Seminárku jsem kopíroval i z webu, ale podvod to není, hájí se starosta

  12:52aktualizováno  12:52
Pardubický politik, starosta pátého městského obvodu Jaroslav Kňava podváděl při studiu na vysoké škole. Vlivný občanský demokrat, kterému před rokem jen těsně uniklo křeslo krajského šéfa strany, kopíroval části svých seminárních prací z internetu.

Starosta Kňava ukazuje svou práci. (27. 11. 2009) | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Něco jsem si z internetu vzal. Ale bylo to v prvním ročníku a pořádně jsem nevěděl, jak práce dělat. Nic špatného na to nevidím. Měli jsme napsat polemiku s knihou a já hledal inspiraci," nezastírá Kňava.

Okopíroval jsem to. Ale podvod to není

Vaše práce je jen kompilát toho, co už bylo napsáno, a to hned v několika případech.
To máte asi pravdu. Ano, ale otevřel jsem to povídáním někoho jiného. V práci, kterou jsem odevzdal, jsem měl uvedený zdroj i citace.

Vysoké školy ale nepřijmou práce, ve kterých máte opsanou třetinu práce, a to včetně názoru někoho jiného.
Odevzdal jsem to a škola mi práci přijala, takže asi byla v pořádku. Na jejím základě jsem mohl jít k zápočtu i zkoušce.

U některých prací, které Kňava vytvořil v roce 2006, stáhl z internetu prokazatelně minimálně polovinu textu. Pro tvorbu prací použil například web maturita.cz nebo cevro.cz.

I přesto Jaroslav Kňava letos na jaře získal vysokoškolský titul, a to na polské vysoké škole obchodu a sportu, která měla pobočku v Sezemicích.

Svůj údiv nad Kňavovou drzostí netajil Jiří Kozák, ředitel společnosti CEVRO, která provozuje vlastní vysokou školu. Právě z jejích stránek Kňava stáhl kompletní text o Friedrichu Hayekovi, který pak vydával za svůj.

Najdete rozdíl? Zápočtová práce Jaroslava Kňavy je vlevo a originál vpravo.

Najdete rozdíl? Zápočtová práce Jaroslava Kňavy je vlevo a originál vpravo.

"U nás by to neprošlo, máme systém, který to odhalí. Nicméně, kdyby se o to někdo pokusil, šel by před disciplinární komisi. Určitě by mohl počítat minimálně s podmínečným vyloučením," řekl Kozák.

Podobně postupují na všech vysokých školách. Výjimkou není ani pardubická univerzita.

Diplom ze Sezemic

Polskou vysokou školu Collegium Glacense, která měla pobočku v Sezemicích, nevystudoval jen Jaroslav Kňava, ale také starosta sedmého pardubického obvodu Milan Tichý, nebo vlivní policisté. Mezi nimi je vedoucí policejního oddělení Pardubice II Michal Kunc, Martin Konečný, vedoucí policejního oddělení Pardubice IV (absolvovali na jaře a v létě 2009) nebo Vladimír Nevole, vedoucí policejního oddělení Pardubice I a František Zavřel, vedoucí policejního oddělení Holice (absolvovali v létě 2008). Všichni svorně tvrdí, že školu vystudovali v souladu s pravidly.
Milan Tichý a Vladimír Nevole ukázali k nahlédnutí svoje závěrečné práce.

"Nejnižší trest za plagiátorství je podmínečné vyloučení. Podobný případ jsem zažil jednou a student byl vyloučen," řekl bývalý šéf disciplinární komise Univerzity Pardubice Jiří Kubeš.

Jaký postoj má k plagiátorství polská univerzita, kde Kňava studoval, se ve čtvrtek zjistit nepodařilo, ve škole nikdo nebral telefon a nikdo nereagoval na mail.

Jaroslav Kňava ale kopírování celých článků z internetu jako podvod nevidí. "Citace jsou v seminárních pracích přece obvyklé," prohlásil.

V pracích, které redakci Kňava zapůjčil, ale žádné citace označené nemá. Texty, které před ním napsal někdo jiný, v práci přitom vydává za svoje vlastní dílo. "To ale nebyly ty práce, které jsem potom odevzdal ve škole. Byly to pracovní verze, ve škole jsem odevzdal upravené verze," konstatoval Kňava.

Zapůjčeným textům ale nechybějí všechny náležitosti seminárních prací, a to včetně vrchního přebalu, na kterém autor stvrzuje, že práci napsal sám a uvedl všechny použité zdroje. Údajné citace jsou navíc dlouhé až tři stránky a naplnil jimi téměř polovinu svých prací.

Zajímavé přitom je, že Kňava na svůj exces upozornil sám. Zavolal do redakce MF DNES s tím, že chce redaktorce ukázat podklady svého studia na vysoké škole obchodu a sportu v Sezemicích. Na schůzku přinesl nejen svou závěrečnou práci a index, ale také svoje seminární práce. A právě jejich části okopíroval z internetu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Ve vládě plníme spíš program ČSSD, kritizuje kandidát do vedení ANO Macura

Primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO).

V posledních volbách v Ostravě převálcoval konkurenci a teď primátor Tomáš Macura míří i do nejužšího vedení hnutí ANO....

Životy s rudou knížkou. Ústav připravil slovník komunistických funkcionářů

Záviš Kalandra (vpravo) a jeho kamarád Oldřich Pecl byli odsouzeni ve

Oportunista Jan Doležal, dobrodruh André Simone, nebo odsouzený člen vedení Rudolf Barák. To je jen několik ze stovek...

Únorové počasí trhá teplotní rekordy. Na Karvinsku naměřili až 17 stupňů

Ilustrační foto

Teplotní rekordy pro 16. únor v sobotu padly na 25 stanicích, které měří alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v...

Najdete na iDNES.cz