Petr Hannig, předseda SZR, odpoví čtenářům iDNES.

Petr Hannig, předseda SZR, odpoví čtenářům iDNES. | foto: David Votruba, iDNES.cz

Šéf Strany zdravého rozumu: Se Sněmovnou počítáme

  • 1
Skladatel a producent Petr Hannig založil Stranu zdravého rozumu v březnu 2002, když si uvědomil, že "by bylo potřeba trochu pohnout stojatými vodami české politiky." Strana se podle něj do Sněmovny dostane, ale zůstane v opozici. Obnova myšlení totiž prý nastane až v dalších volbách.

Přejít na volební speciál

ODPOVĚDI PETRA HANNIGA ČTĚTE ZDE

"Lépe je být v opozici a podporovat rozumné znění rozumných zákonů. Z opozičních lavic budeme iniciovat takové zákony, které nastaví skutečně demokratický systém a demokratickou předvolební diskuzi," řekl v on-line rozhovoru předseda Strany zdravého rozumu Petr Hannig.

SZR odmítá na svou kandidátku lidi, kteří působili ve vyšších politických funkcích. "Máme zájem o lidi z praxe, kteří nevysvětlují, proč něco nejde, ale jsou zvyklí k cíli dojít tvrdou prací. Proto se nedivte, že se neobjevujeme v oficiálních výzkumech volebních preferencí," řekl Hannig.

"Je mi jasné, že dálniční známka z minulého roku se velmi špatně sundává ze skla auta, proto prosazuji ve SZR nové lidi, kteří měli to štěstí, že v minulém režimu nežili," odpověděl Hannig na jeden z dotazů.

Hlavními body z volebního programu Strany zdravého rozumu je například rovnost občana a státu, odvolání politiků, kteří zklamali, přímá volba prezidenta nebo zrušení Senátu. Strana je zaměřená i ekologicky.

Požaduje také, aby měli Češi ve styku s cizími státy stejná práva, jaká jsou přiznána občanům těchto států v Česku, tedy zavedení víz pro státy, kam Češi musí jet s vízem.

"Proboha, vždyť máme taky nějakou národní hrdost. Nevím, proč by člověk, který chce cestovat do USA, měl podstupovat ponižující proceduru při získávání víz a ještě mít strach, že po příletu do USA bude bezdůvodně poslán zpět," odpověděl jednomu ze čtenářů na otázku týkající se vízové povinnosti.

V budoucnosti Petr Hannig nechce zastávat žádné ústavní funkce, chce být pouze objevitelem nových schopných odborníků v oblasti vedení státu, tak jako byl objevitelem hvězd (např. Lucie Bílá, Jakub Smolík, Zdeněk Izer, Vítězslav Vávra). Hannig je autorem legendárního hitu Lucie Bílé Neposlušné tenisky. V minulém režimu nebyl členem KSČ, nefiguruje ani v žádných seznamech spolupracovníků režimu.

V roce 2002 strana kandidovala do Poslanecké sněmovny se ziskem něco přes 10 000 hlasů. V obecních volbách SZR úspěšně kandidovala do zastupitelstva v Havířově, kde získala přes pět procent hlasů.