Šéfové StB se zodpovídají za Asanaci

  20:15aktualizováno  20:15
Před soud postupně přichází jeden dobře vypadající důchodce za druhým. Vyhlížejí docela dobrácky - určitě by nikdo nehádal, že kdysi (v sedmdesátých či osmdesátých letech) byli ve "svých" krajích všemocnými pány, kteří mohli jediným škrtnutím pera hluboce zasáhnout do lidského života.

A v některých případech to skutečně dělali. Podle obžaloby právě oni plnili roli jakýchsi převodových pák - současně dostávali rozkazy z centra a současně vydávali rozkazy vlastní, jimiž chtěli nepohodlné občany vyhnat ze země.

Akci Asanace odstartoval v roce 1977 tajným rozkazem ministr vnitra Jaromír Obzina, který byl souzen v samostatném procesu - více ZDE. Obzina ale v lednu zemřel, aniž byl odsouzen. 

Na listině nepohodlných osob byli především ti, kteří podepsali Chartu 77, například kněz Václav Malý či zpěvák Jaroslav Hutka. Zatímco na ně se zaměřili "pražští" tajní policisté, ty v regionech dostali na starost právě krajští náčelníci.

Obžalovaný: Na souvislosti si už nevzpomínám
"Necítím se vinen ve smyslu obžaloby, byl to celostátní projekt, který nám byl poručen z centra," vypověděl v soudní síni například obžalovaný Zdeněk Hanák, někdejší šéf severočeských tajných policistů.

Když mu soudkyně ukázala rozkaz podepsaný jeho jménem, překvapeně se zarazil, ale pak zvolil tradiční taktiku - totiž ztrátu paměti. "Poznávám svůj podpis, ale na souvislosti si už nevzpomínám," řekl.

V rozkaze se úřední hantýrkou tajných policistů psalo, že pomocí technicko-operativních opatření se mají nepohodlní lidé donutit k vystěhování. Přeloženo do češtiny to mohlo znamenat cokoli - provokace, nedobrovolné schůzky, ale i mučení, zavírání do vězení, odposlechy či další "opatření".

"Vyhrožovali mi, že mne zavřou na patnáct let za vyzvědačství," řekl jeden z poškozených Zbyněk Čeřovský, který se nakonec s rodinou vystěhoval do Německa.

"Případ byl složitý z hlediska materiálů. Ty se musely komplikovaně dohledávat a jednotliví poškození se museli dohledávat podle krycích jmen. Vyšetřování trvalo tři až čtyři roky," uvedla státní zástupkyně Jana Hercegová.

Jeden z důstojníků bude souzen v Ústí
Komplikace způsobilo i množství obžalovaných a to, že jsou v důchodovém věku - jeden z nich, Miloslav Marek, někdejší šéf StB z Ústí nad Labem, byl vyloučen k samostatnému projednávání a jeho případ bude řešit tamní soud.

"Tato velká hromada spisů se bude kopírovat a předávat do Ústí," řekla soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 6 Kateřina Kohoutková.

Proces potrvá dlouho
Uvedla, že gigantický proces plánovaný až do 10. října ani v ten den nejspíš neskončí. Chybí totiž jeden z obžalovaných - Petr Žák, bývalý šéf východočeské StB, který se ani neomluvil, ani nesvolil k jednání v nepřítomnosti.

Čtyři další obžalovaní rovněž nepřišli - vyslali své advokáty, takže z původně jedenáctičlenné skupiny se líčení zúčastnilo pouze pět bývalých důstojníků StB. Čtyři se z jednání omluvili s tím, že souhlasí, aby se soud konal bez jejich přítomnosti, pouze za účasti obhájců. Všichni přítomní obžalovaní však vinu popřeli.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Výrok Novákové není důvodem k zásadním krokům, řekl Babiš z Jeruzaléma

Premiér Andrej Babiš při rozhovoru pro iDNES.cz (20. prosince 2018)

Výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) ohledně ceny mobilních dat není důvodem k zásadním krokům,vzkázal...

Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný...

Zákaz billboardů u dálnic a silnic první třídy dál platí, rozhodl soud

Billboardy u českých dálnic v pondělí hromadně změnily svůj obsah, nově na nich...

Zákaz billboardů v ochranném pásmu dálnic a silnic první třídy dál platí beze změn. Ústavní soud v úterý zamítl návrh...

Najdete na iDNES.cz