Jeroným Tejc

Jeroným Tejc | foto: iDNES.cz

Bývalý šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc odchází po 20 letech ze strany

  • 354
Bývalý šéf poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc v sobotu oznámil, že po dvaceti letech odchází ze strany. Podle něj širší vedení sociální demokracie odmítlo odpovědnost za debakl v říjnových volbách a neumožní změnu politiky ČSSD. Tejc své rozhodnutí zveřejnil na twitterovém účtu.

„Svolání jednodenního sjezdu a odmítnutí přímé volby předsedy je pro mne důkazem, že širší vedení ČSSD žádný restart neumožní a odpovědnost za volební debakl nepřijme. Ve straně, kde se vedení bojí vlastních členů, být nemohu. Proto jsem se rozhodl po dvaceti letech z ČSSD odejít,“ uvedl na internetu Tejc.

„Dokud lidé jako Milan Chovanec a další budou uplatňovat svůj vliv, dělat dohody a nepřijmou odpovědnost, tak šance na změnu je velmi malá. Život je natolik krátký, že nechci trávit příští měsíce a roky bojem v sociální demokracii,“ řekl Tejc novinářům v Břeclavi, kde se v sobotu konala krajská konference jihomoravské ČSSD.

25.listopadu 2017 v 14:42, příspěvek archivován: 25.listopadu 2017 v 15:08

Svolání jednodenního sjezdu a odmítnutí přímé volby předsedy je pro mne důkazem, že širší vedení ČSSD žádný restart neumožní a odpovědnost za volební debakl nepřijme. Ve straně, kde se vedení bojí vlastních členů, být nemohu. Proto jsem se rozhodl po 20ti letech z ČSSD odejít.

Své rozhodnutí s nikým ve straně nekonzultoval a v sobotu předal dopis, ve kterém ukončuje členství v ČSSD, řekl Tejc iDNES.cz.

„Celý ústřední výkonný výbor jasně ukázal, že není schopen dostatečné sebereflexe. ČSSD není v situaci, kdy by si měla jeden den vyříkat to, kde se stala chyba. Na to nestačí ani dny dva. Především ale není možné, aby o předsedovi rozhodovali delegáti, kteří se účastnili minulého či předminulého sjezdu,“ sdělil Tejc.

Složte mandát poslance, vzkázala jihomoravská ČSSD Sobotkovi

Premiér Bohuslav Sobotka přichází na jednání sněmovní komise k únikům informací...

Delegáti na krajské konferenci zároveň převolili krajské vedení strany. Posilují tak zastánci Michala Haška a Romana Onderky.

Podle svých slov není takový názor v sociální demokracii ojedinělý. „Názorově se osamocený necítím, ale posuzování už nechám na jiných,“ řekl iDNES.cz.

Tím, že ČSSD neuspořádá přímou volbu předsedy, podle něj zvítězily stranické dohody. Na otázku, na které dohody konkrétně naráží, ale bývalý vrcholný politik neodpověděl. „K tomu jsem se vyjádřil už v době sjezdu, kde jsem jasně pojmenoval stranické dohody mezi kraji, a již není důvod se k tomu vracet,“ řekl iDNES.cz Tejc.

Nechtěl říci ani to, kdo by podle něj ČSSD měl vést. A opatrný byl i na slova o své budoucnosti. Věnovat se chce právu, které vystudoval. „Teď přestávám být politikem a své pracovní a jiné plány nechci komentovat,“ řekl iDNES.cz. Vyloučil ale, že by se stal například poslaneckým asistentem jako jeho bývalý politický souputník Michal Hašek, jenž pomáhá poslanci Jiřímu Běhounkovi.

Přišel o funkci předsedy klubu, pak i o tu poslaneckou

Společně s bývalým jihomoravským hejtmanem Haškem či jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou patřil Tejc k oponentům nynějšího stranického vedení v čele s Bohuslavem Sobotkou, Milanem Chovancem a Lubomírem Zaorálkem.

Tejc byl po volbách do Sněmovny v říjnu 2013 účastníkem tajné schůzky některých členů vedení ČSSD s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech, po které se část vedení strany postavila proti předsedovi Sobotkovi. Po takzvaném lánském puči, kdy se předsednictvo strany pokusilo odstavit Sobotku od vyjednávání o vládě, Sobotka svoji pozici uhájil a někteří účastníci schůzky přišli o funkce ve vedení strany či ve Sněmovně. Tejc opustil funkci předsedy poslaneckého klubu ČSSD.

Na konci letošního března pak oznámil, že nebude kandidovat v říjnových sněmovních volbách. Řekl tehdy, že nesouhlasí s některými názory znovuzvoleného vedení strany a po vypršení poslaneckého mandátu fakticky odejde z aktivní politiky.

Širší vedení ČSSD minulý týden rozhodlo, že mimořádný sjezd bude 18. února v Hradci Králové a o předsedovi budou jako dosud rozhodovat jeho delegáti, nikoliv celá členská základna. Než Tejc zveřejnil své rozhodnutí, krajská konference jihomoravské organizace, které byl také členem, vyzvala dosluhujícího premiéra a svého lídra v říjnových volbách Bohuslava Sobotku, aby rezignoval na svůj poslanecký mandát kvůli špatnému výsledku voleb. Strana v něm získala jen něco málo přes sedm procent a podle všeho směřuje do opozice. Tejc už v letošních volbách nekandidoval.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video