Šéf akademického senátu Telecký byl ve vazbě, okolnosti vysvětlit nechce

  6:03aktualizováno  6:03
Na poměry na plzeňské právnické fakultě léta dohlíží muž, který byl téměř dva roky ve vazbě. Předseda akademického senátu fakulty Daniel Telecký „seděl“ od srpna 1995 do června 1997 ve vazební věznici v Litoměřicích a poté v Ostrově nad Ohří kvůli podezření z daňových deliktů.

Šéf akademického senátu Daniel Telecký | foto: ČTK

Tentýž Daniel Telecký jako předseda akademického senátu fakulty nezabránil současnému obřímu skandálu s rozdáváním titulů prominentům a opisováním vědeckých prací.

telecký v senátu

Studentská kurie akademického senátu právnické fakulty v Plzni se chce zbavit předsedy senátu Daniela Teleckého. "Na nejbližším jednání senátu poslední listopadový týden předložíme návrhy na volbu nového předsedy, které se ještě s novým vedením fakulty předjednají," sdělil ČTK člen akademického senátu fakulty za studenty Martin Marek.

A nejen to. Telecký je dodnes zastáncem bývalého vedení fakulty v čele s děkanem Jaroslavem Zachariášem a proděkanem Milanem Kindlem. Tedy hlavních aktérů celé aféry. Například podal žalobu a trestní oznámení na šéfku akreditační komise ministerstva školství Vladimíru Dvořákovou, která na prohnilé poměry na fakultě upozornila.

"Oznámení jsem podal pro pomluvu a šíření poplašné zprávy. To se týká výroků o mafiánských praktikách," vysvětloval Telecký.

Sám byl v minulosti trestně stíhán. K soudu se však případ nikdy nedostal. Policie stíhání zastavila. To je důvod, proč může Telecký učit na univerzitě.

MF DNES to zjistila z policejních zdrojů. Není však jasné, z čeho konkrétně policie Teleckého původně vinila. Ani to, proč nakonec vyšetřování ukončila.

"Pracuji jako advokát, což bych nemohl, kdybych byl někdy trestán. Mám čistý trestní rejstřík. Toť vše," řekl včera MF DNES Telecký. Odmítl přitom odpovědět na otázku, jak je možné, že strávil téměř dva roky ve vazební věznici a policie pak stíhání zastavila.

Kdo je Telecký

– Předseda akademického senátu právnické fakulty v Plzni.
– Mnozí mu vyčítají, že byl příliš spjatý s bývalým vedením fakulty v 
   čele s Milanem Kindlem.
– Učí na katedře finančního práva. Jeho dizertační práce chybí v   
   knihovně.
– V letech 1995 až 1997 byl ve vazbě kvůli podezření z daňových
   deliktů. Stíhání bylo zastaveno.

Telecký učí v Plzni na katedře finančního práva. Je jedním z těch, jejichž vědecká práce chybí v univerzitní knihovně. "Je u mě kdykoliv k nahlédnutí, pokud o ni požádá akreditační komise. Protože vznikla před rokem 2005, nemám zákonnou povinnost dávat ji do knihovny."

MF DNES už včera informovala, že mezi řadou studentů, jimž vedl diplomovou práci, figuruje i ředitel krajské hospodářské kriminálky v Ústí nad Labem Petr Martínek.

Ten je jedním z rychlostudentů z plzeňských práv. Pětiletý magisterský obor vystudoval za necelé tři roky. Bývalé vedení fakulty v čele s Milanem Kindlem mu totiž uznalo více než dvacet let staré zkoušky z dob, kdy studoval na vysoké škole ekonomické v Sovětském svazu. Martínek si navíc některé roky studia spojoval.

Oponentem Martínkovy diplomové práce byl Jan Suchý, který s Teleckým dlouhá léta podniká. Suchý také pracuje v advokátní kanceláři Milana Kindla, aktéra skandálu.

Právě ústečtí vyšetřovatelé přitom "pracovali" na Teleckém. Martínek však popírá jakoukoliv souvislost mezi svým studiem v Plzni a stíháním Teleckého.

V době, kdy byl Telecký ve vazbě, pracoval Martínek podle svých slov na krajské kriminální policii, zatímco vyšetřování měl na starosti "sesterský" krajský úřad vyšetřování. Až po roce 2000 se obě pracoviště spojila a on se stal šéfem.

"Teď jste mě zarazil. Já o nějakém stíhání pana Teleckého vůbec nevím," řekl včera MF DNES Martínek.

"Mám čistý rejstřík. Toť vše"

Předseda akademického senátu fakulty Daniel Telecký odmítá prozradit, proč strávil téměř dva roky ve vazební věznici.

Od srpna 1995 do června 1997 jste byl vazebně stíhán pro krácení daně. Můžete se k tomu vyjádřit?
To je velmi jednoduché. Jsem advokát a z toho vyplývá to, že jsem nebyl nikdy trestán. Mám čistý trestní rejstřík. Toť vše.

Jste šéfem akademického senátu právnické fakulty, proto by bylo dobré, kdybyste to rozvedl. Proč vás policie stíhala?
Opakuji: mám čistý trestní rejstřík a jsem advokát. Kdybych byl trestán, nemohl bych být advokátem.

Říkáte, že jste bezúhonný. Pak bych čekal, že budete mít chuť objasnit, proč vás policie bezdůvodně držela tak dlouho ve vazbě.
Dostanu dividendu za to, že vydáte ten článek? Že to běží kolem školy a že noviny vydělají nějaké peníze? Co? Nedáte, vidíte to. Tak mi řekněte, proč se s vámi mám bavit.

Ptám se také proto, že na ústecké krajské policii působí léta Petr Martínek, který na plzeňské právnické fakultě studoval a vy jste mu vedl diplomovou práci.
Samozřejmě, tady jde špína ze všech stran. Opakuji: mám čistý trestní rejstřík. Druhý moment je, já jsem vedl ix různých prací – od různých kriminalistů přes úplně normální studenty tak, jak mě to napadlo. Každý student má právo si zvolit oblast, která ho zajímá. Tam žádná souvislost není.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

STAN a TOP 09 jdou do eurovoleb společně, kandidátku vede Pospíšil a Polčák

TOP 09 a STAN budou ve volbách do Evropského parlamentu kandidovat společně.

Na prvních třech místech kandidátky Starostů a nezávislých a TOP 09 pro volby do Evropského parlamentu budou...

V kauze držení dětského porna jsme nebyli pod tlakem, tvrdí policisté

Michal Hala žaluje stát kvůli nezákonnému trestnímu stíhání, diskety s dětským...

Policisté, kteří řešili kauzu, v níž byl bývalý výkonný ředitel Ředitelství silnic a dálnic Michal Hala viněn z držení...

Najdete na iDNES.cz