Ministr Karel Schwarzenberg se k věrohodnosti zveřejněného textu nevyjádřil.

Ministr Karel Schwarzenberg se k věrohodnosti zveřejněného textu nevyjádřil. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Schwarzenberg se omluvil Francii za zveřejnění Sarkozyho slov

  • 130
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se omluvil francouzské straně za publikaci údajného záznamu rozhovoru českého premiéra Mirka Topolánka a francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho v týdeníku Reflex. Ministerstvo zjišťuje, zda je text věrohodný - nemá totiž obvyklou podobu.

Podle šéfa české diplomacie na jeho úřadu došlo "očividně k pochybení" a celá věc se nyní vyšetřuje. Mluvčí ministerstva Zuzana Opletalová iDNES.cz sdělila, že se úřad zatím nevyjadřuje k věrohodnosti zveřejněného textu.

Premiér Mirek Topolánek uvedl, že rozhovor byl neveřejný. "Nemíním z něj autorizovat vůbec nic," napsal redakci iDNES.cz v SMS zprávě.

Kategorické odmítnutí autenticity záznamu nicméně dorazilo od českého velvyslance ve Francii Pavla Fischera. "Nechce se mi věřit, že by toto někdo chtěl připisovat prezidentu francouzské republiky nebo premiérovi ČR a vydávat za záznam z nějakého jednání," napsal v prohlášení médiím.

"U všech jednání s prezidentem Francie jsem byl přítomen a text nepoznávám. Musím kategoricky popřít spekulace o autenticitě textu. Nepovažuji za vhodné publikovat podobné články v době, kdy je tolik třeba důvěry mezi členskými zeměmi EU," dodal diplomat.

Podle místopředsedy vlády pro evropské záležitosti Alexandra Vondry, který se jednání také účastnil, nejsou vyjádření autentická. "Je to spíš scénář jakési divadelní hry, je tam hodně fabulace a interpretace," sdělil iDNES.cz.

Arabové, to je šílená práce

přečtěte si, jak státníci údajně rozmlouvali u oběda

Podle Opletalové se nyní ministerstvo snaží zjistit, odkud se materiál do časopisu dostal. Z jejích slov vyplývá, že lze mít o jeho věrohodnosti jisté pochybnosti. Text totiž podle ní nemá podobu, v jaké ho zainteresované strany dostávají obvykle.

"Jsou to interní materiály. Jak vypadají, záleží na těch, kdo je sepisují. Obvykle je to text o tom, kdo se schůzky účastnil a co bylo jejím obsahem," sdělila iDNES.cz Opletalová s tím, že není zvykem, aby byl pořízen formou dialogů, jak je to právě v případě Reflexu.

K události se vyjádřilo také francouzské velvyslanectví v Praze, je nepříjemně překvapeno, uvedla ČTK. Obsah takových jednání má vždy důvěrný charakter, komentovala mluvčí úřadu Marianne Barkan-Cowdyová. Francouzská diplomacie vzala Schwarzenbergovo odsouzení publikace na vědomí a nemá ke kauze další komentář.

Týdeník tvrdí, že získal záznam setkání premiéra Mirka Topolánka s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v Paříži, které se uskutečnilo prý 31. října v Elysejském paláci u příležitosti společného oběda.

Nicolas Sarkozy přijal Mirka Topolánka (31. říjen 2008)

Záznam vypovídá o tvrdém dohadování ohledně vlivu v Evropě. Pokud je autentický, pak se na schůzce používal slovník, který by od vrcholných státníků čekal málokdo.

Sarkozy údajně hovořil o obtížném vyjednávání s arabskými státy v rámci Unie pro Středomoří, kterou Francie ustavila. "Je to strašné. Několikrát jsem procestoval Středozemí. Má idea je, aby Egypt s Francií byly v čele a aby Evropská unie spolupředsedala. Jednat s Araby není vůbec jednoduché," řekl Sarkozy.

"Alžírský prezident Buteflika, Tunisan, marocký král, Libye, Izrael. Šílená práce," odvětil také. Tématem byla i finanční krize a Lisabonská smlouva.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video