Schwarzenberg: Klaus vyvolává pocit, že jsme slabí

  16:36aktualizováno  10. října 10:17
Exministr zahraničí a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg odmítá postup prezidenta Václava Klause při zdržování s podpisem Lisabonské smlouvy. Klausův navržený dodatek týkající se sudetských Němců by se prý mohl otočit proti nám. "Vyvolává to pocit, že jsme slabí a nevěříme si," řekl Schwarzenberg v rozhovoru pro MF DNES.

Jsem naštvaný, jak jsme v Česku mnoho věcí dokázali zcela zpackat, říká předseda Top 09. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Pane předsedo, prezident Václav Klaus včera odpoledne řekl, proč chce doplněk k Lisabonské smlouvě. Předtím se však zeptám, zda jste o Lisabonu jednali i na dopolední schůzce politických stran a premiéra Jana Fischera?
Hovořil jsem o tom jenom já.

Jaké byly reakce?
Žádné.

S Mirkem Topolánkem jste právě vy podepsal v portugalské metropoli Lisabonskou smlouvu. Jak vnímáte zdržovací taktiku prezidenta?
Mám zásadně odlišný názor než pan prezident.

Takže nezdržovat a po rozhodnutí Ústavního soudu ihned podepsat?
Jistě. Jsem přesvědčený, že Ústavní soud nenalezne opravdovou překážku pro podpis, tudíž by prezident měl dodržet slovo.

Co tím myslíte?
V blahé paměti prohlásil, že když Irsko rozhodne kladně, tak podepíše. Dalšími podmínkami kazí naši beztak nevalnou pověst v Evropě.

Klausův dodatek k Lisabonu se dotýká Listiny základních práv a je namířen proti možným majetkovým nárokům sudetských Němců. Existuje z jejich strany skutečně takové nebezpečí?
Jejich požadavky jsou bezpředmětné. Když jsem nastoupil na ministerstvo zahraničí, požádal jsem právní oddělení, aby opět prozkoumalo, zda existují možnosti, aby se řešily nějakou právní cestou tyto majetkové požadavky. Není tomu tak. To tvrdí jen paní Bobošíková a podobní. Nemohu to brát vážně.

Právní výklady jsou v tom ale skutečně rozdílné. Takže opatrnost je možná na místě.
Je to naopak! Pokud k tomu vznášíme z nejvyššího místa země další připomínky, tak tím veřejně demonstrujeme, že si v tom nevěříme. Že se cítíme slabí v kramflecích.

Ale Poláci mají výjimku v Lisabonu u Listiny práv právě kvůli obavám z možných požadavků sudetských Němců. Proč ne my?
Poláci měli i jiné důvody. S odpuštěním, proč to prezident neřekl už dávno? Měl o to požádat vládu, když se o Lisabonské smlouvě vyjednávalo. Proč až teď? Vyvoláváme tak jen pocit naší slabosti.

Další aktuální věc. Včera dopoledne jste jednali společně s ostatními stranami s premiérem Janem Fischerem o dalším mandátu jeho vlády. Zaznamenal jste tam něco, s čím jste nemohl souhlasit?
Ne, zatím ne.

Co myslíte slovem zatím?
Všichni se tam snažili být hodní. S nadsázkou jsme tam zpívali jako farní sbor, všechno bylo v pořádku, bylo to hezké. Nicméně mám obavu, aby v parlamentu při hlasování o rozpočtu někdo nenavrhl nějaké překvapení.

Vaše TOP 09 říká, že chce pro Fischerovu vládu co nejširší mandát a co nejméně ovlivňování ze strany politiků. Ale v tom se neshodnete s ostatními stranami.
Buď jsou strany schopny se dohodnout na fungování plnohodnotné vlády, nebo nejsou, což je očividné. Jenže to pak budeme mít v době krize vládu, která má přivázanou jednu nohu. To nejde! Prosazuji, aby měla všechny pravomoci při řízení země.

