Šéf GIBS je v ohrožení. Premiér od něj chce vysvětlení k olomoucké kauze

  17:39aktualizováno  18:55
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce od šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivana Bílka vysvětlení k aktuální olomoucké kauze. „GIBS se podle mého názoru ocitá v nedobrém světle,“ uvedl předseda vlády.

Ivan Bílek, snímek z roku 2011. | foto:  Dan Materna, MAFRA

„Panu Bílkovi jsem zaslal dopis s otázkami k aktuální kauze a chci se s ním rovněž sejít,“ odpověděl Sobotka na dotaz redaktora iDNES.cz, zda zvažuje i variantu odvolání šéfa inspekce. Doplnil, že GIBS se nyní ocitá ve špatném světle.

Případ údajných klientelistických vazeb mezi vysoce postavenými olomouckými policisty, podnikateli a politiky, vyšetřuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.

Korupční kauza VIDKUN

Přestože mezi čtyřmi obviněnými jsou dva policisté, náměstek krajského ředitele Karel Kadlec a šéf olomoucké hospodářské kriminálky Radek Petrůj, státní zástupce nenechal do vyšetřování vstoupit GIBS, která se má zabývat všemi přečiny policistů.

„To se ještě nestalo za tři a půl roku, co GIBS funguje,“ řekl k tomu předseda stálé sněmovní komise pro kontrolu GIBS Václav Klučka (ČSSD). I jeho samotného překvapilo, že inspekce je z vyšetřování vyloučena. Chápal by to prý v případě, že by v kauze byl obviněn i někdo z příslušníků inspekce, to se ale nestalo. „Proč pan Ištvan zvolil vyloučení GIBS, ten důvod neznám,“ uvedl.

Zprvu se přitom spekulovalo, že v klientelistických vazbách je zapleten i šéf olomoucké expozitury GIBS Tomáš Uličný. Nakonec byl ale vyslechnut jen jako svědek. Žádné obvinění proti němu nepadlo.

Uličný do funkce nastoupil poté, co předchozí šéf Petr Netušil dostal vyhazov (více zde), když upozornil na možné vazby mezi policejním náměstkem Kadlecem a blízkým přítelem exministra Ivana Langera, Ivanem Kyselým.

Kadlecem se přitom inspekce v minulosti zabývala (čtěte zde). Řešila například šikanu podřízených, Kadlece ale neobvinila. Jak připomněla poslankyně Jana Lorencová (ANO), členka komise pro GIBS, olomouckou expozituru vedl již tehdy blízký přítel Kadlece Tomáš Uličný. „Právě takové případy, kdy bylo dle mého názoru minimálně podezření, že je GIBS zneužívána pro ochranu nezákonného jednání některých služebních funkcionářů policie nebo přímo k zametání jejich trestné činnosti pod koberec, by mělo být v zájmu všech členů poslanecké komise řešit,“ uvedla.

Předseda komise Klučka zatím jednání kvůli generální inspekci neplánuje. Prý proto, že čeká na více informací ze státního zastupitelství. Obsazení pozice šéfa generální inspekce je ale na komisi nezávislé. Jmenuje ho i odvolává premiér na návrh vlády a po projednání sněmovním výborem pro bezpečnost.

Šéf inspekce Ivan Bílek se k věci nevyjádřil. Telefonní hovory nepřijímal a na zaslanou SMS zprávu neodpověděl.

Autoři: , ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Příspěvky na brýle končí. Peníze půjdou na pomoc vážně nemocným

Ilustrační snímek

Příspěvek na brýle či vložky do bot bude brzy minulostí. Nový zákon totiž změní úhradu zdravotních pomůcek a peníze se...

Bureši, čaú. Pirátská strana na volebním lístku schovala šifru pro Babiše

Předseda Pirátů Ivan Bartoš má odhlasováno

Šifru na volebním lístku mohli najít všichni ti, kteří se pořádně zaměřili na volební lístek Pirátů. Pracovní pozice...

KOMENTÁŘ: Soudy nevidí špinavé peníze. Prokazování praní se nedaří

Ivo Rittig před začátkem jednání Městského soudu v Praze (24. dubna 2019)

Česko je v boji proti praní špinavých peněz v Evropě na druhém místě. Jeho prokazování před soudy se však ve velkých...

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz