Schwarzenberga na summitu v Hluboké potěšila „pozoruhodná podpora“ EU

  21:33aktualizováno  21:33
"V těžkých chvílích se přátelé podporují," shrnul atmosféru neformálního setkání unijních ministrů zahraničí na zámku v Hluboké francouzský šéf diplomacie Kouchner. Nebyl sám, kdo Čechy stižené politickou krizí v poločase jejich předsednictví podpořil. Podobně hovořili i Němci nebo Italové.

Na zámku Hluboká nad Vltavou začalo dvoudenní neformální jednání ministrů zahraničí zemí EU | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Evropská unie podporuje české předsednictví EU oslabené pádem vlády premiéra Mirka Topolánka. To je podle ministra Karla Schwarzenberga hlavní poselství, které vzešlo z pátečního jednání.

Kontroval tak spekulacím zahraničních médií, podle nichž turbulence na zdejší politické scéně značně nahlodají českou pozici.

O vnitropolitické situaci však účastníci setkání nediskutovali. "Krátce jsem kolegy informoval o vývoji, jak k tomu došlo a jaké jsou ústavní postupy. Které možnosti má prezident, jaké podmínky stanovil pro uchazeče na nového ministerského předsedu," nastínil šéf české diplomacie.

To posléze potvrdil i Bernard Kouchner. "Měli jsme skvělou debatu a v sobotu v ní budeme pokračovat, jako by se nic nestalo. Nebudeme řešit jakoukoli změnu v Praze. Pro nás (ministry zahraničí) se vůbec nic nezměnilo," uvedl.

Se svou troškou přišli mimo jiné i Němci nebo Italové. "Musíme české předsednictví do konce června podporovat," řekl novinářům bývalý eurokomisař a nynější ministr zahraničí Franco Frattini.

Ministra Karla Schwarzenberga tahle "pozoruhodná evropská solidarita" potěšila, zatím však prý neví, jak by ji mohl využít.

Hluboká

Topolánek s Obamou, Klaus s Rusy

Karel Schwarzenberg poté ujasnil kompetence nejsilnějších mužů českého státu. Zatímco Mirek Topolánek bude stát příští víkend v čele unijní delegace na schůzce s americkým prezidentem Obamou, v květnu si přijde na své prezident Klaus.

"Na summit EU-Rusko v Chabarovsku, to jsme se domluvili už před několika týdny, by českou delegaci, tedy v té době ještě předsedající delegaci EU, vedla naše hlava státu," řekl Schwarzenberg.

O roli prezidenta na vrcholné schůzce Rusko-EU se mluvilo už koncem minulého roku. Klausův vztah k Rusku a jeho krokům na mezinárodní scéně se přitom diametrálně liší od toho, co prosazuje česká vláda. Třeba po loňském konfliktu na Kavkaze označil Klaus za viníka Gruzii a Moskvy se zastal. Česká diplomacie i EU si myslely opak.

Summity EU-Rusko se konají dvakrát do roka, jednou v Rusku a podruhé v právě předsedající zemi Evropské unie.

Hluboká v obklíčení demonstrantů

Setkání na zámku v Hluboké mělo navíc i symbolický význam. Zatímco v okolí demonstrovala hrstka příznivců Dělnické strany i početně silnější iniciativa proti radaru v Brdech, jiní myšlenku sjednocené Evropy naopak podpořili.

summit provázely protesty

DEMONSTROVALO SE PROTI RADARU I TEMELÍNU

V neděli se na tříměsíční cestu do Bruselu vydají turisté, aby svou akcí z jižních Čech až na konec světa připomněli mírové putování Jiřího z Poděbrad v 15. století. Už tehdy byla jeho myšlenkou právě sjednocená Evropa založená na obranné a mírové unii.

Ministr Schwarzenberg, který nad akcí převzal záštitu, věnoval zástupcům turistů krokoměr.

Turisté na konec světa

Skupiny pěších, kteří se prostřídají v 78 etapách, ujdou čtyřmi zeměmi přes 1420 kilometrů. Půjdou po stopách dávných poslů vedených Jaroslavem Lvem z Rožmitálu a Blatné. V zahraničí půjdou hlavně Německem a poté Nizozemskem a Belgií, denně 20 až 100 lidí. V červnu dorazí do Bruselu.

Poutníci ponesou faksimile historických dokumentů o tehdejší výpravě do Bruselu, kde je chtějí symbolicky předat prezidentovi Evropské komise.

Cestou se k nim může přidat i veřejnost. V české části se může pochodů zúčastnit každý, i v zahraničí je akce otevřená, ale pro nové zájemce už není zajištěné ubytování. Celou cestu popíše nový tištěný průvodce.

Pochod začne v neděli v 10 hodin v Blatné. "Zveme širokou veřejnost, aby první etapu pochodu končící v Kasejovicích, případně její část, prošla společně s námi. Do Kasejovic jdeme po dvou liniích. Jedna vede z Rožmitálu přes obce Třemšín a Starý Smolivec, druhá z Blatné směrem na Lnáře," upřesnil Jan Havelka, předseda Evropské asociace turistických klubů, který pochod organizuje.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Oběti trestných činů často nevědí, kdo jim může pomoci a na co mají nárok

Ilustrační snímek

Lidé, kteří se střetli se zločinem a přišli o majetek, peníze nebo o zdraví, se přinejmenším na nějakou dobu ocitají v...

Do kardiostimulátoru se hacker nedostane. Hrozbou jsou ale elektromobily

Ilustrační snímek

Hackeři by teoreticky mohli „nabourat“ kardiostimulátory i defibrilátory. Tím by mohli zkrátit dobu jejich životnosti...

Etická komise potvrdila, že bývalý prorektor UK opisoval odborné texty

Ředitel Ústavu světových dějin a odborník na Velkou Británii Martin Kovář v...

Etická komise Univerzity Karlovy v pátek potvrdila stanovisko etické komise Filozofické fakulty, že se bývalý prorektor...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz