Služebním zákonem vláda zabetonuje své lidi na úřadech, bojí se ODS

  11:51aktualizováno  11:51
Lidé se nedočkají zlepšení služeb a práce úředníků, kritizuje opoziční ODS chystaný koaliční návrh. "Vláda obsazuje státní správu svými lidmi a špatným zákonem se chystá zabetonovat státní správu, aby v ní zůstali lidé, které koalice přivedla," řekl předseda občanských demokratů Petr Fiala.

Předseda ODS Petr Fiala | foto:  Petr Topič, MAFRA

Vláda by podle něj udělala lépe, kdyby se zákonem tolik nespěchala a diskutovala o jeho kompromisní podobě i s opozicí.

Na dotaz iDNES.cz, jak by vyřešil problém, kdy zatím dosud každá vláda po svém nástupu dělala velké změny na úřadech a při této logice by služební zákon nemohl být přijat nikdy, Fiala odvětil: "Rozhodující slovo musí mít politici, protože ti se zodpovídají voličům."

Garantem stability v úřadě by podle něj měl být státní tajemník jmenovaný na pět let a zodpovídající za personální obsazení úřadu. ODS je ale toho názoru, že by státní tajemník mohl být jmenován ministrem s kontrasignací premiéra a případně odvolán se souhlasem vlády. To je podle Fialy dostatečné, aby se úřadem po volbách nepřehnala smršť, kdy nezůstane kámen na kameni a kdy nová vláda úřad shora dolů obsadí svými lidmi.

Z počínání vládní koalice při jednání o novém služebním zákonu má šéf občanských demokratů pocit chaosu. "Máme pocit, že služební zákon koalici spíše rozděluje a způsob, jakým zákon vzniká, není příliš přehledný," řekl Fiala. Mezi hlavní negativní body vládního návrhu zařadil to, že má vzniknout Generální ředitelství státní služby. Podle ODS tak vznikne nový zbytečný a drahý úřad.

"Koaliční návrh uzavírá státní správu zkušeným odborníkům ze soukromého i veřejného sektoru a odrazuje vzdělané a schopné lidi od služby pro stát," tvrdí občanští demokraté.

Nový služební zákon nesmí podle ODS zatížit víc rozpočet. O tom ve středu po jednání vlády mluvila i ministryně pro místní rozvoj a první místopředsedkyně ANO Věra Jourová. Vláda se rozhodla, že "přepočítá" úředníky, kteří by měli podléhat režimu služebního zákona, z čehož vyplyne, kolik bude zavedení zákona stát.

Ministr pro lidská práva a šéf Legislativní rady vlády Jiří Dienstbier řekl, že se počítá s tím, že při odměňování bude zvýrazněna tarifní složka platu a odbourány mají být přemrštěné odměny. Jejich strop má být na dvaceti až třiceti procentech ročního příjmu úředníka. (více o jednání vlády o služebním zákonu zde)

Původně vláda počítala s tím, že generální ředitel státní služby bude jmenován vládou na návrh premiéra, nyní se ale názor koalice posunul k tomu, že by měl být vybrán ve výběrovém řízení.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

ČSSD zůstane v koalici s ANO, pro odchod z vlády bylo 11 z 42 členů vedení

Tomáš Petříček, Jana Maláčová, Jan Hamáček, Roman Onderka a Michal Šmarda po...

Pro návrh, aby ČSSD odešla z vlády Andreje Babiše, hlasovalo při jednání širšího vedení strany 11 ze 42 členů...

VIDEO: Nedaleko Vřídla našli archeologové 300 let staré kostry nebožtíků

Archeolog Jan Tajer s jednou z kostí, které nalezli při čištění základů...

Výzkumem prostoru u kostela svaté Máří Magdaleny v lázeňském srdci Karlových Varů se zabývají tamní archeologové. Děje...

Policie zatkla bývalého náměstka rozvědky. Chovanec zadržení dementoval

Milan Chovanec (ČSSD)

V pátek dopoledne policie zatkla bývalého náměstka civilní rozvědky ÚZSI Zdeňka Blahuta. MF DNES to potvrdily tři dobře...

Najdete na iDNES.cz