Šéfem útvaru na ochranu politiků bude náměstek Husák

  8:17aktualizováno  8:17
Vladislavovi Husákovi ještě neuplynula lhůta pro odchod z funkce policejního náměstka a už má zajišťenu další významnou pozici u policie. Petr Lessy si jej vybral jako ředitele útvaru, který má na starost ochranu politiků. Husák se přitom dočasně stáhl po uveřejnění části telefonátů podnikatele Romana Janouška. Mezi jeho kontakty patří i Husák.

Náměstek policejního prezidenta pro vnější službu Vladislav Husák v Praze na tiskové konferenci k vývoji kriminality (19. ledna 2012) | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Policejní prezident Petr Lessy rozhodl o ustanovení dosavadního náměstka policejního prezidenta pro vnější službu Vladislava Husáka do funkce ředitele Útvaru pro ochranu ústavních činitelů Ochranné služby. Termínem nástupu je 1. červenec 2012. K tomuto datu plukovník Husák zároveň skončí ve funkci náměstka policejního prezidenta," oznámilo policejní prezidium.

O funkci se přitom ucházel také bývalý velitel Národní protidrogové centrály Jiří Komorous (více o zájemcích o post šéfa ochranné služby čtěte zde).

"K rozhodnutí mě vedla mimo jiné skutečnost, že plukovník Husák v minulosti osvědčil velitelské schopnosti během řady konkrétních bezpečnostních opatření, a to i mezinárodního rozsahu. Zároveň nemám v současné době důvod pochybovat o jeho bezúhonnosti zpochybňované v minulých týdnech," zdůvodnil krok policejní prezident Petr Lessy.

Narážel tím na fakt, že v březnu přijal rezignaci Husáka na post náměstka. Stalo se tak těsně poté, kdy policisté začali vyšetřovat pražského podnikatele Romana Janouška. Ten v březnu opilý srazil v Praze 4 padesátiletou ženu a způsobil jí těžká poranění.

Nehoda se stala dva dny po uveřejnění části telefonních hovorů mezi Janouškem a tehdejším primátorem Prahy Bémem. MF DNES 13. dubna také upozornila, že vztah mezi podnikatelem a Husákem prověřovala i Bezpečnostní informační služba (více o prověřování BIS čtěte zde).

Husák se ocitl v podezření, že by mohl mít na vyšetřování vliv. Již dříve deník Blesk poukázal na jeho schůzku s Janouškem v pražském Obecním domě.

Spojování odchodu a kontaktů s Janouškem policejní funkcionář odmítl. "Spekulativní spojování oznámení mé rezignace s dopravní nehodou podnikatele Janouška považuji za mimořádně nešťastné, protože již v prosinci roku 2011 jsem nabídl policejnímu prezidentovi, že v případě potřeby související se změnami na prezidiu odejdu po vzájemné dohodě z funkce náměstka policejního prezidenta," prohlásil v březnu Husák s tím, že odchází kvůli reorganizaci.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Vláda schválila uvolnění miliardy korun na platy v sociálních službách

Ministryně financí za ANO Alena Schillerová (vpravo) a ministryně práce a...

Vláda uvolnila chybějící miliardu korun pro sociální služby. „Půjde na dofinancování výpadku platů,“ uvedla ministryně...

Firma nepokácela tisíce smrků napadených kůrovcem, zaplatí čtyři miliony

Kůrovec řádí na vysočině. Nejhůře z kraje je na tom Třebíčsko. Například u...

Česká inspekce životního prostředí v Českých Budějovicích uložila pokutu čtyři miliony korun společnosti H - Agrana,...

Členy bývalého vedení Prahy 1 obvinili kvůli bytům prodaným pod cenou

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký

Podle znaleckého posudku, který si policie objednala, bylo pod cenou prodáno více než dvacet městských bytů v Praze 1....

Najdete na iDNES.cz