Šéf Národního muzea: Místo oprav se do budovy trefovali vojáci a raziči metra

  14:01aktualizováno  28. června 12:20
Národní muzeum v Praze čeká obrovská rekonstrukce za čtyři miliardy. Budova muzea si pořádnou opravou neprošla 119 let a je v havarijním stavu. "Pořád se do stavby někdo trefoval. Německá armáda, ruská armáda, raziči metra, proto je také dnes v tak špatném stavu," řekl v on-line rozhovoru ředitel NM Michal Lukeš.

Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea | foto: MF DNES

Nebýt čtyřleté rekonstrukce, pro milovníky přírody i historie by se z bezpečnostních důvodů musela budova nadobro uzavřít.

"Hlavním důvodem rekonstrukce je především havarijní stav budovy, která byla od roku 1891 spíše poškozována, než opravována. Pokud se neopraví, hrozí jí nenávratné zničení," řekl v on-line rozhovoru Lukeš.

ODPOVĚDI ŠÉFA NM LUKEŠE NAJDETE ZDE

Jeden ze čtenářů se pozastavil nad částkou čtyři miliardy. Podle Lukeše to ale není vysoká částka. "Jedná se o jednu z největších budov v Praze, zároveň národní kulturní památku. V dané částce nejsou zahrnuty jen náklady na stavbu, ale i přípravné práce, restaurování, nové expozice, nové vnitřní zařízení, muzeum musí mít dokonalé protipožární a bezpečnostní systémy atd.," vysvětlil Lukeš.

"Ve srovnání s tím, co u nás stojí kilometr dálnice, to nepovažuji za přehnané," dodal.

Čtenáři se zajímali i o okolí muzea. "Park, ale též vestibul metra vypadá pořád hrozně. Osobně mně to velice trápí. Do muzea chodí školní výpravy, turisté a to, co vidí, dělá velkou ostudu," míní ředitel.

I z tohoto důvodu vedení Národního muzea volá po tom, aby souběžně s rekonstrukcí historické budovy byla zrušena magistrála před muzeem a to bylo opět spojeno s Václavským náměstím.

V kopuli muzea bude vyhlídka

Lidé se mohou do staré budovy naposledy podívat příští rok v červnu, poté se začnou vyklízet expozice a vzácné artefakty se přestěhují do archivů. V prosinci se začne s téměř čtyřmiliardovou opravou.

Jak to bude v muzeu vypadat a nakolik rekonstrukce změní historickou budovu? Zmizí například nepřirozená bariéra před vstupem do muzea, kterou nyní tvoří pražská magistrála. Cesta se posune za budovu a návštěvníci projdou až ke vchodu klidovou zónou s trávníkem a sochami. V kopuli historické budovy vznikne vyhlídka. (více o plánované rekonstrukci čtěte zde)

Naopak přibude více místa pro výstavy a exponáty, kavárna, dětský koutek, místo pro koncerty a představení či odpočinková místa s lavičkami a zóny pro práci školních skupin. Budova bude plně bezbariérová.

"Po rekonstrukci musí tato krásná muzejní budova co nejvíce sloužit veřejnosti a svým návštěvníkům," vzkázal generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Souběžně s opravami chystají pracovníci muzea novou humanitně-přírodovědeckou expozici, která představí člověka a krajinu pomocí unikátních exponátů, multimédií a interaktivních prvků.

KDO JE MICHAL LUKEŠ

Narodil se roku 1975 v Praze. Vystudoval historii a slovakistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Během studia se soustředil na moderní české a slovenské dějiny. Od roku 1993 je zaměstnancem Národního muzea a Vojenského historického muzea. Od roku 2001 je generálním ředitelem Národního muzea v Praze.

Autoři: ,

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Lidé uvěřili v rituální vraždu. Od známé justiční křivdy uplynulo 120 let

Anežka Hrůzová (na domnělé fotografii) a její údajný vrah Leopold Hilsner

Proces s Leopoldem Hilsnerem je tím nejznámějším, co tehdejší krajský soud v Kutné Hoře zažil. Dnes strohá budova soudu...

ČSSD udělala čistku v Ostravě a vrací se jí Kajnar, má být i lídr do voleb

Petr Kajnar

Sociální demokraté udělali velkou čistku v Ostravě, když zrušili 17 místních sdružení z 26. Po jednání předsednictva...

Chytří divočáci se stěhují do měst, strážníci je vytlačují auty

divoké prase

Přes léto si divočáků lidé všimli jen málokde, prasata byla většinou v lesích a ve své oblíbené kukuřici. Jenže teď se...

Boj o Vidkun. K soudu míří jedna z největších kauz posledních let

V kauze Vidkun míří před soud vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý (vlevo),...

V kauze Vidkun podle obžaloby unikaly od policie informace směrem k politikům a podnikatelům. Při policejní razii byli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz