Sčítání čeká kontrola, sběr dotazníků ohlídá úřad chránící osobní údaje

  22:01aktualizováno  22:01
Ústavní soud, Úřad pro ochranu osobních údajů, kancelář ombudsmana nebo ministerstvo vnitra. Všude tam se obracejí lidé, kteří jsou nespokojeni s průběhem sčítání nebo k němu mají otázky. Úřad na ochranu osobních údajů se proto chystá na kontrolu sčítání.
Formuláře pro Sčítání lidu, domů a bytů 2011. Ilustrační foto

Formuláře pro Sčítání lidu, domů a bytů 2011. Ilustrační foto | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Kontrolu provedeme v následujících týdnech a z hlediska úřadu jde o závažnou a rozsáhlou akci, protože sčítání se uskuteční jednou za 10 let, týká se všech obyvatel a velké řady údajů," popsala mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů Hana Štěpánková.

Sčítání lidu

Klíčový okamžik pro letošní sčítání lidu je půlnoc z pátku na sobotu. Lidé mohou dotazníky vyplňovat od soboty, musí ale zohlednit stav domácnosti k pátku. Stejně tak svou životní situaci. Formuláře mohou lidé posílat do 14. dubna poštou, dávat sčítacím komisařům nebo vyplňovat prostřednictvím internetu.

Ze strany úřadu to ale není rychlý a mimořádný krok, kontrolu má naplánovanou měsíce dopředu. Jak dlouho bude trvat, si mluvčí netroufá odhadovat. Úřad by ale při ní měl zkontrolovat všechno, co vstupuje do cesty sčítacímu formuláři.

Kromě kontroly se bude Úřad pro ochranu osobních údajů zabývat také podnětem od občanského sdružení Iuridicum Remedium. V něm zpochybňuje anonymizaci formulářů po sčítání.

Podle sdružení bude možné se ke konkrétním lidem dobrat z elektronických dat, která po sčítání od statistiků obdrží Národní archiv.

"Informace o anonymizaci podává Český statistický úřad protichůdně, protože nejprve tvrdil, že při ní odstraní jména, rodná čísla a data narození. Poté, kdy jsme zkritizovali, že lidé budou dohledatelní podle adresy, uvedl, že odstraní i ji," popsal za Iuridicum Remedium Jan Vobořil. Sdružení také vadí, že jim statistický úřad neposlal metodiku anonymizace, ač to přislíbil.

Místopředseda Českého statistického úřadu iDNES.cz řekl, že úřad od počátku s výmazem adres počítá. "Data převedená z formulářů budou kompletně anonymní. V Národním archivu nebude možné zjistit žádné informace o konkrétních lidech ani jednotlivých domácnostech," reagoval na námitky sdružení.

Českou poštu už nebrat, dorazilo na ministerstvo

Jednu námitku ze strany lidí obdrželo také ministerstvo vnitra, které je zakladatelem České pošty. "Nebyla to otázka, ani stížnost, spíše konstatování nebo přání. Psal nám člověk s tím, abychom příště už Českou poštu do sčítání nezapojovali," popsal mluvčí resortu Vladimír Řepka.´

Ministerstvo ale přání nevyjde vstříc. Česká pošta zakázku za zhruba 750 milionů korun získala ve výběrovém řízení od statistického úřadu. Ten zváží, zda jí za chyby bude krátit přislíbené platby.

Vše o sčítání

Lidé se kvůli sčítání obracejí také na kancelář ombudsmana. "Nejde o stížnosti, ale zejména na začátku března jsme obdrželi několik otázek, které se týkaly vesměs doručování formulářů," popsala mluvčí ombudsmana Iva  Hrazdílková. Kancelář proto lidem vysvětlila, na koho se mají obrátit a komu si případně stěžovat.

Vrásky přidalo sčítání romským koordinátorům na severu Moravy. Na Ostravsku je připraveno pomoci Romům se sčítáním 20 asistentů sčítání, do terénu jich vyrazilo zatím jen sedm. Asistenty totiž musí k pomoci vyzvat sčítací komisaři, ti se ale zatím příliš neozývají.

Statistikům volal i senátor

Největší statistická akce desetiletí zaměstnává také Ústavní soud. Minulý týden tam podala studentka z Brna stížnost, protože sčítání bere jako neoprávněný zásah do soukromí.

Ústavní soud do rozhodného okamžiku o stížnosti rozhodnout nestačí. "Musíme nechat určitou dobu soudkyni-zpravodajce, aby se se stížností seznámila a posoudila základní formální znaky její přijatelnosti. Teprve potom může přezkoumat věcné argumenty," řekl iDNES.cz vedoucí referátu vnějších vztahů soudu Vlastimil Göttinger.

Dívka tedy při odmítnutí sčítání riskuje pokutu jako ostatní lidé. Pokud by stížnosti soud vyhověl po rozhodujícím okamžiku, statistický úřad by musel data přestat zpracovávat a soud by nařídit jejich likvidaci. Statistici ale nepředpokládají, že by k tomu mohlo dojít.

Stovky stížností a podnětů řeší také Český statistický úřad, pod který sčítání spadá. V minulých týdnech se na něj telefonicky obrátil kvůli práci sčítacích komisařů i jeden ze senátorů. Většina stížností lidí se podle ČSÚ týká špatného roznášení informačních letáků nebo formulářů a také chyb, které obsahovaly. Česká pošta, která je za jejich distribuci zodpovědná, stížnosti příliš nepřiznává, podle ní bylo ve čtvrtek rozneseno 99,83 procenta formulářů.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Ve škole se budou anglicky učit Češi s Italy či Indy, založil ji Američan

Američan Dale Lehnhoff v Budějovicích založil základní školu, kde se bude učit...

Měl problémy sehnat prostory, pral se s formuláři a potřebnými dokumenty. Jak sám říká, pochopil, proč ve městě žádná...

Přes zákaz se těží zdravé stromy, tvrdí lesníci. Chřadnou i listnáče

V lesích se těží násobně více dřeva, to je potom potřeba odvézt. Cestou ke...

Část lesníků tvrdí, že přestože to zákon zakazuje, mizí z lesů při kůrovcové těžbě tisíce kubíků zdravých stromů....

Známí senátoři nepodali majetková přiznání, hrozí jim pokuta až 50 tisíc

Ilustrační snímek

Některým senátorům hrozí pokuta, protože včas nedodali majetkové přiznání, což jsou ke konci června povinni všichni...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz