Šéf antimonopolního úřadu Rafaj moc utrácí, zajímá se o to tajná služba

  20:31aktualizováno  20:31
Hlavní postava kauzy údajného uplácení kolem tendru na mýtný systém – šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj – byla již delší dobu předmětem zájmu kontrarozvědky BIS. Podle informací, které MF DNES získala od dobře informovaného zdroje, tajná služba už delší dobu upozorňovala na Rafajovy výdaje – údajně především za luxusní dovolené.

Šéf ÚOHS Petr Rafaj. | foto: MF DNES

Rafaj je přitom podezřelý z korupce. Vyplývá to z příkazu k domovní prohlídce u prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka, který měl být podle policie prostředníkem mezi Rafajem a šéfem tuzemské pobočky společnosti Kapsch Karlem Feixem, jenž je v případu rovněž podezřelý. Podle detektivů mohl Rafaj ve prospěch Kapsche, který prohrál tendr na provoz mýta, ovlivňovat rozhodnutí antimonopolního úřadu. 

Fotogalerie

„Policejní orgán prověřuje podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu přijetí úplatku, podplácení a zneužití pravomoci úřední osoby. Ze spáchání tohoto zločinu jsou podezřelí mimo jiné Petr Rafaj, Eva Kubišová (místopředsedkyně ÚOHS – pozn. red.) a Karel Feix,“ stojí v policejním dokumentu, jejž citoval deník Právo.

To, o jaký úplatek šlo, kdy byl předán a v jaké měl být výši, kriminalisté v příkazu neuvádějí. Je však obvyklé, že z taktických důvodů v podobných případech prozrazují pouze nutné minimum informací. V kauze kolem mýtného tendru totiž dosud nebyl nikdo obviněn. 

Sám Rafaj na dotazy MF DNES neodpověděl. „Pan předseda se nebude vyjadřovat k dotazům tohoto typu,“ uvedl mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Rafaj v křesle šéfa ÚOHS stále zůstává. Jeho odvolání projednala v pondělí odpoledne koaliční rada. Zastává se ho však prezident Miloš Zeman, který má jeho případné odvolání (pokud by ho navrhla vláda) v gesci. Podle Zemana by měl být důvodem pro odchod Rafaje až případný pravomocný rozsudek.

BIS měla podle informací MF DNES monitorovat okolnosti tendru na mýto už před dvěma lety. V červnu 2017 vláda schválila novou soutěž. „Konkrétně se vyjadřovat nemůžeme, ale v obecné rovině mohu potvrdit, že mýtný systém patří mezi významné ekonomické zájmy státu, a tedy patří i do působnosti BIS,“ uvedl mluvčí služby Ladislav Šticha.

Kontrarozvědka ve své výroční zprávě za rok 2017 upozorňovala na „... pokračující snahy soukromých subjektů nelegitimně ovlivňovat regulatorní a kontrolní orgány, jejichž rozhodnutí mají z principu široký a dlouhodobý dopad na celá odvětví“.

Hned v další větě své zprávy BIS konstatuje, že o podezřeních na možnou trestnou činnost informovala policii. Žalobce Petr Šereda, který na kauzu dohlíží, na dotaz ohledně zapojení BIS v případu uvedl, že věc nemůže komentovat.

Kdo je Petr Rafaj?

● Sedmapadesátiletý Rafaj začínal s politikou ve Frýdku-Místku v 90. letech. Od roku 1998 byl v barvách ČSSD třikrát za sebou zvolen zastupitelem města. Působil také jako místostarosta. Poslancem se stal poprvé v roce 2002, o čtyři roky později mandát obhájil. V létě 2009 na svůj mandát rezignoval.

● Od července 2009 do současnosti vede Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. V roce 2015 mu kabinet Bohuslava Sobotky prodloužil mandát až do roku 2021. Hlasování však bylo velmi těsné – Rafaj prošel pouze o jediný hlas.

● Policie ho podezírá z korupce při přezkoumávání tendru na provoz mýta. Rafajem vedený úřad v květnu 2018 kvůli údajným chybám ministerstva dopravy zakázku zrušil. Podle vyšetřovatelů šlo o důsledek schůzky mezi Rafajem a prvním místopředsedou hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem na podzim 2017. ÚOHS však ustoupil a v únoru definitivně stvrdil vítěze – společnost CzechToll ze skupiny PPF.

Bývalý poslanec Rafaj, který vede antimonopolní úřad již desátým rokem, patří mezi nejlépe placené státní úředníky. Ve své funkci pobírá plat 140 tisíc korun měsíčně. To je však jen základní hrubá mzda, do níž nejsou započteny například paušální náhrady. Ročně si tak může vydělat přes jeden a tři čtvrtě milionu korun hrubého.

Podle katastru přitom nepatří Rafajovi žádná nemovitost. Trvalý pobyt má nahlášen v bytovce ve Frýdku-Místku. V Bystřici nad Olší vlastní ornou půdu a na Vsetínsku část pozemku, jejž zdědil po rodičích.

Schůzka ve Voroněži

V případu, který se Rafaje dotýká, je klíčové datum 10. listopadu 2017. Tehdy se podle vyšetřovatelů v brněnském hotelu Voroněž uskutečnila schůzka mezi Rafajem a Faltýnkem. Faltýnek na ní měl šéfovi antimonopolního úřadu říct, že „je potřeba to, co chce společnost Kapsch“.

„Kontrarozvědka se mýtem zabývala už před dvěma lety. Zajímaly ji i luxusní dovolené Petra Rafaje.“

Schůzku Rafaje a Faltýnka údajně zprostředkoval bývalý radní brněnské městské části Brno-střed Jiří Švachula, který je mezi osmi obviněnými v kauze kolem stavebních zakázek brněnské radnice. Podle vyšetřovatelů měl být Švachula na schůzce s Faltýnkem a Rafajem osobně.

ÚOHS o několik měsíců později – v květnu loňského roku – zrušil kvůli pochybením ministerstva dopravy tendr na mýto. A právě tento krok je podle detektivů výsledkem schůzky v hotelu Voroněž.

Rafaj odmítá, že by rozhovor, který vedl s Faltýnkem na téma mýto, znamenal cokoli nelegálního. „Předseda úřadu považuje za standardní, že se v rámci své funkce setkává se všemi zainteresovanými stranami, a to zadavateli, dodavateli, odborníky a dalšími včetně zákonodárců a členů vlády a naslouchá jejich stanoviskům,“ uvedl mluvčí Rafajova úřadu v prohlášení po policejním zásahu. Podobně schůzky obhajoval i Faltýnek.

Podívejte se, co ke kauze řekl Jaroslav Faltýnek v Poslanecké sněmovně:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Tři čtvrtiny hmyzu u nás už vyhynuly. Na vině je intenzivní zemědělství

Modrásek

Z české krajiny mizí motýli, brouci, čmeláci. Květinám chybějí opylovači, ptákům potrava. Sameček modráska obecného je...

Za falešné diplomy za rok vyinkasoval 800 tisíc. Od soudu odešel s podmínkou

Jan J. dostal u soudu podmínku. Falešný diplom vytvořil i pro reportéra MF...

Na inzertních webech nabízel padělky výučních listů, maturitních vysvědčení a vysokoškolských diplomů. Sedmadvacetiletý...

Ředitelé světových muzeí hájí Fajta. Jednal protiprávně, říká ministr

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Dvanáct zástupců světových galerií a muzeí napsalo dopis premiéru Babišovi. V dokumentu se zastávají ředitele Národní...

Najdete na iDNES.cz