Schwarzenberg: Pánbůh mě zkouší, abych se nepovyšoval nad prezidenta

  12:29aktualizováno  12:29
Karel Schwarzenberg si nechal překontrolovat zdravotní stav, aby věděl, zda mu zdraví nebrání dál vést TOP 09. „Všechno v pořádku, mimo bohužel toho, že mě Pánbůh zkouší tím, že mi dal stejné neřády jako prezidentovi. Abych se nad ním necítil povýšen, tak ztrácím sluch taky. Taky pajdám,“ řekl iDNES.cz Schwarzenberg před schůzí vedení TOP 09.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg | foto: Marek Podhora, MAFRA

Čtyři desítky členů výkonného výboru TOP 09 se scházejí v pondělí odpoledne v Českém Krumlově, aby ladily přípravu listopadového volebního sněmu. A špičky strany čekají na rozhodnutí Schwarzenberga, zda bude svůj post obhajovat. „Snad budeme o tom diskutovat,“ řekl iDNES.cz Schwarzenberg. Chce o tom ale mluvit dříve s výkonným výborem, než s novináři.

K problémům se sluchem říká, že je to „bohužel nezadržitelný proces“. Svou narážkou na to, že ho Bůh zkouší, aby se nepovyšoval nad Miloše Zemana, s nímž se v lednu 2013 utkal o post prezidenta, poukázal na to, že i Zeman nedávno přiznal, že ztratil čtyřicet procent sluchu. (více zde)

Karel Schwarzenberg už nebude kandidovat na předsedu TOP 09

Bude čestným předsedou a povede ve volbách kandidátku v Praze

„Taky pajdám. U něho odumírají dolní končetiny, u mě jsou to artrotická kolena. Nicméně obě potíže vedou k tomu, že člověk pajdá,“ srovnal Schwarzenberg svůj zdravotní stav se Zemanovým.

Prezidenta dlouhodobě trápí cukrovka a s ní spojená neuropatie dolních končetin, kvůli níž nemá cit v nohou od kotníků dolů. Zatímco Schwarzenbergovi bude v prosinci 78 let, Zeman oslavil na konci září jednasedmdesáté narozeniny.

O víkendu se předseda TOP 09 zúčastnil konference pražské organizace strany, ale podle šéfa krajské buňky Jiřího Koubka a poslance Martina Plíška Schwarzenberg své rozhodnutí neřekl ani jim. „Jen jsme nominovali Františka Laudáta na post místopředsedy,“ řekl člen výkonného výboru TOP 09 Plíšek.

Fakta o TOP 09

Ve volbách v roce 2010 strana získala 16,70 %, když ji volilo 873 833 voličů. V koalici s ODS a s Věcmi veřejnými, od níž se později odštěpila strana Lidem, prosadila TOP 09 církevní restituce a také penzijní reformu, kterou ovšem nyní vláda Bohuslav Sobotka ruší.

V prezidentských volbách v roce 2013 se dostal Karel Schwarzenberg do druhého kola proti Miloši Zemanovi. Ve druhém kola ale Zeman Schwarzenberga porazil o téměř deset procent, což představovalo rozdíl skoro půl milionu hlasů.

V předčasných volbách 2013 dostala TOP 09 pod Schwarzenbergovým vedením 596 357 hlasů od 11,99 % voličů a skončila v opozici.

Upozornil, že do volebního sněmu na konci listopadu se výkonný výbor sejde ještě jednou, kromě toho několikrát předsednictvo, takže Schwarzenberga nic nenutí, aby své rozhodnutí řekl právě v Českém Krumlově.

Kalousek: Čím jsem starší, tím víc mě mrzí mé chyby

Exministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek řekl, že Schwarzenberg se nesvěřil ani jemu, jak se zachová. Ale kdyby jako předseda skončil, je připraven kandidovat.

„Vykonávám roli prvního místopředsedy a první místopředseda musí být kdykoli připraven tu roli byť jen přechodně převzít, protože je to statutární zástupce. Pokud se rozhodne nekandidovat, je mojí povinností kandidovat,“ řekl iDNES.cz Kalousek. „Ani nevím, jestli nám své rozhodnutí řekne už v pondělí. Na programu výkonného výboru není bod personální otázky,“ upozornil.

Je si jist, že by roli lídra strany zvládl, kdyby Schwarzenberg skončil. „Taky už jsem byl předsedou strany, byť jiné, také jsem byl ministrem financí. Čím jsem starší, tím víc mě mrzí mé chyby,“ řekl Kalousek, který v minulosti vedl lidovce, než je opustil, protože na jeho vkus byli moc nalevo, a založil se Schwarzenbergem TOP 09.

Šéf poslanců TOP 09 Kalousek se nebojí, že by odchod předsedy z funkce stranu změnil, posunul více k ekonomickým tématům, což je Kalouskova parketa. „My jsme ideově jasně zakotvená strana. Její směřování a politické úsilí nepadá ani se jménem Schwarzenberg, ani se jménem Kalousek, ale stojí s idejemi, které prosazujeme. Kdyby umřel Kalousek i Schwarzenberg, tak jiní po nás budou říkat to samé,“ řekl iDNES.cz Kalousek. V politických kuloárech se spekuluje o tom, že kdyby Schwarzenberg uvolnil své křeslo, mohl by se stát čestným předsedou TOP 09.

Měl by Karel Schwarzenberg dál vést TOP 09?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 8. října 2015. Anketa je uzavřena.

NE 2176
ANO 1348

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Pokud nechtějí být ve vládě, ať to jasně řeknou, vyzval Babiš ČSSD

Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (za ANO) mluví o konci koalice s ČSSD. V rozhovoru pro televizi Prima zdůraznil, že obě politická...

Každý pátý mrtvý na silnici je chodec. Mapa míst, kde umírají nejčastěji

Ilustrační snímek

Nejnebezpečnější pro chodce jsou rovné silnice. Vloni na místech, která jsou na první pohled přehledná, zemřelo 79...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz