Schwippel: Chtěli, abych měl cestou na hlasování o vládě nehodu

  18:49aktualizováno  9. dubna 14:55
Poslanec Jan Schwippel se dva týdny po pádu vlády ostře obul do své "rodné" ODS. V rozhovoru pro iDNES.cz popisuje, jak ho cestou na hlasování o nedůvěře, kterou kabinetu vyslovil i on, sledovala auta policejní inspekce. A jak se v srpnu 2007 pokusil premiér Topolánek uplatit rebely "státní fabrikou".

Jak jste se cítil po pádu vlády?
Úžasně. Cítil jsem se skvěle a nikdy jsem neměl tak dobrý pocit jako po pádu Topolánkovy vlády.

Kdy jste se rozhodl, že jí nedáte důvěru?
Už den předtím a nic na tom nezměnily ani události v den hlasování. Přítel, který mne vezl do Poslanecké sněmovny, mi řekl, že sledoval poznávací značky všech aut, která projížděla kolem. A povšimnul si, že jedno z nich bylo Inspekce ministra vnitra.

Jak to víte?
Druhý den si podle registrační značky zjistil, že některá z nich patřila inspekci.

Proč si myslíte, že vás sledovali?
Chtěli způsobit nehodu, abych já nedorazil na hlasování o nedůvěře.

Myslíte si, že vás nechal na cestě do Sněmovny sledovat ministr vnitra Ivan Langer?
Ano, byli jsme sledováni ministerstvem vnitra a byl na nás vyvíjen nátlak, že pokud nezvedneme ruku pro Topolánkovu vládu, budeme nést příslušné důsledky.

Jaký nátlak? Můžete to nějak upřesnit?
Mí poradci mi sdělili, že kdybych jel na hlasování o nedůvěře vládě vlakem, tak bych se mohl dočkat různých výsledků. Například toho, že by mne ve vlaku obstoupilo pět lidí, kteří by mne násilím opili a potom nechali vyvěsit fotky na příslušných webových stránkách, aby mne znemožnili.

Hodláte se na odstupujícího ministra Langera obrátit, nebo to považujete za uzavřenou věc?
Hodlám se na něj obrátit v tom smyslu, že mi bylo bráněno v pohybu. To přece jde za absolutní hranici, jestliže bylo poslanci parlamentu bráněno v tom, aby se dostal na hlasování.

Jurajovi nevěřím, zradil nás

V klíčový okamžik jste se nemohl opřít o podporu vašeho kolegy Juraje Ranince, který naopak hlasoval pro vládu, byť dlouho naznačoval opak. Bylo to poněkud překvapivé, dlouho jste bývali vnímáni jako nerozlučná dvojice. Co se stalo?
O tom lze spekulovat. Juraj Raninec má rodinu, má jinou odpovědnost. Ale pro mne osobně absolutně selhal.

Co to znamená pro vaše vztahy do budoucna? Má vaši důvěru i nadále?
Absolutně ne. Nikdy nemůžete věřit člověku, který dva roky vyjadřoval nedůvěru této vládě a pak - když přišlo na věc - tak vyměknul. K takovému člověku nemůžu mít už nikdy důvěru. Jurajovi nevěřím, zradil nás.

Vy jste byli domluveni, že budete hlasovat spolu, a on pak couvl?
Domlouvali jsme se, že budeme postupovat jednotně, ale Juraj Raninec přijel v ono úterý v jednu hodinu do Sněmovny s tím, že všechno sdělil novinářům a že chce podržet vládu. To ve mně vyvolává některé zásadní pochybnosti o jeho morální integritě.

Premiér Topolánek po hlasování prohlásil, že od Tlustého to čekal, ale vy jste ho prý překvapil. A že to souvisí s vaší povahou. Co tím měl na mysli?
Já jsem se nikdy nenechal podplatit. Dvacet milionů pro mne nehraje žádnou roli z hlediska mého svědomí.

Sto fabrik je cena za reformu

Vy jste někdy zažil, že by vám někdo nabízel úplatek?
Když jsme byli v Kramářově vile, tak mi premiér nabízel několik fabrik. Já jsem řekl, pane premiére, já o to nestojím. A on to nedokázal vůbec pochopit, že nestojím o fabriky. Pan premiér není čestný člověk. Chtěl nás podplatit a já se mu na to vykašlal.

Kdy to bylo a kdo tam byl? A jaké fabriky měl na mysli?
Bylo to v srpnu 2007 před hlasováním o balíku (daňové úlevy, pozn. red.). Byl tam premiér, pan Tluchoř, pan Tlustý, já a Raninec. Pan premiér nám řekl, že každý z nás můžeme dostat státní fabriku, na kterou si ukážeme. Já to považoval za vtip. On řekl, ne, jakoukoli fabriku chcete, ukažte na ni a budete ji mít, pokud budete hlasovat pro balíček. To je fakt, to mohu odpřisáhnout.

