Šéf okresní ČSSD padl. Neuměl správně vysvětlit nahrávku o čachrech

  10:28aktualizováno  10:28
Kvůli nahrávkám Miroslava Petržílka, který si údajně ještě jako krajský místopředseda ČSSD řekl podnikateli o úplatek, skončil ve funkci první politik. Ale nikoli ten, který by vydíral nebo chtěl úplatky. Zdeněk Gilar, předseda pardubické ČSSD, odchází proto, že špatně vysvětlil Petržílkovy výroky o hejtmanovi.

Dnes už bývalý šéf okresní ČSSD Zdeněk Gilar s hejtmanem Radko Martínkem (pravo) | foto: ČSSD Pardubice

Zdeněk Gilar skončil kvůli tomu, že pro MF DNES potvrdil výroky Petržílka, které si tajně nahrál podnikatel Libor Joska. Na záznamu se mluvilo o tom, že hejtman Radko Martínek v roce 2009 vyměnil post poslance pro svou svitavskou organizaci za evropskou dotaci na autobusové nádraží v Lázních Bohdaneč.

Gilar přišel o funkci okresního šéfa strany v Pardubicích a končí i jako krajský zastupitel. "Udělal jsem chybu. Protože je mi však dobré jméno strany, případně jeho očista před podezřeními z korupce, přednější než moje osobní zájmy, rozhodl jsem se z této chyby vyvodit odpovídající politické rozhodnutí," uvedl Gilar ve svém prohlášení.

Jaký je vlastně důvod odchodu? Prý mediální neobratnost. Dlouholetý člen ČSSD se prý ve čtvrtečním prohlášení pro MF DNES nechal unést a byl nepozorný.

Kauza s nahrávkami

Spolumajitel pardubické stavební firmy Chládek a Tintěra Libor Joska si loni na podzim tajně nahrával rozhovor s vysoce postaveným krajským sociálním demokratem Miroslavem Petržílkem kvůli tomu, že ten po něm chtěl údajně úplatky. Proto Petržílka, který se na konci prosince vzdal funkce krajského místopředsedy ČSSD, už vyšetřuje protikorupční policie.
Začátkem ledna se ale ukázalo, že řeč nebyla jen o penězích pro stranu. Petržílek se také chlubil, co všechno může zařídit, a mluvil o stranickém zákulisí. K dobru dal také historku, jak údajně hejtman Radko Martínek před volbami do Sněmovny za uvolněné volitelné místo na kandidátce zařídil evropskou dotaci pro nádraží v Lázních Bohdaneč. (více o dotaci čtěte zde)

"Bohužel vím, že mne neomluví ani to, že jsem rozhovor poskytl nepřipraven, odpovídal jsem za jízdy automobilem, kdy jsem byl především soustředěn na povinnosti řidiče za volantem, a tudíž jsem možná odpovídal nepřesně," uvedl Gilar.

"Ať řeknu, co řeknu, podrazím hejtmana"

Ten přitom ve čtvrtek zcela jasně redaktorovi MF DNES potvrdil, že Martínek vyměnil právě Gilarovu pozici na volitelném místě kandidátky ČSSD do parlamentu za evropské peníze na nádraží v Bohdanči, kde Gilar dělal místostarostu.

"Je mi líto, že ať řeknu, co řeknu, podrazím hejtmana. Je to ale pravda. Je pravda, že jsem měl být na volitelném místě, že jsem to přepustil Vaškovi Neubauerovi ze Svitav a že tam byly různé tlaky ohledně dotací a lobbismu, je pravda také," uvedl Zdeněk Gilar.

V pátek si však na svá slova, zřejmě pod tlakem kolegů z ČSSD, už raději nepamatoval. "Osobně se Radku Martínkovi za nepříjemnosti omlouvám," dodal Gilar.

Kauzou Petržílek se v pátek zabývalo také vedení krajské ČSSD. MF DNES totiž zveřejnila část Joskových nahrávek, na kterých dnes už bývalý místopředseda popisuje svérázné zákulisí strany. I proto chce krajský šéf Miroslav Váňa, aby Petržílek stranu úplně opustil. "Protože jeho nahrané výroky hrubým a neomluvitelným způsobem poškozují ČSSD," uvedl Váňa.

Sám Petržílek se ještě snažil situaci alespoň zmírnit prohlášením, které na schůzi zaslal. V něm uvedl, že veškeré výroky, které MF DNES zveřejnila, vyslovil v pomatení mysli pod vlivem silných léků.

"To mu samozřejmě nikdo nevěřil, brali jsme to jen jako jakýsi folklor," řekl jeden z účastníků pátečního zasedání, který si nepřál být jmenován.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Čekání na obrněnce Titus končí. Obrana podepsala smlouvu na 62 vozidel

Obrněné vozidlo TITUS na veletrhu IDET v Brně

Po dvou letech jednání se ministerstvu obrany podařilo dotáhnout k podpisu smlouvu na dodávku 62 kolových obrněných...

OBRAZEM: Největší demonstrace od listopadu 89, sešlo se přes 250 tisíc lidí

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Nedělní demonstrace na Letné se stala druhou největší demonstrací od roku 1989. Na Letné se podle odhadů sešlo více než...

To neděláš dobře, varovali ho. Při pálení trávy shořel i stoh za milion

Sedm jednotek hasičů likvidovalo požár stohu v Rohovládově Bělé.

Požár s milionovou škodou zavinil svou lehkovážností muž v obci Rohovládova Bělá na Pardubicku. V sobotu totiž zapálil...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz