Schwarzenberg: Bátora na školství je jako pedofil v čele dívčí školy

  8:38aktualizováno  8:38
Ministrovi zahraničí Karlu Schwarzenbergovi připadá absurdní, že může Ladislav Bátora zastávat na školství pozici ředitele personálního odboru. "Jako kdybych ustanovil známého pedofila ředitelem dívčí školy. Chcete-li, ohrožuje to mravnost politiky,“ řekl Právu. Potvrdil, že ministři za TOP 09 teď nebudou chodit na vládu.

Ministr zahraničí a předseda TOP 09 se tvrdě opřel do toho, že je Ladislav Bátora stále personálním ředitelem na ministerstvu školství. Je to podle něj, jako kdyby pedofil vedl dívčí školu. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Podle předsedy TOP 09 Schwarzenberga jde o to, aby člověk s Bátorovými názory nebyl na takové pozici. "Ať třeba na ministerstvu školství řídí sklad tužek, ale zrovna personální oddělení, to je moc,“ prohlásil ministr zahraničí. Neměl by námitky ani proti tomu, kdyby byl Bátora třeba účetním na ministerstvu zemědělství.

Ladislav Bátora

Ladislav Bátora

Ministři za TOP 09 opustili ve středu jednání vlády na protest proti tomu, že ministr školství Josef Dobeš z Věci veřejných odmítá Bátoru sesadit z funkce, i když o Schwarzenbergovi na svůj facebookový profil napsal, že je to prskající starý chudáček.

Bátora, kterého Dobeš přijal do funkce na doporučení spolupracovníků prezidenta Václava Klause z Hradu, stojí v čele občanského sdružení Akce D.O.S.T. a považuje se za konzervativce a euroskeptika. Pozornost na sebe strhl, když protestoval u amerického velvyslance v Česku Normana Eisena proti tomu, že 13 velvyslanců západních zemích podpořilo právo homosexuálů uspořádat pochod v centru Prahy.

Šéf diplomacie Schwarzenberg na to reagoval, že by Bátora, který v minulosti také kandidoval za ultrapravicovou Národní stranu, měl z funkce na školství odejít, ale že má hodně vysoké "krytí". A prohlásil, že Bátorovy názory se ke školství hodí "jako pazdeří k jisté části těla". Úředník Bátora, jistý si svou pozicí, si na oplátku rýpl do vicepremiéra a ministra zahraničí poznámkou o starém prskajícím chudáčkovi a začala koaliční krize, kterou se zatím politikům nepodařilo vyřešit.

Dobeš Bátoru vyhodit odmítá, jen se esemeskou omluvil Schwarzenbergovi

Dobeš se esemeskou omluvil Schwarzenbergovi za svého úředníka, později se i distancoval od jeho vyjádření, ale vyhodit ho odmítl. Jen pohrozil, že bude hlídat jeho postoje a kdyby v nich našel extrémismus, personálně by zasáhl.

Ministr financí Miroslav Kalousek přichází na schůzi vlády. (10. srpna 2011)

Miroslav Kalousek

TOP 09 to nepovažuje za skutečný distanc od Bátorových názorů. "Jediná opravdová distance je okamžité odvolání toho úředníka. Jinak mu dál ministr poskytuje politické krytí," řekl iDNES.cz první místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek. Zdůrazňuje, že TOP 09 jako konzervativní respektuje určité hranice. "Jsme konzervativci, nejsme náckové, kteří o sobě tvrdí, že jsou konzervativci," říká Kalousek.

Kuriózní je, že kromě personálního odboru a správy nemovitostí má Bátora na ministerstvu podle informací iDNES.cz a MF DNES na starosti i změny etického kodexu. Školství se totiž připojilo ke kodexu, který před časem přijalo ministerstvo vnitra, když ho ještě vedl Radek John z Věcí veřejných. "Dodržování etického kodexu patří do kompetence ředitelky kabinetu pana ministra," reagovala mluvčí ministerstva školství Kateřina Savičová.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Hejna čápů se na cestě do Afriky zastavila na Moravě. Kvůli hrabošům

Obrovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední...

Obrovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední Moravě. Důvodem jsou přemnožení hraboši,...

Nový fígl. Češi vydávají své psy za asistenční a mohou s nimi kamkoliv

Asistenční psi

Jsou místa, kam běžného psa nepustí. Nemůže na palubu letadla, zákaz vstupu psů také často platí v restauracích či...

Pokud nechtějí být ve vládě, ať to jasně řeknou, vyzval Babiš ČSSD

Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (za ANO) mluví o konci koalice s ČSSD. V rozhovoru pro televizi Prima zdůraznil, že obě politická...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz