Šéfové policie se radili o reformě a málem se poprali

  4:54aktualizováno  4:54
Na policejním prezidiu se minulý týden v úterý odehrála neuvěřitelná scénka: vrcholní funkcionáři policie se tu na poradě o reformě policie tak pohádali a pozuráželi, že se nakonec málem poprali jako malí kluci.

Kdyby byl Kubice mladší, vyřídil bych si to s ním fyzicky a okamžitě, řekl při hádce Jiří Komorous. | foto: Robert ZlatohlávekMF DNES

Hlavními aktéry incidentu byl šéf zvláštního policejního útvaru ÚOOZ Jan Kubice a šéf protidrogové centrály Jiří Komorous.

Od slovní potyčky k pěstnímu souboji nebylo daleko ve chvíli, kdy Kubice vytkl Komorousovi jeho předlistopadové kontakty se Státní bezpečností. Komorous pak vstal a Kubicemu podle očitých svědků řekl: "Kdybyste byl mladší, tak si to s vámi vyřídím hned a fyzicky!"

Celý incident se odehrál pod taktovkou náměstka policejního prezidenta Jiřího Houby, který poradu řídil. Po Komorousově výhrůžce pak poradu raději ukončil. Vedení policie nechce incident komentovat.

"To, co se tam odehrálo, je naše interní záležitost a také bychom si to měli interně vyřídit. Přes média to řešit nechceme," řekla mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká. MF DNES se však podařilo získat zápisy z této "mimořádné události".

Co se tedy stalo? 
Nadávky a vyhrožování mezi důstojníky odstartoval sám náměstek policejního prezidenta Jiří Houba. Když totiž během porady o připravované reformě hodnotil celkovou situaci u policie, vrátil se k rok staré události – Kubiceho zprávě.

Tím, že šéf zvláštního policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jan Kubice přišel loni v červnu do parlamentu a předal poslancům zprávu o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy, začala podle Houby doba temna.

"Tento nestandardní postup je dodnes důvodem k napadání politiků. Policie je tak zatažena do politiky a její činnost politizována, což v samotném důsledku poškozuje ÚOOZ a celou policii," hřímal podle zápisů z porady Houba.

Kubice se v tu chvíli neudržel a řekl Houbovi: "Pane náměstku, vy mluvíte jako Jiří Paroubek a to mě uráží." Kubice pak v dopise policejnímu prezidentovi Oldřichu Martinů výpad proti Houbovi vysvětlil takto: "Jen jsem vyjádřil lítost nad tím, že na poradě slyším rétoriku Jiřího Paroubka. Ten mě (za předání zprávy poslancům) permanentně veřejně uráží, říká o mně, že jsem křivopřísežník, lhář a hnusný člověk. Jsem na to velmi citlivý."

Poté, co Kubice přirovnal náměstka Houbu k Paroubkovi, vystoupil na poradě náměstek kriminální policie Vladimír Zimmel a Houbovu kritiku podpořil.

"Kubiceho zpráva poškodila jméno policie. Zcela bezdůvodně se tam objevilo i moje jméno," řekl Zimmel. Když Kubice vysvětloval, proč se ve zprávě objevil i Zimmel, skočil mu do řeči šéf protidrogové centrály Jiří Komorous. A prohlásil, žemu Kubiceho zpráva připomíná "praktiky jako za totality v období procesů v padesátých letech".

To Kubiceho rozpálilo a Komorousovi připomněl, co letos vypátrala MF DNES v archivech StB: tedy že Komorous studoval před rokem 1989 školu někdejší komunistické rozvědky.

"Jo, vy myslíte estébácké praktiky? Tak to jste si patrně vzpomněl na své mládí, že?!" zvolal Kubice. "Pak nastala nepřehledná a iracionální hádka," popsal ve svém hodnocení další průběh porady její účastník, šéf policejního útvaru pro zajišťování odposlechů Tomáš Almer.

Kubice: Kdybych byl mladší, pral by se se mnou
"Nepřehlednou hádku" pak Kubice v dopise policejnímu prezidentovi Martinů popsal takto: "Komorous mi řekl, že kdybych byl mladší, vyřídil by si to se mnou fyzicky a okamžitě." Teprve pak Houba debatu uťal.

"Náměstek Houba řekl, že něco takového ještě nezažil a že se z toho každopádně poučil. Ale debatu ukončil velmi opožděně," napsal ve vyhodnocení porady Almer.

Hned druhý den po poradě ve středu 22. srpna potrestal náměstek Houba jen Kubiceho. "Svým chováním porušil etický kodex policie. Jeho jednání hodnotím jako výrazně neúspěšné zvládnutí situace," uvedl Houba. Kubice s potrestáním nesouhlasí a napsal stížnost na Houbu.

"Poradu nezvládl náměstek Houba. Ke konfliktu mezi mnou a Komorousem došlo proto, že Houba nereagoval na invektivy Komorouse. Jednání pana Houby se mi jeví jako účelové," napsal Kubice v pondělí policejnímu prezidentovi Martinů. Jak případ dopadne a jestli povede k odvolání Kubiceho, není zatím jasné.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Ministr Petříček si počíná v rozporu se zájmy země, tvrdí komunisté

Vedení KSČM informuje o tom, že se strana rozhodla podpořit menšinovou vládu...

Vedení KSČM vyhodnocovalo dosavadní toleranci menšinové vládě Andreje Babiše a usiluje o změny. „KSČM hodnotí dosavadní...

Ministerstvo kárá úřady, přehlížely připomínky sousedů masivní vily

Výrazná betonová stavba v hodnotě desítek milionů korun obehnaná čtyřmetrovou...

Ministerstvo pro místní rozvoj se zastalo odpůrců mohutné stavby na okraji Prostějova. Investor z rozhodování o její...

ANO mohu posunout dál, říká Stuchlík. Zároveň nevylučuje konec v politice

Petr Stuchlík ve volebním štábu ANO (7.10.2018)

Pokud nezíská nějakou výraznější funkci v hnutí, mohl by na podzim Petr Stuchlík, loňský kandidát ANO na pražského...

Najdete na iDNES.cz