Sečteno: povodně stály 5 miliard

  9:51aktualizováno  9:51
Účet za letošní povodně, které trvaly od 28. března zhruba do 5. dubna, dosáhl pěti a půl miliardy korun. Za tu sumu by se dalo koupit dalších sedm vlaků Pendolino nebo skoro celá firma Aero Vodochody. Škody sečetly do včerejška krajské úřady a předaly vládě.

I další kraje zjistily, že největší škody voda způsobila na silnicích a mostech. Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Pro srovnání: v roce 2002 dosáhly povodňové škody 80 miliard, v roce 1997 pak 60 miliard korun.

Povodněmi bylo letos postiženo celkem sedm krajů a v nich několik stovek obcí, například v jižních Čechách 178, což je asi pětina jejich celkového počtu.

I když nejdramatičtěji vypadal průběh povodní v Olomouci, Znojmě a na Břeclavsku, kde muselo být evakuováno nejvíce lidí, nejvyšší škody nakonec nahlásil Středočeský kraj (1,2 miliardy korun).

"Asi je to dáno tím, že náš kraj má nejhustší silniční síť. Škody na silnicích naskakují nejrychleji. I když to třeba tak silně média nevnímala, na Sázavě vystoupala voda výše než při povodních v roce 2002," řekl MF DNES Vilém Žák, náměstek hejtmana odpovědný za životní prostředí.

I další kraje zjistily, že největší škody voda způsobila na silnicích a mostech. Pardubický kraj do svých škod započítal šedesát milionů korun na sanaci po sesuvu skály na silnici u Hřebečského tunelu, kde sice neteče žádná řeka, ale svah tam podmáčely prudké deště.

Podobně i Zlínský kraj musel likvidovat sesuv podmáčené hlíny na silnici u Březůvek. "Nejvíc peněz spolkne obnova silniční sítě včetně zničených lávek, mostů, dál soustavy rybníků a čistíren odpadních vod," uvedl šéf odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu v Českých Budějovicích Jan Vodička.

Mezi nejpostiženější obce patřilo Veselí nad Lužnicí, olomoucká čtvrť Černovír, Křešice u Litoměřic či město Sázava. Utrpěly i továrny. Třiceti tří milionů dosáhla škoda třeba v podniku Fatra Napajedla, který vyrábí hračky z plastu a pronikla mu voda do areálu.

Povodně se odrazily i v předvolebním boji, protože premiér Jiří Paroubek vyčetl ústecké radnici, že "zaspala" a nepostavila protipovodňové stěny jako Praha.

Poslanecká sněmovna se do bilance škod "trefila", když před týdnem právě pět miliard korun z dividend z akcií firem ČEZ a Osinek schválila na krytí povodňových škod. Ve skutečnosti část škod zaplatí hejtmani a zbytek budou nárokovat u vlády.

Stav nouze skončil

V pátek skončil stav legislativní nouze, který vyhlásil předseda Poslanecké sněmovny. Opatření, které mělo zajistit krytí povodňových škod, bylo vyhlášeno 6. dubna.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Taxi dispečink je dnes přežitek, řekl šéf Taxify ČR v Rozstřelu

Šéf Taxify ČR Roman Sysel a Karolína Venclová z Asociace koncesionářů v...

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Internet se baví na účet ministryně za výrok o mobilních datech a wifi

Šéfka Svazu obchodu Marta Nováková.

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková na sebe upozornila výrokem, že mobilní data jsou drahá i proto, že lidé...

Petříček by skončil ve vládě, když ho nezvolí místopředsedou ČSSD

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD při setkání s novináři

Pokud ministr zahraničí Tomáš Petříček neuspěje při volbě vedení ČSSD na sjezdu, vnímal by to tak, že nemá důvěru...

Najdete na iDNES.cz