotny s povalením vlády pomoci.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Většina Čechů souhlasí s právem na interrupci a i s uzákoněním eutanazie

Ilustrační foto

Většina Čechů souhlasí s právem žen na umělé přerušení těhotenství i s uzákoněním eutanazie, tedy usmrcení nemocného...

Hamáček pohrozil koncem koalice s ANO, když bude zvolen Semín do Rady ČTK

Premiér Andrej Babiš s ministrem vnitra Janem Hamáčkem po schůzce s...

Zvolení Michala Semína do Rady ČTK za SPD s pomocí hnutí ANO by podle šéfa ČSSD Jana Hamáčka bylo obrovským problémem....

V Podkrkonoší řádilo o víkendu malé tornádo. Odpojilo město od proudu

Gustnádo, Rtyně v Podkrkonoší (15. 6. 2019).

Silné bouřky zasáhly o víkendu Česko a zanechaly za sebou popadané stromy a poničený majetek. Kromě obvyklých blesků,...

Najdete na iDNES.cz