Šéf Člověka v tísni míří do diplomacie

  1:00aktualizováno  1:00
Tomáš Pojar opouští ředitelské místo v jedné z respektovaných humanitárních organizací, společnosti Člověk v tísni. Jeho novým působištěm se má stát ministerstvo zahraničí - nejpozději na podzim se stane náměstkem Cyrila Svobody.

Jedenatřicetiletý Pojar už dal v organizaci, pro niž pracoval deset let a posledních sedm let ji řídil, výpověď a od 1. července nastupuje v Černínském paláci.

Nejprve jako poradce náměstka Petra Koláře, který se stane velvyslancem ve Washingtonu, a Pojar pak zaujme jeho funkci. "Takový je plán, i když to samozřejmě může dopadnout jinak," připouští Pojar.

Ministerstvo zatím nechce věc komentovat. "Vždy jsem se zahraniční politice a mezinárodním vztahům věnoval, proto mi to připadá jako logický krok," vysvětluje Pojar.

Člověk v tísni některé české politiky dráždí - a to od doby války v Kosovu v roce 1999, kdy podporoval bombardování NATO. Upřímně společnost nenávidí komunisté, v jejichž představách plní roli "ideodiverzní centrály". Pojar a spol. totiž vždy podporovali kubánský disent.

A Člověka v tísni uvádí prezident Václav Klaus jako příklad "institucionalizované" charity, které nevěří. I proto je poněkud překvapivé, že se o nástupu Pojara na ministerstvu s lehkou nadsázkou mluví jako o počátku "předávání moci" před očekávaným volebním vítězstvím ODS.

Pojara, nominovaného na ministerstvo US-DEU, totiž mezi svými spolupracovníky uvádí stínový ministr zahraničí Jan Zahradil (ODS). "O jeho nástupu vím," říká Zahradil. "Vždy jsem říkal, že stojím o kontinuitu zahraniční politiky, a on by rozhodně mohl být jedním z těch, kteří by ji mohli zajistit."

"Jsem politicky na pravici, a proto si s panem Zahradilem v lecčems rozumím," říká Pojar. "Ale náš vztah není nijak formalizovaný a uvažovat, co se bude dít za rok po volbách, je opravdu předčasné."

12. října 2005 - Ministr Svoboda jmenoval Tomáše Pojara svým náměstkem pro dvoustranné vztahy. Ještě před tím odvolal Petra Koláře a popřál mu úspěch na postu velvyslance v USA.
Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Ošetřovatel na videu krotí vzpurného koně. Týrání, zní na sociálních sítích

Ilustrační snímek

Video, na kterém se zaměstnanec Zemského hřebčince Písek snaží uklidnit mladého koně, vyvolalo poprask nejen na...

První gay pár, co si v ČR osvojil dítě. Kvůli předsudkům odešel za hranice

Petr Laně a Jan Rous, registrovaní partneři z Prahy, už mají připraven dětský...

Jsou to dva roky, kdy si první pár gayů v Česku osvojil dítě. Petr Laně a Jan Rous před lety prošlapali registrovaným...

Tragédii dělilo 34 metrů. Expres vjel v Ejpovicích do cesty dalšímu vlaku

Vlaky, které zastavily v Ejpovicích jen kousek od sebe.

V pátek mohlo na české železnici dojít k velké vlakové tragédii. Večer v 19:20 hodin v Ejpovicích nedovoleně projel...

Najdete na iDNES.cz