Znamená to, že by tento kabinet měl pokračovat i v připravovaných privatizacích či schválit obří ekologickou zakázku, jejíž vyhlášení zavání tunelováním?
Chceme vyšetřit všechny pochyby kolem ekozakázky. Musíme na druhé straně vyřešit některé problémy v životním prostředí. Nelze v tom čekat donekonečna. Někteří zlí lidé přitom tvrdí, že se to musí posunout o rok, aby byl výdělek z toho poněkud jinak rozdělený.

Kdo jsou ti zlí lidé?
Kteří s tím chtějí dál manipulovat. Chci, aby vláda prošetřila všechny okolnosti kolem zakázky a pak rozhodla. Musíme v tom pokračovat. Je mi jasné, že na tom někdo vydělá, ale jde o to, zda se má na to dát sto miliard, či daleko méně.

To silné přesvědčení, že Fischerova vláda má mít silný mandát, vychází i z toho, že jiná možnost do voleb vlastně teď už neexistuje?
Obávám se, že se ekonomická krize protáhne do příštího roku. Moji přátelé z Německa, a na tuto zemi jsme hospodářsky navázáni, mě upozornili, že nastartování růstu je u nich způsobeno jen mimořádnými výdaji před volbami. V normálních zemích by se v takových situacích klonili spíše k mimořádným pravomocím pro vládu. Ale některé strany u nás chtějí vládu s omezenými pravomocemi. To je česká cesta, se kterou nesouhlasím.

Hovořilo se včera na jednání o výměně některých ministrů?
Žádná jména nepadla. Navíc je to výhradně v pravomoci premiéra.

Vy nemáte výhrady k práci některých ministrů?
Ne. Je věcí Jana Fischera, aby měl dobře fungující vládu, to není moje starost ani starost naší strany.

Objevilo se včera na jednání u premiéra jméno nového českého eurokomisaře? Už to spěchá a přitom se straší, že kvůli Klausovi bychom nemuseli mít žádného. Ale to není pravda.
O eurokomisaři se nejednalo. Pokud bude nadále platit stará smlouva z Nice, musí se počet komisařů snížit. Není vyloučeno, že za současné situace se ostatní mohou shodnout, že nejlepším kandidátem na zemi bez komisaře je Česko.

Podobný politický tlak považuji za zcela nepřípustný. Vy s takovými manévry souhlasíte?
Ne. Ale byly i doby, například na jaře, kdy jsme měli v Evropě poněkud lepší pověst. Tu jsme si důkladně pokazili jak svržením vlády v průběhu předsednictví, tak tanečky kolem Lisabonské smlouvy.

Přijde mi to však jako nesmírná paušalizace problému, když jsme označováni téměř za zločince.
Výkony jednotlivých politiků dopadají na celý stát. To je prosté. Když v Rakousku před lety vznikla koalice, v níž byl i pan Haider, tak se ta země dostala okamžitě do průseru. EU reagovala tvrdě. Já nechci, abychom protrpěli obdobnou situaci.

Teď už přeháníte, ne?
Nebylo by to samozřejmě stejné. Ale je bezpočet možností, jak nám dát najevo, že se to někomu hodně nelíbí a co z toho vyvozuje.

Přesto, copak někdo obviňoval Holanďany a Francouze, že v referendu shodili v roce 2005 tehdejší evropskou ústavu?
Něco jiného je referendum a něco jiného jsou zakládající členové Unie. Musíme si přiznat, že postavení Francie, a dokonce i Nizozemska je v EU jiné. My jsme v tom spolku poměrně krátkou dobu a důvěra v nás poněkud poklesla.

Vraťme se k eurokomisaři. Koho byste chtěl na tom místě vy?
Nebudu nikoho jmenovat. Vzhledem k hluboké "sympatii", které si TOP 09 užívá u mnoha českých představitelů, by mu to mohlo jedině uškodit. Navíc, pokud jsme chtěli významnější místo pro našeho komisaře, tak se to mělo vyjednat diskrétně a dávno. Už je to za námi, teď s tím už moc neuděláme.

