Sobota 10. dubna 2021, svátek má Darja
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. dubna 2021 Darja

PŘEHLEDNĚ: Kdy, jak a kdo se musí zúčastnit Sčítání lidu 2021

aktualizováno  29. března 13:09
Již tento víkend začne Sčítání lidu 2021. Od soboty tak bude možné vyplnit elektronický formulář a od poloviny dubna jeho tištěnou verzi. Zpravodajský portál iDNES.cz přináší přehledně nejčastější otázky a odpovědi týkající se celé akce.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Sčítání lidu 2021

1.Kdy sčítání proběhne?

Sčítání lidu začíná o půlnoci z pátku 26. března na sobotu 27. března. Od tohoto momentu do úterý 11. května je možné vyplnit online elektronický sčítací formulář. A od soboty 17. dubna se budou moci lidé sečíst i prostřednictvím tištěného formuláře. Sčítání online mělo přitom původně skončit již po čtrnácti dnech, později ale Český statistický úřad rozhdl o prodloužení lhůty. Nově se tak budou tyto možnosti časově krýt.  Výsledky budou k dispozici na přelomu tohoto a příštího roku.

2.Kde a jak lze formulář vyplnit?

Formulář lze vyplnit dvěma způsoby, a to v elektronické či v tištěné podobě. V prvním případě jej lze nalézt na webových stránkách scitani.cz nebo v mobilní aplikaci Sčítání2021. K přihlášení do formuláře je pak nutné zadat číslo platného osobního dokladu, jako je občanský průkaz či cestovní pas, a datum narození. 

Vyhledávání sčítacích komisařů a kontaktních míst

Pokud máte elektronickou či bankovní identitu nebo datovou schránku, je možné přihlásit se i skrze ně. Formulář je rozdělený do několika částí, mezi kterými je možné se vracet. Na konci budete vyzváni ke kontrole vyplněných údajů. Po odeslání již není možné provádět úpravy.

Ten, kdo elektronický formulář nevyplní, musí informace poskytnout za pomoci tištěného formuláře. V takovém případě přijde na danou adresu oznámení o termínu návštěvy sčítacího komisaře. 

Ten pak předá sčítací formulář včetně obálky určené k zaslání vyplněného formuláře. Adresa na ní je předtištěná a odeslání je zdarma. Formulář je také možné si sám vyzvednout, a to na kterémkoliv kontaktním místě sčítání na vybraných pobočkách České pošty a krajských správách Českého statistického úřadu. Na těch je také možné vyplněný formulář odevzdat, případně jej stačí vhodit do jakékoliv poštovní schránky.

3.Na co se statistici budou ptát?

Formulář obsahuje dvě sady otázek. Jeho vyplnění trvá průměrně kolem dvaceti minut, záleží ale na počtu osob v domácnosti a dalších proměnných. První část se týká bydliště a obsahuje například následující otázky: jak velká je plocha bytu, kdo v tomto bytě bydlí či zda všechny osoby hospodaří společně. 

O víkendu startuje sčítání lidu. Zabere pár minut a na pračku se už ptát nebude

Druhá část se týká konkrétní osoby a obsahuje třeba dotazy týkající se národnosti, zaměstnání či dojíždění. Součástí jsou tak i otázky týkající se třeba doby cesty do místa zaměstnání či do školy – údaj se v současné době vyplňuje, jako kdyby situaci neovlivnila pandemie. Některé údaje, jako třeba národnost, jsou nepovinné. Zástupci národnostních menšin přesto doporučují ji uvést. Konkrétní pokyny ke všem otázkám lze nalézt zde.

4.Pobývám na více místech. Za které bydliště mám sčítání vyplnit?

Sčítání se vyplňuje pro takzvané obvyklé bydliště, tedy místo, na kterém daná osoba fakticky žije. Nezáleží tak na adrese trvalého bydliště. To platí i například pro studenty, kteří pobývají na kolejích či na studentském bytě, současně ale tráví například léto či víkendy u rodičů. 

V takovém případě záleží, zdali je student stále členem původní domácnosti, či jestli se již osamostatnil a k rodičům jezdí spíše na návštěvu. Pokud třeba vlastníte chatu či jiný rekreační objekt, fakticky v něm ale nikdo trvale nežije, za takové obydlí se sčítání nevyplňuje.

5.Lze vyplnit formulář za člena rodiny?

Formulář lze vyplnit i za další členy rodiny, stačí se domluvit. Je však třeba znát situaci v domácnosti daného rodinného příslušníka a požadované osobní údaje, tedy například jméno, rodné číslo, datum narození, informace o vzdělání či zaměstnání. Také sčítací komisař vám vydá více kopií formuláře, pokud o to požádáte.

6.Pro koho je sčítání povinné?

Kde se sečíst online

Elektronický formulář lze vyplnit na webových stránkách scitani.cz či v mobilní aplikaci Sčítání2021. Webové stránky jsou dostupné zde, aplikace pro mobilní telefony s operačním systémem Android zde, pro mobilní telefony značky Apple zde.

