Šéf Národního muzea: Místo oprav se do budovy trefovali vojáci a raziči metra

  14:01aktualizováno  28. června 12:20
Národní muzeum v Praze čeká obrovská rekonstrukce za čtyři miliardy. Budova muzea si pořádnou opravou neprošla 119 let a je v havarijním stavu. "Pořád se do stavby někdo trefoval. Německá armáda, ruská armáda, raziči metra, proto je také dnes v tak špatném stavu," řekl v on-line rozhovoru ředitel NM Michal Lukeš.

Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea | foto: MF DNES

Nebýt čtyřleté rekonstrukce, pro milovníky přírody i historie by se z bezpečnostních důvodů musela budova nadobro uzavřít.

"Hlavním důvodem rekonstrukce je především havarijní stav budovy, která byla od roku 1891 spíše poškozována, než opravována. Pokud se neopraví, hrozí jí nenávratné zničení," řekl v on-line rozhovoru Lukeš.

ODPOVĚDI ŠÉFA NM LUKEŠE NAJDETE ZDE

Jeden ze čtenářů se pozastavil nad částkou čtyři miliardy. Podle Lukeše to ale není vysoká částka. "Jedná se o jednu z největších budov v Praze, zároveň národní kulturní památku. V dané částce nejsou zahrnuty jen náklady na stavbu, ale i přípravné práce, restaurování, nové expozice, nové vnitřní zařízení, muzeum musí mít dokonalé protipožární a bezpečnostní systémy atd.," vysvětlil Lukeš.

"Ve srovnání s tím, co u nás stojí kilometr dálnice, to nepovažuji za přehnané," dodal.

Čtenáři se zajímali i o okolí muzea. "Park, ale též vestibul metra vypadá pořád hrozně. Osobně mně to velice trápí. Do muzea chodí školní výpravy, turisté a to, co vidí, dělá velkou ostudu," míní ředitel.

I z tohoto důvodu vedení Národního muzea volá po tom, aby souběžně s rekonstrukcí historické budovy byla zrušena magistrála před muzeem a to bylo opět spojeno s Václavským náměstím.

V kopuli muzea bude vyhlídka

Lidé se mohou do staré budovy naposledy podívat příští rok v červnu, poté se začnou vyklízet expozice a vzácné artefakty se přestěhují do archivů. V prosinci se začne s téměř čtyřmiliardovou opravou.

Jak to bude v muzeu vypadat a nakolik rekonstrukce změní historickou budovu? Zmizí například nepřirozená bariéra před vstupem do muzea, kterou nyní tvoří pražská magistrála. Cesta se posune za budovu a návštěvníci projdou až ke vchodu klidovou zónou s trávníkem a sochami. V kopuli historické budovy vznikne vyhlídka. (více o plánované rekonstrukci čtěte zde)

Naopak přibude více místa pro výstavy a exponáty, kavárna, dětský koutek, místo pro koncerty a představení či odpočinková místa s lavičkami a zóny pro práci školních skupin. Budova bude plně bezbariérová.

"Po rekonstrukci musí tato krásná muzejní budova co nejvíce sloužit veřejnosti a svým návštěvníkům," vzkázal generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Souběžně s opravami chystají pracovníci muzea novou humanitně-přírodovědeckou expozici, která představí člověka a krajinu pomocí unikátních exponátů, multimédií a interaktivních prvků.

KDO JE MICHAL LUKEŠ

Narodil se roku 1975 v Praze. Vystudoval historii a slovakistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Během studia se soustředil na moderní české a slovenské dějiny. Od roku 1993 je zaměstnancem Národního muzea a Vojenského historického muzea. Od roku 2001 je generálním ředitelem Národního muzea v Praze.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

V Česku opět přituhlo, v Krkonoších klesly teploty až k minus 15 stupňům

Sněžení komplikovalo dopravu na Vysočině u Větrného Jeníkova. (4. února 2019)

Počasí trápí řidiče na několika místech republiky. Situace na D1 se už uklidnila, ale sníh leží na silnicích v...

Etická komise potvrdila, že bývalý prorektor UK opisoval odborné texty

Ředitel Ústavu světových dějin a odborník na Velkou Británii Martin Kovář v...

Etická komise Univerzity Karlovy v pátek potvrdila stanovisko etické komise Filozofické fakulty, že se bývalý prorektor...

Najdete na iDNES.cz