Neděle 11. dubna 2021, svátek má Izabela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 11. dubna 2021 Izabela

Šéf státních maturit: Polopatické zadání chrání učitele, nedělá z nich voly

  21:58
Při státní maturitě nesmí studenti na záchod, před každou zkouškou musí ukázat občanku a několikrát za den si vyslechnou instrukce, jak vyplnit test. To ukázala generálka. "Je to byrokratický alibismus a vím, že to působí komicky, ale má to chránit hlavně učitele," tvrdí v rozhovoru pro iDNES.cz šéf státních maturit Pavel Zelený.

Ředitel Centra pro zjišťování výsledků ve vzdělání (Cermat) Pavel Zelený odpovídá čtenářům iDNES.cz. | foto: Cermat

Jak se vám spalo den před startem maturitní generálky?
Koukal jsem se poměrně dlouho na televizi, dávali Postřižiny. Připadalo mi, že to k tomu tak nějak patří.

Tedy žádné velké obavy?
Trošku napětí, samozřejmě.

Zmatky, nejasnosti, absurdity

Největší problémy státních maturit, které ukázala generálka

Maturitní generálkou se přípravy maturit dostaly ve své historii úplně nejdál. Ministr školství i vy jste ji označil za téměř bezproblémovou. Co byste označil za největší zádrhel?
O některých provozních věcech jsme mohli se školami mluvit víc. Bylo to hodně časově stlačené. Sice se stále opakuje, že se státní maturita připravuje už čtrnáct let, realita je ale bohužel taková, že podstatná část technologické infrastruktury byla připravovaná v posledních sedmi měsících. Bezesporu byly přípravy poznamenané také tím, že před volbami do Sněmovny se politici předháněli ve výrocích o dalším odkladu. To byl náš velký handicap. Za majstrštik považuju to, že ministr Dobeš vyslal v srpnu do škol signál, že zákon, který platí, skutečně platí a že státní maturity budou.

PAVEL ZELENÝ

Pavel Zelený je šéfem Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), organizace, která je pověřena přípravou a řízením státních maturity,

Koncem 90. let byl jedním z hlavních iniciátorů reformy maturitní zkoušky, tehdy ve funkci ředitele Ústavu pro informace ve vzdělávání (ÚIV).

Šéfem Cermatu se stal v roce 2007. V lednu 2009 ho z funkce odvolal exministr školství Ondřej Liška.

Liškova nástupkyně - ministryně školství za Fischerovy vlády Miroslava Kopicová Zeleného do funkce znovu jmenovala v polovině roku 2009.

Už víte, kolik studentů bojkotovalo maturitní generálku a testy odevzdali nevyplněné?
Kolegové mi přinesli ukázat naskenované záznamové archy, kde je napsáno bojkot. Teď momentálně se testy vyhodnocují, takže budeme vědět, kolik studentů maturity sabotovalo. Já si myslí, že to bude v řádu desítek, což nic není.

Změní se nějak ostrá verze, budou si třeba studenti moci dojít na záchod?
Mně to připadá fantastické, že se čůrání stalo mediálním tématem. Nikde na světě nepovolují u takových testů opustit učebnu a vrátit se do ní. Řešili jsme to s hygieniky a doktory a ti řekli, že sto dvacet minut je úplně v pořádku. Když sednete do autobusu a jedete dvě a půl hodiny, tak to také musíte vydržet. To se měnit nebude. Je tam ale klauzule, že na záchod můžete, pokud doložíte, že máte zdravotní problémy.

A ukázala vám tedy generálka něco, co se musí změnit?
Nemělo by se měnit nic, co je ve vyhlášce. Maturitní generálka určitě ukázala pár věcí směrem k nám do Cermatu. A směrem ke školám? Možná dojde ke zjednodušení některých postupů. Jedna z věcí jsou občanky. Vyhláška to říká jasně, člověk musí prokázat svou totožnost. Důvod je ten, že nikdy nemáte zaručeno, že ten, kdo je zadavatel maturitních testů, studenta někdy předtím viděl. Nicméně druhá věc je, jakým způsobem se to uplatňuje v praxi a pokud studenty opravdu znám, tak mi nemusí ukazovat občanky pokaždé.

