Prezidentská milost je extrémní zásah do dělby moci, míní Rychetský

  11:38aktualizováno  12:25
Přední čeští znalci práva a soudci se neshodují na tom, zda má prezidentská milost místo v české právním řádu. Podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského je milost sice velký zásah do justice, ale je podle něj nutné ji mít. Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa si naopak myslí, že milosti jsou reliktem z dob absolutistických monarchů.

Napravují prezidentské milosti v některých případech nepřiměřenou tvrdost zákona, nebo se využívají spíš jako politický nástroj? O mimořádné pravomoci prezidentů v české justici ve čtvrtek diskutovali ve Sněmovně odborníci.

Na semináři, který zaštítila místopředsedkyně ústavně právního výboru a bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková, vystoupila zvučná jména české právní vědy i praxe. Vedle Rychetského se zúčastnili například předseda Nejvyššího soudu Josef Baxa či odborníci na ústavu Jan Kysela a Aleš Gerloch.

Podle Rychetského je prezidentská milost v současné podobě extrémní zásah do dělby moci a nezávislosti justice. Přesto se vyslovil pro zachování tohoto institutu. „Z mé optiky převáží názor, že přes možná rizika zneužití,..., tuto pravomoc demokratický a právní stát potřebuje, byť především pro situace, kdy zcela nefunguje právní stát,“ uvedl předseda Ústavního soudu (ÚS).

Rychetský se zamyslel rovněž nad možnostmi, jak současnou pravomoc prezidenta udílet milosti upravit. Jednou z variant je povinnost získat kontrasignaci například ministra spravedlnosti, vlády, jiného orgánu, nebo vymezit podmínky zákonem. S tím však předseda ÚS nesouhlasí, protože by se tím prezidentské milosti zpolitizovaly.

Úpravu zákona by naopak Rychetský uvítal v dohledu nad podmínkou omilostněného. „Je absurdní, aby prezident sledoval, jak se chová omilostněný,“ prohlásil. Dohled nad dotyčným by podle něj měly vykonávat soudy.

Zkrotit amnestie?

Řečníci se na zavedení spolupodpisů jiných orgánů neshodli. „Já bych se klonil k tomu, aby ten institut byl spojen s kontrasignací,“ oponoval Rychetskému vedoucí katedry ústavního práva PF UK Aleš Gerloch. Gerloch by změnil pravidla pro vyhlášení amnestie, vyzval k přijetí amnestijního zákona. Pravomoc by z prezidenta přenesl na parlament, protože podle něj je to politické rozhodnutí.

Kontrasignaci by se nebránil ani odborník na ústavní právo Jan Kysela, ale pravidla pro spolupodepisování jsou podle něj v českém právním prostředí nejednotná. Co se týče samotných milostí, podle Kysely jsou vnímány jako monarchický relikt. „Ale pojem monarchie není pejorativní, to je dispocie,“ upozornil.

Kysela si myslí, že do problematiky promlouvá i zavedení přímé volby prezidenta. Pro případné sponzory kandidátů totiž mohou být lákavé jen dvě pravomoci prezidenta, a to složení rady České národní banky a právě milosti.

V poslední době téma prezidentských milostí rozvířil Miloš Zeman svým rozhodnutím odpustit zbytek trestu Jiřímu Kajínkovi, jenž si odpykával doživotí za dvojnásobnou nájemnou vraždu (více zde).

Současný prezident, který jinak milostmi šetří, si právě za propuštění Kajínka vysloužil i kritiku, že se řídil oblibou trestance u veřejnosti. Ještě před samotným udělením milosti totiž Kajínka navštívila první dáma a současně šéfka volebního týmu Miloše Zemana Ivana Zemanová (psali jsme zde).

„Tohle je asi případ politického nástroje, je to forma komunikace s voliči,“ řekl ke Kajínkovi Kysela s tím, že propuštěný vězeň má z jemu neznámých důvodů jánošíkovskou pověst.

Relikt z dob absolutistických panovníků

Samotná existence prezidentských milostí se nelíbí předsedovi Nejvyššího správního soudu (NSS) Josefu Baxovi. Označil ji za středověký nástroj, který pochází z dob, kdy měl panovník absolutní moc. Tato éra je však podle něj pryč. „Bude to sto let od konce monarchie. Padání na kolena a volání ’pane, smiluj se’ bychom měli sledovat jen v historických filmech,“ míní Baxa.

Podle něj možnost milosti vypovídá i o tom, jak společnost vnímá funkci prezidenta. „Jestli to má být spíše panovník, který vládne z boží milosti, nebo první úředník státu s jasně vymezenou pravomocí a rolí,“ zamyslel se.

„Stále častěji se používá jako politický nástroj,“ řekl s tím, že vyvolává i milosti vyvolávají i pocity křivdy, nespravedlnosti, nerovnosti či svévole. Podle Baxy má justiční soustava dostatek opravných prostředků.

„Mám v kanceláři spoustu případů, kdy selhaly všechny procesní pojistky,“ odvětila na to bývalá ministryně spravedlnosti a nyní poslankyně Helena Válková.

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Šichta silničářů začíná o hodinu a půl později, než by mohla. A kdy končí

Ilustrační snímek

Na českých dálnicích probíhají rekordní opravy. Jak taková práce dělníků vypadá? Redakce MF DNES nyní měsíc sledovala...

Telekomunikační věž na Žižkově nahradí rozvlněné domy architektky Jiřičné

Vítězný návrh rozvlněné věže architektky Evy Jiřičné.

Developer Central Group odhalil novou podobu pozemku bývalé telekomunikační budovy na Žižkově. Tu čeká demolice, včetně...

Příští týden bude počasí jako na houpačce: v pondělí 26 stupňů, ve středu 16

Ilustrační snímek

V následující čtyřech týdnech začnou teploty pozvolna stoupat. Budou se však pohybovat na průměru obvyklém pro dané...

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.

Najdete na iDNES.cz