Za nejvážnější kandidáty na komisaře se dnes považuje Vladimír Špidla, který tam už sedí, a pak Alexandr Vondra. Co jim říkáte?
Oba jsou důstojní kandidáti. Špidla je čestný politik a odvedl v Bruselu dobrou práci. Jistě, je to introvert, ale i s touto vlastností to zvládá slušně. Saša Vondra je jednou z nejvýraznějších osobností české zahraniční politiky. V poslední době se "naučil" Brusel, ví, jak to tam chodí, je energický vyjednavač. Bezesporu by byl vehementní zastánce našich národních zájmů.

Podívejme se teď na dění po zrušených předčasných volbách. Víte, kdo je dnes pro většinu politických stran největším nepřítelem?
Nevím.

Zdá se, že vaše TOP 09. Za vážného soupeře ji považuje ODS, lidovci, zelení a už se přidala i ČSSD. Uvidíme, co komunisté, které jste teď poprvé přeskočili v průzkumech. Co tomu říkáte?
Jsem tím velice polichocen. Ale má to svoji logiku. Jsme nový subjekt a každý má teď obavy, že získáme jeho voliče.

Je pro vás výhoda, že se nemusíte ohlížet na minulost a říkat jasně některé věci, protože nejste voličům nijak zavázáni?
Není to tak jednoduché. Musíme stranu dobudovat, ustavit regionální sdružení, která budou silná. Ostatní strany to už mají za sebou. Lehčí to máme v tom, že můžeme hovořit otevřeně, nejsme zatíženi minulostí. A hned na začátku jsme se s Miroslavem Kalouskem dohodli, že nebudeme dávat nesmyslné sliby, říkáme, jak jsme na tom, i v době krize. Jak je vidět, část voličů reaguje pozitivně. Ale myslím si, že my nebudeme nikdy masovou stranou. To bychom museli říkat něco jiného.

Mohli byste být obdobou liberální německé FDP, která minulý měsíc mimořádně uspěla ve volbách?
Cesta FDP je zajímavá, i když nás nelze srovnávat, ona si prošla už dlouhou politickou cestu. Ale pokud jde o názor na ekonomické otázky, tak by to srovnat šlo.

Mám pocit, že TOP 09 je strana pouze dvou mužů – Kalouska a Schwarzenberga. To není nejlepší situace.
Je mi to naprosto jasné, je to veliká zátěž i pro nás dva. V krajích se ale objevují zajímavé osobnosti, které jdou s námi. Věřím jim, že uspějí. Výhodou odložení voleb je, že se mohou vyprofilovat.

Odložení voleb je pro vás výhoda? Ostatní strany tvrdí, že na to doplatíte nejvíce právě vy.
Jistěže to pro nás bylo blbé. Už jsme viděli při našem předvolebním běhu metu, na kterou jsme měli dorazit. Měli jsme běžet pět kilometrů a najednou je to maraton. Část lidí byla nadšená, že jsme se objevili. Udržet to bude těžké. Na druhou stranu získáme čas na dořešení věcí kolem strany.

Nebojíte se, že se váš rychlý vzestup změní ve stagnaci?
Větší obavu mám z toho, že lidi budou tak frustrovaní z české politiky, že nepůjdou volit. Může to být pro nás obtíž. Navíc nemáme pro kampaň tak velké penězovody jako ostatní strany.

Když hovoříte o penězích, budete reagovat vždy tak tvrdě, jako když jste se okamžitě rozloučili s panem Šustrem, kterého naše redakce usvědčila, že by byl za milion ochoten pomoci se změnou zákona?
Byl jsem ve čtvrtek v pražské hospodě Na Slamníku, ptali se mě tam, co říkám postupu vaší redakce v té kauze. Já jsem vašim redaktorům hluboce vděčný, že se ukázala pravda boží. Rázným vyřešením této aféry jsme dali všem znamení, že na nic podobného nebudeme nikdy přistupovat. Jsem na tom domluvený i s Kalouskem.

No právě. Pořád se říká, že se může něco objevit právě na Miroslava Kalouska. Například v souvislosti s jeho působením na ministerstvu obrany či financí. Vy pořád opakujete, že mu věříte. Kde jste vzal to silné přesvědčení?
Věřím mu. Když někoho určitou dobu znáte, tak mu buď důvěřujete, nebo prostě ne. Jistěže, když byl ve straně lidové, tak se musel starat i o peníze. Nemyslím si však, že se osobně obohacoval. Věřím mu. A kdyby se něco objevilo, všichni vědí, jak bych reagoval.

Někteří lidé vám mají za zlé, že jste se angažoval u TOP 09. Například Martin Bursík, který vás navrhl na místo ministra zahraničí. Diví se tomu i váš letitý přítel Alexandr Vondra. Vám to nevadí?
Nevím, co říkal Saša, ale dnes jsme političtí soupeři, i když dál přátelé. Plyne to z toho, že naše strana získává větší podporu a přebírá jim voliče. Martin Bursík je trochu uražený a má pocit, že teprve on mě do politiky vtáhl. Jenže já jsem v politice prakticky celý život, v tom nemá pravdu. Navíc já bych zeleným dnes už spíše škodil. Mnoho jejich členů se dívá hodně kriticky na některé moje postoje, třeba na prosazování radaru. Vlastně jsem jim pomohl, když jsem je opustil. A pak je tam ještě jedna osobní věc.

Která?
Pokud chci něco v politice ještě dokázat, zbývá mi kvůli mému věku už jen jedno volební období. Myslím, že realizovat to mohu nejlépe právě v TOP 09.

Jak se cítíte zdravotně? Prodělal jste operaci srdce v době svého ministrování.
Jsem ojetina s náhradními díly. Ale cítím se teď velmi dobře.

Avšak co byl hlavní motiv, že kandidujete do Sněmovny?
Strašně mě štve, v jaké situaci je česká politika. Je v důkladném průseru. Já jsem dosáhl u lidí popularity. To je dar, se kterým musím nějak naložit. Chci za to něco pro lidi udělat, nechci je zklamat. Ano, politika mě baví, ale ctižádost už nemám jako před lety.

Máte tady na stole citát Egona Bondyho. Zní: "Nikdo nikdo nikdo, nikdy nikde nikam se nedostal. Snad já? Takový vůl přece jen nejsem." Ale vy jste se někam dostal.
Kam jsem se dostal? Ministr zahraničí? Copak je to tak strašně významné? Bavilo mě to, ale to nebyl důvod jít do politiky. Musí se to brát s nadhledem, jako to dělal Bondy. Mám výhodu vysokého věku, nemusím některé věci dělat za každou cenu. Do politiky mě nahnala nesmírná naštvanost, jak se to u nás vyvíjí v poslední době. Zvorali jsme mnoho věcí. Nejsem lidumil, ale ta naštvanost mě do toho žene.


  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Posádka Smartwings vysadila z letadla cestujícího, nerespektoval pokyny

Letadlo české společnosti Smartwings přerušilo v sobotu start na Sicílii a jeden z pasažérů si musel vystoupit. Odmítal...

Trikolóra tvrdí, že vnitro chystá větší ochranu migrantů, Hamáček to popřel

Před novelou azylového zákona, kterou připravuje ministerstvo vnitra, varuje hnutí Trikolóra. Tvrdí, že povede k...

V boji o rozpočet je klíčová KSČM. Není úžasný, ale pragmatický, řekl Dolejš

Hlasy patnácti poslanců KSČM jsou pro vládu Andreje Babiše při schvalování rozpočtu na příští rok klíčové. Bez nich by...

Premium

Gretinu diagnózu zveřejnili rodiče, ne já, říká bývalý šéf dětské psychiatrie

Řadu let působil ostravský lékař Jaroslav Matýs ve funkcích předsedy Asociace dětské a dorostové psychiatrie a předsedy...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz