Odchod souvisí s připravovanou reformou policie, kterou tento týden představil policejní prezident Tomáš Tuhý.
„Plukovník Mgr. Robert Šlachta oznámil vedení Policie ČR, že s připravenými změnami nesouhlasí, nemůže se na nich podílet, a proto v následujících dnech doručí policejnímu prezidentovi svou žádost o uvolnění ze služebního poměru. Společně s ním na místě oznámil svou rezignaci i jeho 1. náměstek plk. Ing. Stanislav Růžička a někteří vedoucí odborů a expozitur ÚOOZ SKPV PČR,“ uvedl mluvčí útvaru Pavel Hanták v tiskové zprávě.
„Nerozumím kroku plk. Šlachty, jenž ani nepočkal na finální rozhodnutí o reorganizaci. Mrzí mne to. Je to zjevně politické gesto,“ reagoval ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) na Twitteru. Uvedl také, že výroky předsedy ANO Andreje Babiše a ministra spravedlnosti Roberta Pelikána na adresu vedení policie považuje za útok na její nezávislost.
Babiš: Chovanec destabilizoval policii
Chovanec ve své zmínce o Babišovi reagoval na vicepremiérova slova zveřejněná na Facebooku. „Je to zatím nejvážnější krize. Panu Chovancovi se podařilo destabilizovat českou policii. Útvar, který byl zaměřený na boj proti korupci, fakticky končí, a tak je vlastně u konce celý protikorupční boj naší vlády. V ANO se poradíme, jestli chceme být v takové vládě,“ napsal Babiš.
Pelikán zase uvedl, že je rezignací vedení protimafiánského útvaru šokován. O takové policisty nemá podle něj stát přicházet. Ministr spravedlnosti s reformou také nesouhlasí. Již ve středu uvedl, že pokud na ní vedení policie a rezort vnitra bude trvat, zváží svou rezignaci (více zde).
Policejní prezident prý za Šlachtou stojí, jeho rozhodnutí o odchodu dosud nedostal. „Pana plukovníka si vážím jako schopného policisty a manažera, který dokázal vést Národní protidrogovou centrálu a několik let také Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Jestli se rozhodl odejít z policie, tak mě to mrzí, oficiálně tak neučinil. Za panem plukovníkem jsem stál, zůstal ve funkci ředitele i přes některé kontroverzní kauzy, které se staly předmětem kritiky ze strany veřejnosti a odborníků. Počítal jsem s ním na podstatné místo i do nové organizační struktury,“ sdělil Tuhý v tiskovém prohlášení.
Otevřený dopis Chovancovi
Sedmnáct vedoucích pracovníků ÚOOZ poslalo ministru vnitra Chovancovi otevřený dopis, ve kterém vyjadřují svou nedůvěru k reformě. „Vedení Policie ČR nás v žádném případě nepřesvědčilo o připravenosti veškerých chystaných změn,“ konstatují v dopise (celý dopis najdete ve fotogalerii).
„Překotná rychlost, nepřipravenost, absence jakékoli analýzy dopadů na trestní řízení nás vede k jednoznačnému závěru. Za těchto okolností musíme konstatovat, že nedůvěřujeme celému tomuto konceptu a nedůvěřujeme vedení Policie ČR, že tyto záměry jsou vedeny čistě snahou o zlepšení a zkvalitnění práce na poli boje s organizovaným zločinem. Ze stávající situace jsme přesvědčeni, že tímto krokem budou zásadně ovlivněna probíhající trestní řízení,“ uvádí text. Reformu policejní prezident představil novinářům ve středu, útvarům, kterých se týká, až o den později.
Informaci o chystaném odchodu přinesl jako první server Lidovky.cz. Podle koncepce rozvoje policie do roku 2020, kvůli které Šlachta a jeho muži odcházejí, má místo současných specializovaných útvarů vzniknout jedna zastřešující Národní centrála pro boj s organizovaným zločinem.
Reformu kritizují také státní zástupci. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová uvedla, že je hrozícím odchodem vedení ÚOOZ znepokojená. „Považuji to za logické vyústění nestandardního postupu, kterým bylo zasaženo do organizace hlavních dvou útvarů, které řeší nejzávažnější kriminální případy. Bylo zasaženo silově. Tento krok nemůže mít žádnou legitimitu a důvěru policistů,“ sdělila Bradáčová Lidovým novinám. Podobně to vidí i olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Šlachtu označil za čestného člověka.
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v České televizi uvedl, že má obavy o „tok informací“ v nové centrále, zejména „mezi útvary, nahoru k policejnímu prezidentovi a k ministrovi vnitra,“ řekl.
Tuhý: Pro všechny se najde místo
Žádosti o odchod do civilu jsou datované k 1. červenci, do té doby je jejich pisatelé mohou ještě stáhnout. Právě od tohoto dne má platit nová struktura policie, ve které dosavadní Útvar odhalování organizovaného zločinu a Útvar odhalování korupce a finanční kriminality nahradí zmíněná národní centrála. Ta bude mít úseky pro boj s korupcí, s organizovaným zločinem, s terorismem a s kyberkriminalitou.
Policejní prezident Tomáš Tuhý na středeční tiskové konferenci uvedl, že pro všechny pracovníky současných útvarů se v ní najde místo (více zde). Chtěl tím vyvrátit spekulace, že vedení policie se snaží snížit Šlachtův vliv. Útvar pod jeho vedením vyšetřuje závažné kauzy, například případ Vidkun (čtěte zde), který se týká spojení mezi politiky a podnikateli v Olomouckém kraji.
Policejní prezidium informaci o Šlachtově odchodu zatím nekomentovalo. „My jako tiskový útvar tuto informaci zatím nemáme. V pátek ráno budeme mít poradu s vedením a předpokládám, že po ní budeme mít informace,“ uvedla mluvčí Ivana Nguyenová.
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman napsal kvůli reorganizaci dopis premiérovi Bohuslavovi Sobotkovi (ČSSD), v němž píše o obavách ze snížení kvality policejní práce či vzniku velké policejní složky, která se bude jen těžko řídit.
Kvůli reorganizaci sboru se na žádost vládního hnutí ANO uskuteční příští středu dohodovací řízení. Podle ministra vnitra Milana Chovance jde o účelový nátlak. Reorganizaci hájí a tvrdí, že je připravena profesionálně.
Šlachtův útvar zahájil stíhání Jany Nagyové:
14. června 2013 |