Schwarzenberg přijal prezidentskou výzvu. Braňte Kalouska, tepal straníky

  11:36aktualizováno  12:41
Předseda TOP 09 a ministr Karel Schwarzenberg promlouval do duše spolustraníků. Na celostátním sněmu jim řekl, aby se na veřejnosti zastávali místopředsedy strany a ministra financí Miroslava Kalouska. Pak vyhověl volání strany po jeho kandidatuře na prezidenta a výzvu veřejně přijal.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg na sněmu strany v Novém Adalbertinu v Hradci Králové | foto: ČTK

"Člověk předem nesmí kapitulovat, ale musí jít do boje a ukázat, že TOP 09 je strana bojovná. Nebojí se a chce ukázat Čechům, že nabízíme alternativu. I kdybychom při prezidentských volbách neuspěli, kandidatura je nejlepší předpoklad pro volby do Sněmovny, které budou rok na to. I to byl důvod, proč jsem podlehl naléhání kolegů a řekl: Ano, půjdeme do toho," vysvětlil plénu předseda TOP 09.

Podle vlastních slov s přijetím výzvy váhal. "Práce ministra zahraničí mě zajímá, bylo by mi líto ji opustit. Musel jsem se zamyslet také nad tím, zda tělo bude spolupracovat. Nemá smysl spoléhat na to, že bude sloužit ještě léta," popsal dilemata.

Celostátní sněm TOP 09

Delegáti sněmu přijetí kandidatury uvítali. "Je pro mě, a předpokládám, že i pro delegáty sněmu, prototypem kandidáta, který splňuje vlastnosti prezidenta," řekl iDNES.cz místopředseda TOP 09 a ministr práce Jaromír Drábek. "Má světové renomé, je vysokou společenskou autoritou a v neposlední řadě je důvěryhodný," dodal Drábek.

"I když máme nějaké rozpory, nikdo v krajích a regionech se netěší takové podpoře jako pan předseda," ujistil šéf pražské TOP 09 František Laudát. "V dnešní době je to jediný moudrý politik na naší scéně," dodal pro iDNES.cz.

Špičkám strany Schwarzenberg rozhodnutí oznámil už v pátek večer na jednání předsednictva. Výzvu přijal, ačkoliv dříve váhal, zda má do ní jít, pokud prezidenta v roce 2013 budou volit opět politici a nikoliv veřejnost. (Více o váhání politika čtěte tady.)

Už ráno šéfa TOP 09 a ministra zahraničí přemlouval k přijetí kandidatury od řečnického pultu předseda Starostů a nezávislých a šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. (Více o zahájení sjezdu čtěte tady.)

První místopředseda TOP 09 a ministr Miroslav Kalousek nechal posvětit delegáty sněmu usnesení, které je zavazuje hlasovat pro Schwarzenberga. "Ve všech ostatních stranách se vedou o nominacích na post prezidenta diskuse. Jeden chce toho a druhý tamtoho, ale nedokážou se shodnout. My máme to štěstí, že se shodnout dokážeme s naprostou jistotou," uvedl Kalousek.

Výsledek prezidentské volby podle předsedy TOP 09 není jistý. Už jen proto, že se před ní vymění 27 senátorů. Schwarzenberg možnou povolební situaci v horní komoře přirovnal k sicilským pomerančům. "Po příštích volbách bude náš Senát vypadat jako ty výborné sicilské pomeranče. Úplně oranžový, ale když se podíváte dovnitř, je tmavě rudý. Ještě si nejsem jist, zda vám bude chutnat," míní politik.

Braňte Kalouska a ohlaste ty, kteří zneužívají politickou moc

Ještě před blokem sněmu, věnovaným prezidentské volbě, Schwarzenberg promluvil k delegátům jako předseda TOP 09. Vyzval je, aby bránili ministra a prvního místopředsedu strany Miroslava Kalouska. "Když přijdu do hospody a ožralí tam sedí, tak první na koho útočí, je Kalousek. A já vás všechny prosím, abyste se svého místopředsedy zastali. Já to dělám a někdy i tvrdě," řekl.

Proti Kalouskovi

Na Miroslava Kalouska například před několika dny podal trestní oznámení místopředseda VV Tomáš Jarolím. Podle něj zneužil pravomocí veřejného činitele v souvislosti se společností Ostroj Opava. Kalousek reagoval tím, že podává naopak trestní oznámení na něj kvůli pomluvě. (Více o trestních oznámeních čtěte tady.)

Podle něj je Miroslav Kalousek výborný ministr financí, přesto se stával a ještě bude stávat častým terčem útoků. "Ti, co na něj útočili, poněkud divně působili," zhodnotil Schwarzenberg a pochválil také ministry za TOP 09 Leoše Hegera a Jaromíra Drábka. "Vydrželi útoky, často podpásové, a jejich práce se osvědčila," dodal.

"Té výzvě rozumím a podporuji ji. Mám zkušenost, že řada mediálních a internetových útoků zpochybňuje práci ministrů TOP 09," reagoval Drábek.

Členům strany předseda promlouvat do duše více než půl hodiny. Apeloval na ně, aby byli připraveni na krajské a senátní volby. "Ne abyste se připravovali, až když volba začne. Do závodu musíte nastoupit s rozehřátými svaly, abyste dosáhli špičku," vysvětloval politik s tím, aby členové TOP 09 naslouchali svým voličům.

A také jim vzkázal, aby netolerovali ve straně lidi, kteří by ji používali jako výtah k moci nebo čerpadlo peněz. "Buďte bdělí, dávejte pozor. Pokušení vždy existuje. A pokud mu někdo propadne, vy ho musíte ihned ohlásit. I kdyby jste věděli, že je to kolega vám drahý. Když zjistíte, že úřad nebo místo, kam se dostal, zneužívá k osobnímu obohacení, prosím vás co nejtvrději zakročit. Zde přestává přesladká láska k bližnímu," varoval Schwarzenberg.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Placka veterána. Vysloužilí policisté dostanou odznaky podobné služebním

Policejní odznak

Ač řady policie už opustili a přišli tak i o jakékoliv pravomoci, stovky bývalých policistů v Česku odteď budou moci v...

Vrcholí boj v moravskoslezské ČSSD, krajský výbor chce rušit organizace

Ilustrační snímek

Mezi ostravskými sociálními demokraty to vře. Někteří jsou nadšení, ale většina zděšená. Postupně se totiž dozvídají,...

Právo bránit život zbraní? Senátoři chystají ústavní novelu o sebeobraně

Ilustrační snímek

Zakotvit do ústavního pořádku právo bránit se legálně drženou zbraní má chystaná senátorská novela, která je mimo jiné...

Najdete na iDNES.cz