Zkuste si náš test, vábí firma neúspěšné maturanty z těžké matematiky

  18:01aktualizováno  18:01
Maturanti, kteří si i po zmírnění výsledků připadají poškození příliš těžkým testem z vyšší úrovně matematiky, se mohou zdarma zúčastnit Národních srovnávacích zkoušek. Podle společnosti Scio, která testy pořádá, pak studenti dostanou doklad třeba pro jednání o přijetí na vysokou školu. Organizátor maturity Cermat akci Scia komentovat nechce.
Maturanti, kteří absolvovali těžší test z matematiky, si mohou o víkendu zkusit i Národní srovnávací zkoušky. Ilustrační foto.

Maturanti, kteří absolvovali těžší test z matematiky, si mohou o víkendu zkusit i Národní srovnávací zkoušky. Ilustrační foto. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Těžší maturitu nezvládlo před úpravou výsledků 17 procent studentů, po ní tři procenta. Ovšem i řada těch, kteří zkoušku zvládli, nebyla spokojena se svou známkou.

"Společnost Scio se rozhodla, že umožní každému, kdo letos maturoval z matematiky ve vyšší úrovni, aby se v sobotu 26. května 2012 zúčastnil Národních srovnávacích zkoušek v Praze, Brně a Ostravě, kde bude moci složit zkoušku z matematiky," uvedl mluvčí firmy Bohumil Kartous.

Scio pak výsledky porovná a vydá studentům doklad, který prý půjde použít pro jednání s vysokými školami, zaměstnavateli i státem.

Národní srovnávací zkoušky

Národní srovnávací zkoušky pořádá Scio několikrát za rok, řada univerzit k nim přihlíží, nebo je rovnou bere jako přijímací zkoušky. Mezi ně patří například Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity, Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy, právnické fakulty v Praze, Plzni i Olomouci nebo některé fakulty VŠE, ČVUT či VUT.

Studenti za test z jednoho předmětu zaplatí od 400 do 750 korun, v závislosti na tom, jaký poté dostanou servis. Součástí některých balíčků jsou i doplňkové služby typu analýza výsledků nebo zaslání SMS.

Řada studentů se podle Kartouse mohla cítit poškozena, přestože Cermat, který státní maturity zajišťuje, výsledky harmonizoval a přičetl jim několik bodů (více o úpravě v hodnocení zde). "Nejvážněji poškozenými jsou studenti, kteří se hlásí na zahraniční vysoké školy, které požadují co nejlepší výsledek z maturit. Cermat těmto maturantům způsobil velké problémy, protože pro ně je dobrá známka rozhodující," řekl Kartous.

O tomto problému přitom ještě před zveřejněním výsledků písemek mluvil i ředitel pražského gymnázia PORG Václav Klaus ml. "Mám tady případy dětí, které jsou přijaté do Anglie na školu a potřebovali by z maturity jedničku, a teď se naši premianti děsí, aby to byla vůbec dvojka nebo trojka," sdělil dříve iDNES.cz.

"Další skupinou jsou ti, kteří se ucházeli o stipendia vypsaná jednotlivými fakultami za dobrou známku ze státních maturit," doplnil Kartous. Hlavní problém byl podle něj v tom, že studenti vycházeli ze zkušenosti s loňským testem a letošní verze byla těžší. Kvůli nedostatku času navíc mohli být ve stresu a nezvládli to, co by jinak klidně spočítali.

"Nedokážeme zatím odhadnout, kolik studentů na test přijde. Maturovalo asi 1 700 studentů a kdokoliv z nich, kdo se cítí poškozený, se může dostavit. Počítáme, že nás to bude vyjde řádově na desítky tisíc korun," doplnil Kartous pro iDNES.cz.

Cermat nabídku Scia nekomentoval. "Nebudeme se vyjadřovat k aktivitám soukromé firmy," uvedl stručně mluvčí společnosti Petr Habáň.

Přihlášku na srovnávací test společnosti Scio mohou studenti podat do čtvrtka 24. května prostřednictvím webových stránek firmy.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Význam lidských práv v zahraniční politice poklesl, řekl Vondra na Foru 2000

O třicetileté zkušenosti s životem ve svobodné společnosti i o výzvách, před kterými demokracie stojí, debatovali na...

Ze svobody do totality. Dóm v Brně připomíná projekcemi minulý režim

Život v totalitním Československu od roku 1948 až do sametové revoluce přibližuje nový multimediální projekt Totalita....

Premium

Kapitola tunel Blanka uzavřena. Soudy okolo předražené stavby pokračují

Celkový účet za nepostradatelný tunelový komplex se vyšplhal na téměř 42 miliard korun. Po čtyřech letech zkušebního...

Česko pozastavilo licence na vývoz vojenského materiálu do Turecka

Česká republika v pondělí s okamžitou platností pozastavila vývozní licence na vojenský materiál do Turecka, uvedl...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz