Schwarzenberg nebude kandidovat na předsedu TOP 09, ve volbách ano

  16:44aktualizováno  17:39
Karel Schwarzenberg nebude kandidovat na předsedu TOP 09. Oznámil to na jednání výkonného výboru strany v Českém Krumlově. Exministr financí Miroslav Kalousek už před jednáním vedení TOP 09 iDNES.cz řekl, že když se Schwarzenberg takto rozhodne, na listopadovém volebním sněmu strany bude na předsedu kandidovat on sám.

Karel Schwarzenberg už nepovede TOP 09, bude jen volebním lídrem strany v Praze, kde má TOP 09 nejsilnější pozici | foto: Marek Podhora, MAFRA

„Ztrácím sluch,“ řekl iDNES.cz Schwarzenberg. Právě tak kolegům na schůzi vedení TOP 09 své rozhodnutí zdůvodnil. „Poslední kopanec, který jsem dostal, bylo to, když jsme měli tiskovku ve Sněmovně a já jsem i se sluchátky už neslyšel otázky novinářů,“ zdůvodnil pak novinářům, proč se tak rozhodl.

V příštích volbách bude ale kandidovat jako volební lídr v Praze, která je baštou TOP 09 a kde měl také on sám největší podporu při volbě prezidenta před dvěma lety. „Jsou dvě osoby, které mě motivují k tomu, abych zůstal. A ty mě motivují velmi silně. Je to pan prezident a pan Babiš,“ uvedl Karel Schwarzenberg.

Schwarzenberg bude čestným předsedou strany

„Jsou dva druhy autorit, formální a neformální. Formální vyplývá z pravomocí příslušné funkce, neformální vyplývá ze síly respektované osobnosti, jejíž názor je brán vážně za jakékoli situace. Je pro nás proto radostnou zprávou, že neformální autorita a morální vzor Karla Schwarzenberga s námi zůstane i v příštím období,“ uvedl první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Na chystaném volebním sněmu TOP 09 navrhne, aby byl Schwarzenberg jmenován čestným předsedou strany s výkonnými pravomocemi v oblasti formulace zahraniční politiky a politiky lidských práv.

„Vykonávám roli prvního místopředsedy a první místopředseda musí být kdykoli připraven tu roli převzít,“ řekl ke své kandidatuře iDNES.cz Kalousek. Už nyní byl v parlamentu nejviditelnější osobností TOP 09, která se nejvíc pouštěla do politických sporů s vládními politiky, zejména s šéfem ANO Andrejem Babišem. „My jsme ideově jasně zakotvená strana. Její směřování a politické úsilí nepadá ani se jménem Schwarzenberg, ani se jménem Kalousek,“ uvedl šéf poslanců TOP 09.

Do čela TOP 09 podpořil končící předseda Kalouska

Jestli bude mít Kalousek na sněmu soupeře při volbě předsedy, není zatím jisté. Schwarzenberg v pondělí Kalouskovu kandidaturu podpořil.

„Jihočeské předsednictvo TOP 09 na pozici předsedy strany bude nominovat Miroslava Kalouska. On s Karlem Schwarzenbergem jsou zakladatelé naší strany a my jsme přesvědčeni, že v nadcházejícím nelehkém politickém období naše strana potřebuje práci obou těchto osobností,“ sdělil v tiskové zprávě předseda jihočeské TOP 09 Tomáš Bouzek.

Schwarzenberg, kterému bude v prosinci 78 let, stál spolu s Kalouskem u zrodu TOP 09, když v roce 2009 Kalouskovi přívrženci odešli z KDU-ČSL, kterou Kalousek dříve také vedl. Odešel z lidové strany proto, že nesouhlasil s politickým kurzem, který strana měla pod vedením Jiřího Čunka a pak i Cyrila Svobody.

Ve volbách v roce 2010 lidovci vypadli ze Sněmovny, zatímco nová strana TOP 09 získala 16,7 %, když ji volilo 873 833 voličů. V koalici s ODS prosadila TOP 09 církevní restituce a také penzijní reformu, kterou nyní vláda Bohuslava Sobotky ruší.

V prezidentských volbách v roce 2013 se dostal Karel Schwarzenberg do druhého kola proti Miloši Zemanovi. Ve druhém kole už ale Zeman svého soupeře Schwarzenberga porazil o téměř deset procent, což představovalo rozdíl skoro půl milionu hlasů. V předčasných volbách 2013 dostala TOP 09 pod Schwarzenbergovým vedením 596 357 hlasů od 11,99 % voličů a skončila v opozici.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Je mu osm a je mistrem světa v šachu. Šampióna ale nejvíc baví tělocvik

20.8.2019, Pardubice, J. Bouška-sedmiletý šachový Mistr Světa, Foto:Radek...

Jiří Bouška z Kameniček na Pardubicku má kromě nesporného šachového talentu i srdce bojovníka. Z běloruského Minsku...

Rakovina ji připravila o nohu, teď se Pechová pokouší přeplavat La Manche

Plavkyně Markéta Pechová se snaží zdolat kanál La Manche (25. srpna 2019)

Plavkyně Markéta Pechová přišla o nohu, když jí bylo dvanáct let. Lékaři jí museli končetinu amputovat ve stehně kvůli...

Konec hledání trubek. Digitální mapa stavbařům ukáže, co je pod povrchem

Kdo staví, musí si zjistit, zda pod jeho pozemkem nevedou kabely.

Ve čtyřtisícových Dolních Břežanech kousek za Prahou právě staví mateřskou školu. Nedávno se jim ale stalo, že bagrista...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz