Starosta Kňava ukazuje svou práci. (27. 11. 2009)

Starosta Kňava ukazuje svou práci. (27. 11. 2009) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Seminárku jsem kopíroval i z webu, ale podvod to není, hájí se starosta

  • 96
Pardubický politik, starosta pátého městského obvodu Jaroslav Kňava podváděl při studiu na vysoké škole. Vlivný občanský demokrat, kterému před rokem jen těsně uniklo křeslo krajského šéfa strany, kopíroval části svých seminárních prací z internetu.

"Něco jsem si z internetu vzal. Ale bylo to v prvním ročníku a pořádně jsem nevěděl, jak práce dělat. Nic špatného na to nevidím. Měli jsme napsat polemiku s knihou a já hledal inspiraci," nezastírá Kňava.

Okopíroval jsem to. Ale podvod to není

Vaše práce je jen kompilát toho, co už bylo napsáno, a to hned v několika případech.
To máte asi pravdu. Ano, ale otevřel jsem to povídáním někoho jiného. V práci, kterou jsem odevzdal, jsem měl uvedený zdroj i citace.

Vysoké školy ale nepřijmou práce, ve kterých máte opsanou třetinu práce, a to včetně názoru někoho jiného.
Odevzdal jsem to a škola mi práci přijala, takže asi byla v pořádku. Na jejím základě jsem mohl jít k zápočtu i zkoušce.

U některých prací, které Kňava vytvořil v roce 2006, stáhl z internetu prokazatelně minimálně polovinu textu. Pro tvorbu prací použil například web maturita.cz nebo cevro.cz.

I přesto Jaroslav Kňava letos na jaře získal vysokoškolský titul, a to na polské vysoké škole obchodu a sportu, která měla pobočku v Sezemicích.

Svůj údiv nad Kňavovou drzostí netajil Jiří Kozák, ředitel společnosti CEVRO, která provozuje vlastní vysokou školu. Právě z jejích stránek Kňava stáhl kompletní text o Friedrichu Hayekovi, který pak vydával za svůj.

Najdete rozdíl? Zápočtová práce Jaroslava Kňavy je vlevo a originál vpravo.

Najdete rozdíl? Zápočtová práce Jaroslava Kňavy je vlevo a originál vpravo.

"U nás by to neprošlo, máme systém, který to odhalí. Nicméně, kdyby se o to někdo pokusil, šel by před disciplinární komisi. Určitě by mohl počítat minimálně s podmínečným vyloučením," řekl Kozák.

Podobně postupují na všech vysokých školách. Výjimkou není ani pardubická univerzita.

Diplom ze Sezemic

Polskou vysokou školu Collegium Glacense, která měla pobočku v Sezemicích, nevystudoval jen Jaroslav Kňava, ale také starosta sedmého pardubického obvodu Milan Tichý, nebo vlivní policisté. Mezi nimi je vedoucí policejního oddělení Pardubice II Michal Kunc, Martin Konečný, vedoucí policejního oddělení Pardubice IV (absolvovali na jaře a v létě 2009) nebo Vladimír Nevole, vedoucí policejního oddělení Pardubice I a František Zavřel, vedoucí policejního oddělení Holice (absolvovali v létě 2008). Všichni svorně tvrdí, že školu vystudovali v souladu s pravidly.
Milan Tichý a Vladimír Nevole ukázali k nahlédnutí svoje závěrečné práce.

"Nejnižší trest za plagiátorství je podmínečné vyloučení. Podobný případ jsem zažil jednou a student byl vyloučen," řekl bývalý šéf disciplinární komise Univerzity Pardubice Jiří Kubeš.

Jaký postoj má k plagiátorství polská univerzita, kde Kňava studoval, se ve čtvrtek zjistit nepodařilo, ve škole nikdo nebral telefon a nikdo nereagoval na mail.

Jaroslav Kňava ale kopírování celých článků z internetu jako podvod nevidí. "Citace jsou v seminárních pracích přece obvyklé," prohlásil.

V pracích, které redakci Kňava zapůjčil, ale žádné citace označené nemá. Texty, které před ním napsal někdo jiný, v práci přitom vydává za svoje vlastní dílo. "To ale nebyly ty práce, které jsem potom odevzdal ve škole. Byly to pracovní verze, ve škole jsem odevzdal upravené verze," konstatoval Kňava.

Zapůjčeným textům ale nechybějí všechny náležitosti seminárních prací, a to včetně vrchního přebalu, na kterém autor stvrzuje, že práci napsal sám a uvedl všechny použité zdroje. Údajné citace jsou navíc dlouhé až tři stránky a naplnil jimi téměř polovinu svých prací.

Zajímavé přitom je, že Kňava na svůj exces upozornil sám. Zavolal do redakce MF DNES s tím, že chce redaktorce ukázat podklady svého studia na vysoké škole obchodu a sportu v Sezemicích. Na schůzku přinesl nejen svou závěrečnou práci a index, ale také svoje seminární práce. A právě jejich části okopíroval z internetu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video