A co kritika, že učitelé musí před každým předmětem číst to samé podrobné zadání?
Kantoři to vyhodnotili tak, že z nich děláme voly. Cílem to ale není. Je to ta samá metoda, jako když američtí výrobci mikrovlnných trub na ně napíšou, že v nich nemáte sušit zvířata. Výrobce totiž nechce ručit za usušeného psa v mikrovlnce. Pokud kantor při ostré maturitě zapomene sdělit žákům některá fakta, žák je tedy prokazatelně nedostane a koná jinak, tak se může odvolat a uspěje. Je to byrokratický alibismus a vím, že to působí komicky a je to otrava, ale má to chránit hlavně učitele. Avšak ve školství to není zvykem, to uznávám.

Padesát tři škol se do maturitní generálky nezapojilo. Co to je za školy, jsou jejich ředitelé proti zavedení státních maturit?
Tyto školy dostaly šanci zkusit si maturity a my sázíme na to, že ředitel je odpovědný za svá rozhodnutí, koneckonců hospodaří s mnoha miliony korun. Nevím, jaký mají na maturity názor, a nemůžu vám říct, které školy to jsou. Převažují ale soukromé a v drtivé většině se jedná o školy malé. Je tam dvacet veřejných škol a mezi nimi i několik renomovaných.

Co studenti ohledně stáních maturit nejčastěji neví?
Zarazilo mě, že neznají svá práva. Jedna studentka mi například říkala: Já kvůli státním maturitám musím přečíst deset knížek. Nakonec jsme se dobrali k tomu, že u nich to kantorka řešila tak, že přišla a řekla: Pojďte se domluvit na třiceti dílech. Nutila je do kompromisu se zjevnou snahou, aby k maturitě z českého jazyka vyráběla jen třicet pracovních listů. Ředitel má ale povinnost zveřejnit seznam 105 knížek a děti mají právo si vybrat z toho seznamu 30 knih.

sTÁTNÍ MATURITA

Na jaře roku 2011 budou studenti poprvé povinně skládat státní maturitu z češtiny a pak buď z cizího jazyka, nebo z matematiky. K tomu si mohou zvolit zkoušku z dalších předmětů, jako je biologie nebo fyzika. V roce 2012 už by měla povinná část zahrnovat tři předměty (češtinu, cizí jazyk a k nim buď matematiku, informatiku, nebo základy společenských věd). Zkouška bude mít dvě části - společnou neboli státní a profilovou, kterou si každá škola zorganizuje sama. Navíc bude mít dva stupně obtížnosti.

Já například nevím, jestli studenti dostanou jedno, nebo dvě vysvědčení, když musí absolvovat školní a státní maturitu?
Dostanou jedno a k tomu protokol. Vysvědčení je velmi podobné tomu, jak vypadá teď. Protokol dostanou o společné části státní maturity. Budou na něm výsledky dílčích zkoušek, což má sloužit jako informace pro vysoké školy.

Také nevím, kdy a kde budou náhradní termíny, pokud některý z předmětů neudělám?
Budou v září a to na vybraných školách. To neplatí o ústních zkouškách, ty se vždy konají na kmenové škole.

Ministrovi školství se moc nelíbí, že testy do škol rozváží soukromá firma. Vy naopak argumentujete tím, že tisknout testy ve škole bude moc drahé a maturita na počítačích také, protože ve školách chybí potřebné vybavení. Vyvinula se nějakým směrem tato debata?
Já naprosto souhlasím s počítači podporovaným testováním. Je to směr, kterým by to mělo jít. Má to ale svá omezení a i rizika a ta musí být dostatečně ošetřena. V zemích, které jsou dál než my, to nikdy neudělali tak, že by počítače nasadili do mainstreamu (v ČR by se jednalo například o český jazyk, který je povinný pro všechny maturanty, pozn. red.), ale začali tím, že je nasazovali na okrajové zkoušky.

U nás lze tímto směrem uvažovat o nepovinných předmětech a cizích jazycích (například španělština či ruština, pozn. red). Tam není potřeba nasazení ohromných kapacit techniky. Třeba u matematiky jde zase o to, že způsob, jakým testujete, nesmí ovlivnit výsledek žáka. A dokud budou matikáři trvat na tom, že v testu musí být rýsování, tak nemůžete mít maturitu z matematiky on-line. Kdo totiž na školách rýsuje pomocí tabletu?

A kdy by se mohlo začít s maturitou on-line u okrajových předmětů?
Nyní se na to zpracovává studie. Myslím, že na pilotních školách by se to mohlo rozběhnout do dvou let.

Stále dokola se také omílá, že vysoké školy musí uznávat vyšší úroveň státní maturity, jinak to celé ztrácí smysl. Myslíte, že už se k tomu vysoké školy nějak postaví příští školní rok?
Rok 2011 bude bezpochyby určující, protože vysoké školy výsledky státních maturit zajímají a budou si chtít ověřit, jestli to funguje. My jim k tomu budeme vytvářet podmínky, jak to jen půjde. Vysoké školy jsou totiž hnacím motorem celé reformy. Já předpokládám, že už v roce 2012 se školy chytnou, ale nebudu spekulovat kolik a jakým způsobem.

Jak přesně jim budete nápomocní?
Budeme jim prezentovat výsledky a oni budou mít možnost si s daty, samozřejmě anonymizovanými, analyticky hrát. Budou si moct simulovat, kdo by se k nim dostal. Tím si ověří, jestli si podle výsledků státních maturit skutečně vybírají ty studenty, které chtějí, a jak se to změní, když zadají jiné podmínky výběru a když budou klást důraz na to či ono.

Velikonoce pandemii nezhorší, budeme z toho dřív než Němci, očekává matematik

  • Nejčtenější

Blatný a Plaga končí. O ničem nevíme, říkají oba ministři

Dny ve funkci ministra zdravotnictví Jana Blatného a šéfa resortu školství Roberta Plagy jsou sečteny, potvrdil redakci...

Nouzový stav skončí 11. dubna, prodlužovat se nebude, potvrdil Babiš

Nouzový stav v Česku skončí 11. dubna, prodlužovat se nebude, uvedl premiér Andrej Babiš. Od 12. dubna tak přestane...

Pondělní rozvolnění zřejmě dozná změn. Arenberger připustil úpravu setkávání

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí na dva, řekl v pátek...

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tragédie na jezu: dva muži šli zachraňovat kamaráda, zemřeli všichni tři

Na splavu ve Frýdlantu nad Ostravicí se v pátek odpoledne topili tři muži. Kamarádi dva z vody vytáhli a oživovali je....

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

  • Další z rubriky

Vládu opustila nejdůvěryhodnější tvář, Blatnému věřilo přes polovinu Čechů

Bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný byl mezi politiky bojujícími s koronavirem nejdůvěryhodnější osobností. Před...

Zemanova cesta k invaliditě. Mohou za ni neuropatie, cukrovka a stáří

Prezident Miloš Zeman oznámil, že se nově bude řadit mezi vozíčkáře. Pokud se uskuteční oslavy státního svátku 28....

Malostranský zápisník: „Skutečný vlastník – já“ a jiné sci-fi romány pana Faltýnka

Premium Proč se politický eskamotér a malíř z hnutí ANO stal i spisovatelem? Koho udali Arenberger s Havlem? Kolik zdrávasů...

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Lidský penis se zmenšuje, do roku 2045 nebudou spermie, varuje vědkyně

Erektilní dysfunkce, méně spermií, ale i docela očividná změna – menší penisy. To jsou podle uznávané epidemioložky...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...