Nahlodalo vás to?
Já jsem mu řekl: Pane premiére, já o to nestojím, nechci se nechat podplatit, protože pro mne je důležitý zájem občanů. A on mi řekl, že Mikuláš Dzurinda (slovenský expremiér, pozn. red.) prosadil reformy ve Slovenské republice tím, že rozdal spousty fabrik. Stovku. Sto fabrik je cena za reformu. Topolánek si představoval, že bude dělat to samé. Já mu řekl ne, takhle to nebude fungovat, pane premiére.

Bude prezident volit Libertas.cz?

Co říkáte na rodící se úřednickou vládu pod vedením Jana Fischera? Je to lepší varianta než předchozí Topolánkova vláda?
Ne. Myslím, že to je ze všech možností pro ODS ta nejhorší. Jestliže se určití lidé chtějí za každou cenu podílet na privatizacích, pak ODS prohrála svou budoucnost ve vztahu k dalším volbám. Nad ODS lámu hůl, protože nemyslí na budoucnost této země. Do voleb by už jenom propagovali své privatizační kauzy, ovlivňování médií, ovlivňování soudních sporů a to by byla tragédie pro českou pravici. Já jsem strašně spokojen, že jsem tomu zabránil.

Zanedlouho po pádu vlády jste se objevil na kandidátní listině Libertas.cz. Jak k tomu došlo a kdy jste tu nabídku od Vladimíra Železného dostal?
Odmítám myšlenku, která byla šířena v médiích, že by existovala souvislost mezi mým hlasováním proti vládě a tím, že kandiduju za Libertas.cz. Naopak říkám, že kdybych chtěl kandidovat za Libertas.cz, pak pro mne bylo mnohem pohodlnější hlasovat pro vládu. Takto jsem si nebyl jistý, zda bude Vladimír Železný ještě o mou kandidaturu stát.

Podpoří vás prezident Klaus?
Nechci hovořit za pana prezidenta, ale domnívám se, že naše myšlenky jsou panu prezidentovi blízké a že by mohl takovouto iniciativu podpořit.

Co na to říkají další aktéři

Vlastimil Tlustý během kongresu ODS. (6. prosince 2008)Tlustý: Potvrzuji to
"Honza je stoprocentně spolehlivý člověk, on by si nic nevymýšlel. Byl jsem tam a bylo to tak," řekl iDNES.cz Vlastimil Tlustý. Na přímou otázku, zda padala nabídka "fabrik", odpověděl: "Potvrzuji to."
***

Juraj RaninecRaninec: Nemohu nic říkat
"Já se určitě nechci k těmto věcem vyjadřovat. Nerad bych se k čemukoli vyjadřoval. Já opravdu dneska nemohu nic říkat," řekl iDNES.cz Juraj Raninec.

***
Mirek Topolánek na tiskové konferenci v Praze před odletem na summit G20 v Londýně (1. dubna 2009)Topolánek: Je to lež
"Je to lež. Nikdy jsem se s nimi nesetkal. Udivuje mne, že to vůbec můžete myslet vážně. I zaschlé lejno, když na ně šlápnete, smrdí," odepsal iDNES.cz premiér v demisi Mirek Topolánek.

***

Ivan Langer v kuolárech na kongresu ODS (7. prosince 2008)Langer: Větší pitomost jsem neslyšel
"Větší pitomost jsem už dlouho neslyšel," reagoval ministr vnitra v demisi Ivan Langer. "Takové věci se možná děly v minulosti, před mým nástupem na ministerstvo vnitra."

***

Inspekce Policie ČR: Civilní osoby nesledujeme
"Žádný z automobilů Inspekce Policie ČR poslance Schwippela nesledoval a výrok o tom, že auto Inspekce mělo způsobit nehodu, je naprosto mimo realitu. Úkolem Inspekce policie je prověřovat podezření z trestné činnosti policistů nebo zaměstnanců policie, nezabýváme se sledováním civilních osob. Striktně se držíme dikce zákona a nikdy mimo dispozici zákona nejednáme. Sledování osob se provádí postupem podle trestního řádu, kdy toto sledování povoluje státní zástupce a soudce. V žádném případě nechceme být součástí politických rozepří."


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Jsou si taxikáři a řidiči Taxify rovni? Sledujte debatu v pořadu Rozstřel

Taxikáři protestují také proti alternativním taxislužbám. (Praha, 2.října 2017)

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

NKÚ: Sociální služby se nezlepšily, ministerstvo plány nedotáhlo do konce

Ve všech pokojích jsou přichystané přistýlky pro případ, že by návštěva chtěla...

Ministerstvu práce a sociálních věcí se nedaří dotáhnout plánované změny na zlepšení úrovně sociálních služeb. Vyplývá...

Najdete na iDNES.cz