Sčítání je povinné pro všechny občany, kteří mají v České republice trvalý pobyt, včetně těch, kteří žijí v zahraničí. Ti však mohou formulář vyplnit pouze elektronicky. Kromě toho se povinnost vztahuje i na cizince s trvalým nebo přechodným pobytem nad devadesát dnů a na osoby, kterým byl v Česku udělen azyl. 

Patří sem i všichni ti, kteří jsou přítomni v Česku o půlnoci z pátku 26. března na sobotu 27. března 2021. Výjimku mají jen cizinci, kteří jsou v zemi na dobu kratší než devadesát dnů a zahraniční diplomaté. Sečíst se tak musí třeba i cizinci, kteří mají v Česku trvalé bydliště, ale v době začátku sčítání v ČR nejsou, či třeba žadatelé o azyl, pokud jsou v rozhodné době na území České republiky. Za nezletilé děti může formulář vyplnit jiný dospělý člen domácnosti.

7.Co hrozí, když se nezúčastním?

Zúčastnit se sčítání je zákonná povinnost. Pokud ji někdo nesplní, bude sečten v omezeném rozsahu na základě údajů, které jsou k dispozici v databázích státu. Současně může dostat pokutu do výše deseti tisíc korun. Tyto případy budou řešit obce v rámci přestupkového řízení.

8.Proč sčítání probíhá?

Cílem sčítání je získat ucelené informace o obyvatelstvu, jeho rozmístění, demografických, sociálních a ekonomických charakteristikách, složení a způsobu bydlení domácností a podobně. Výsledky se pak využívají třeba při plánování dopravy, kapacit ve zdravotnických zařízeních nebo školkách, při aktualizaci podkladů pro mapy oblastí s významným povodňovým rizikem, při tvorbě územních plánů či při zásazích hasičů. 

9.Co se s informacemi stane?

Pro osoby podílející se na organizaci sčítání lidu platí povinnost mlčenlivosti. Sčítání není anonymní, aby se zamezilo dvojímu vyplnění údajů. Výsledky ale nebudou obsahovat žádné osobní údaje, uveřejněny budou pouze v souhrnné podobě, která neumožňuje identifikaci fyzických osob.

Autor:

Velikonoce pandemii nezhorší, budeme z toho dřív než Němci, očekává matematik

  • Nejčtenější

Blatný a Plaga končí. O ničem nevíme, říkají oba ministři

Dny ve funkci ministra zdravotnictví Jana Blatného a šéfa resortu školství Roberta Plagy jsou sečteny, potvrdil redakci...

Nouzový stav skončí 11. dubna, prodlužovat se nebude, potvrdil Babiš

Nouzový stav v Česku skončí 11. dubna, prodlužovat se nebude, uvedl premiér Andrej Babiš. Od 12. dubna tak přestane...

Tragédie na jezu: dva muži šli zachraňovat kamaráda, zemřeli všichni tři

Na splavu ve Frýdlantu nad Ostravicí se v pátek odpoledne topili tři muži. Kamarádi dva z vody vytáhli a oživovali je....

Pondělní rozvolnění zřejmě dozná změn. Arenberger připustil úpravu setkávání

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí na dva, řekl v pátek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemanovy hyeny. Je to projev nejhlubšího úpadku, řekl Vystrčil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil označil ve čtvrtek za projev nejhlubšího úpadku, když se prezident Miloš Zeman opět...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Kellnera mrzel boj o Prazdroj, Japonci ho drsně přeplatili, říká Dostálek z PPF

Premium Prakticky od počátku nahlížel auditor a zakladatel české pobočky poradenské firmy KPMG František Dostálek do účetních...

  • Další z rubriky

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

V ZOO Praha uhynula gorilí samice Bikira, krvácela do břicha

V pátek uhynula v pražské zoologické zahradě gorilí samice Bikira. Od rána nejevila zájem o potravu. Přestože u zvířete...

Trasovat hygienici před rozvolněním stíhají. Kontakty ale lidé stále nehlásí

V pondělí dojde k prvnímu rozvolnění od březnového zavedení lockdownu. Část dětí se vrátí do škol, povolí se setkávání...

V Česku byly naočkovány přes dva miliony dávek, obě má téměř 700 tisíc lidí

Zdravotníci v Česku aplikovali od začátku očkování přes dva miliony dávek vakcíny proti onemocnění covid-19. Alespoň...

Malá „sopka“ s velkým hlasem. Zpívala s Gottem, zemřela v zapomnění

V hrdle prý neměla zlato, ale zápalnou směs. „Mrňavou“ zpěvačku Janu Robbovou přirovnávali na počátku kariéry v 70....

Lidský penis se zmenšuje, do roku 2045 nebudou spermie, varuje vědkyně

Erektilní dysfunkce, méně spermií, ale i docela očividná změna – menší penisy. To jsou podle uznávané epidemioložky...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Zákazníci přišli na fintu, jak si znovu pořídit tajný tarif Vodafonu

Tarif obsahující 10 GB dat při měsíčním paušálu 499 Kč není u Vodafonu novinkou. Nyní jej oprášil po zhruba dvou...

Mohlo by vás zajímat