Nacisté se zločiny nechlubili, Islámský stát ano, vyprávěl Konvička

  10:44aktualizováno  12:12
Už víme, jak vypadá islámský fašismus, prohlásil v úterý ve Sněmovně Martin Konvička, představitel iniciativy Islám v ČR nechceme, ke které se nyní hlásí asi 120 tisíc lidí. Konvička vystoupil před poslanci na semináři Evropané ve službách islámského státu pod záštitou poslanců za Úsvit.

Martin Konvička, hlavní organizátor protiislámské demonstrace (16. 1. 2015) | foto:  František Vlček, MAFRA

„Před pár lety jsme ještě nevěděli, jak vypadá islámský fašismus, teď už to víme,“ řekl poslancům Konvička, který zastává názor, že islám by měl zakázán stejně jako nacismus (rozhovor s Konvičkou o tom zde).

„Nikdo, kdo se přidá k Islámskému státu, se k tomu nedostane náhodou. Každý, kdo se tam dostal, je zločinec,“ prohlásil Konvička s tím, že bojovníci takzvaného Islámského státu by měli být souzeni podobně jako nacističtí váleční zločinci v Norimberku po druhé světové válce.

Je podle něj jen jediný rozdíl. „Ve Völkischer Beobachter (tiskovina nacistů - pozn. autora) nebyly fotografie plynových komor, Islámský stát se svými zvěrstvy chlubí,“ připomněl Konvička propagační videa s krutými popravami či spíše vraždami lidí, kteří padli do rukou Islámského státu.

Varoval také před tím, aby Česká republika akceptovala celoevropské rozdělení uprchlíků z Libye a z území ovládaných tzv. Islámským státem v Sýrii a Iráku. A pokud bude ČR uprchlíky přijímat, má si podle Konvičky kontrolovat, o jaký typ uprchlíků jde a zda se jedná o muslimy. V opačném případě dojde podle něj k politickému výbuchu, který překreslí politickou mapu. „Hrozí zhnědnutí domácí politiky, chci tomu bránit,“ řekl ve Sněmovně představitel uskupení Islám v ČR nechceme, které přitom ministerstvo vnitra řadí mezi pravicové extremisty.

Úsvit navrhne přitvrdit trestní zákon. Náměstek BIS to ocenil

Podle poslance za Úsvit Martina Lanka je problém, že zákon sice zakazuje službu v cizích ozbrojených silách, ale Islámský stát fakticky není státem, i když se tak sám nazývá, ačkoli není mezinárodně právně uznáván.

Úsvit proto podle něj navrhne zpřesnění trestního zákoníku a jeho přitvrzení, aby trestná nebyla služba jen v ozbrojených silách jiného státu, ale také „jiného cizího činitele“. Zároveň má být tento trestný čin podle Úsvitu zařazen mezi ty, na jejichž odhalování je možné nasadit odposlechy.

„Nyní by šlo najít asi deset trestných činů, které by šlo aplikovat na to, kdyby se některý český občan přidal k Islámskému státu,“ řekl na semináři Tomáš Gřivna z katedry trestního práva Univerzity Karlovy v Praze.

Poslanec Lank připomněl, že v řadách Islámského státu bojuje už víc než šest tisíc Evropanů, přičemž v některých evropských zemích už za takovéto aktivity padají tresty.

Zatím nebylo prokázáno, že by se radikálními islamisty působícími na území Sýrie a Iráku nechal naverbovat nějaký občan České republiky. S takovou informací sice nedávno přišla eurokomisařka Věra Jourová, ale později uznala, že dostala chybnou informací, protože šlo o čečenského, nikoli českého bojovníka.

Nemáme tu frustrované muslimy druhé generace, řekl muž z BIS

„Nemáme žádné informace o tom, že by jakýkoli český občan šel bojovat v řadách Islámského státu,“ řekl náměstek ředitele Bezpečnostní informační služby Petr Špaček. „Máme-li čelit hrozbám, nejen islamistickým, je třeba pravomoci tajných služeb posílit. Vítám iniciativu kolegů,“ dodal před poslanci.

„Nemáme informaci, že bychom v ČR měli frustrovaného muslima druhé, třetí generace, prohlásil Špaček. V zemích, které se potýkají s islámskými radikály, je obvyklé, že k tomu inklinují spíše děti či vnoučata přistěhovalců.

„Nemáme poznatky, že by byla hrozba přímého terorismu vůči České republice,“ uvedl Luboš Koudelka z Vojenského zpravodajství.

Konvička v lednu svolal demonstraci k Pražskému hradu:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Čunek nekandiduje na předsedu lidovců. Zaměří se na krajskou politiku

Jiří Čunek - KDU-ČSL (Vsetín)

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek nebude kandidovat na předsedu lidovců. Chce se zaměřit především na...

Způsobili to novináři, hájí ministryně svá slova, že za drahá data mohou lidé

Ministryní průmyslu za ANO v nové vládě bude podle ČT podnikatelka a šéfka...

Po kritice, kterou sklidila, couvá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková ze slov, že za dražší mobilní data...

Ostatky matky Zdeny Mašínové lze exhumovat, když se zjistí místo uložení

Zdena Mašínová

Pražský magistrát změnil původně zamítavý postoj a oznámil, že se nebrání vyzvednutí ostatků matky Zdeny Mašínové z...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz