Šéf Pozemkového fondu Radim Zika rezignoval

  17:57aktualizováno  17:57
Ředitel Pozemkového fondu ČR Radim Zika rezignoval. Jeho odchod přišel po několika skandálech. Jeho úřad například vyplatil desetitisíce mladé přítelkyni hokejového trenéra Aloise Hadamczika. Fondu poskytovala ekonomické poradenství, aniž by k tomu měla patřičné vzdělání.

Šéf Pozemkového fondu a zastupitel Libereckého kraje za ODS Radim Zika | foto: Roman ČejkaMF DNES

"Ministr zemědělství Petr Bendl přijal rezignaci Radima Ziky na funkci ředitele Pozemkového fondu ČR. Na jednání vlády o této rezignaci informoval premiéra," uvedl tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček.

Pozemkový fond bude prozatímně řídit Zikův první náměstek Petr Šťovíček.

Podle mluvčí Pozemkového fondu ČR Moniky Machtové vedly Ziku k rezignaci osobní důvody a reforma pozemkových úřadů. "Pan ředitel se rozhodl rezignovat na post. Učinil tak z toho důvodu, že nechce pokračovat na pozemkovém úřadu, který má vzniknout od ledna 2013," řekla iDNES.cz Machtová.

Jak připomíná ČTK, Státní pozemkový úřad má od příštího roku nejen spravovat a prodávat státní zemědělský majetek, což nyní dělá fond, ale také vykonávat veřejnou správu v oblasti pozemkových úprav a restitucí. Tu dnes vykonává soustava pozemkových úřadů.

"V rámci kontinuity té práce, kterou děláme, se rozhodl odejít už teď, aby nový člověk měl dost času se seznámit s činností pozemkového fondu," dodala Machtová s tím, že krok Zika zkonzultoval jak s Bendlem, tak premiérem Petrem Nečasem.

Pozemkový fond

Pozemkový fond spravuje státní nemovitý a movitý majetek v zemědělství, prodává a pronajímá půdu, převádí majetek státu na obce. Vznikl k 1. lednu 1992. V současné podobě, kdy je právnickou osobou zapsanou v obchodním rejstříku, má fungovat do konce roku 2012. K 1. lednu 2013 by se měl stát organizační složkou státu podřízenou ministerstvu zemědělství.

Zdroj: ČTK

Zika v poslední době čelil kritice hned za několik nestandardních kroků jeho úřadu. Pochybení ale odmítal. "Není to v žádném případě kvůli tomu, co se o panu Zikovi v poslední době psalo nebo říkalo," dodala Machtová.

Jako externí ekonomickou poradkyni Zika na Pozemkovém fondu ČR zaměstnal dvaadvacetiletou absolventku hlučínské střední školy Lucii Placzkovou, přítelkyni trenéra hokejové reprezentace Aloise Hadamczika. Celkem si u fondu vydělala 270 tisíc korun, aniž by bylo jasné, jakou práci konkrétně odvedla.

Práci Zika sehnal i exprimátorovi Liberce Jiřímu Kittnerovi a svému příteli z dětství Petru Žídkovi (oba z ODS). Za poradenství údajně inkasovali desetitisíce (více o zaměstnávání lidí z ODS fondem čtěte zde).

Loni na podzim odsouhlasil Zika prodej 25 parcel v Bedřichově soukromé firmě s tím, že ta na pozemcích bude hospodařit. A to i přesto, že pro zemědělství jsou naprosto nevhodné. Vzhledem k tomu, že Bedřichov chystá nový územní plán, může firma na budoucích stavebních parcelách vydělat desítky milionů korun (o podivné směně čtěte více zde).

Loni v listopadu zaplatil úřad pro své zaměstnance školení, v jehož rámci je čekala prohlídka posilovny a přednáška o výživě. Objednal si ho u Víta Chaloupky, který v Hrádku nad Nisou staví westernové městečko, s nímž mu Zika pomohl (o desetitisících pro Chaloupku čtěte zde).

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Jarní teploty vystřídá v půlce týdne déšť, o víkendu se sluníčko vrátí

Ilustrační foto

Slunečné a teplé počasí bude pokračovat i na začátku nového týdne, jen v některých oblastech se objeví mlha. Teploty i...

Uniknout pokutě? V Praze stačí neplatit, úředníci totiž nestíhají

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Pražským řidičům projde daleko více přestupků bez postihu, než je tomu jinde. Alespoň si to myslí ministerstvo dopravy,...

Kvůli chemii v zemědělství z české krajiny mizí některé druhy ptáků

VYLETÍ PTÁČEK. Afghánec drží v ruce skřivana a nabízí ho k prodeji na ptačím...

Z Česka mizí ve velkém luční i polní ptáci. Může za to hlavně chemie v zemědělství. Obrovské zemědělské lány dnes již...

Najdete na iDNES.cz