Čest, říká Schwarzenberg o ruském seznamu. ČR chce po Moskvě vysvětlení

  10:53aktualizováno  10:53
Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg považuje za čest, že se ocitl na seznamu 89 evropských politiků, kterým Rusko zakázalo vstup do země. Česká republika zatím žádný krok proti seznamu nechystá. Podle premiéra Bohuslava Sobotky by evropské země měly postupovat jednotně.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. | foto: Marek Podhora, MAFRA

„Je mi ctí,“ reagoval Schwarzenberg na zjištění, že se nachází mezi lidmi, kterým Putinův režim zakázal vstup na území Ruské federace. Předseda TOP 09 je jedním ze čtyř českých politiků na seznamu.

„Považuji to za čest. Je to klub slušných lidí, v jakém se člověk cítí dobře,“ řekl Schwarzenberg redakci iDNES.cz. Proč ho Rusko zahrnulo do seznamu nežádoucích lidí, neví. Domnívá se ale, že to souvisí s jeho postoji k Ukrajině.

„Asi je to proto, že nazývám věci pravými jmény. Nedělám z toho nějakou nejasnou věc. Říkal jsem od začátku, že na Ukrajině není žádná krize, ale válka. A to jim šlo na nervy. Pro moc je vždy nejhorší, když někdo řekne, jako v Andersenově pohádce, že císař je nahý,“ vysvětlil předseda TOP 09 a dodal, že ani kvůli současnému režimu v Rusku si nepřestává vážit ruské kultury.

Spolu se Schwarzenbergem se na seznamu ocitli i další tři čeští politici. Je mezi nimi i Schwarzenbergův stranický kolega, poslanec Marek Ženíšek. Ani jemu zákaz cestovat do Ruska nevadí. „Pokud Rusko nebude rozšiřovat svoje území do nekonečna, pak ten zákaz nějakou dobu, co bude Putin u moci, vydržím, Pro mě je to důkaz toho, že dělám svoji práci dobře,“ napsal iDNES.cz v SMS.

Podobně jako předseda TOP 09 se vyjádřil i europoslanec Jaromír Štětina. „Na tomto novém seznamu politiků jsem s řadou svých kolegů z Evropského parlamentu. Jsou to vesměs stateční a přemýšliví lidé. V jejich společnosti je mi dobře,“ uvedl. Doplnil, že současné postavení persony non grata v Ruské federaci pro něj není ničím novým. Na seznamu nepohodlných lidí je prý už od roku 2000, a to kvůli své novinářské činnosti. „Tento seznam nepohodlných vypracovala Federální služba FSP,“ vysvětlil.

Čtveřici českých politiků, které Rusko nepustí přes své hranice, je i Štefan Füle, bývalý eurokomisař pro rozšíření a politiku sousedství. Angažoval se například v jednání o asociační dohodě mezi Ukrajinou a Evropskou unií.

K zákazu vstupu vybraných lidí do Ruska bude Česká republika požadovat vysvětlení. Uvedla to mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. „Je to jednostranné vyhlášení ruskou stranou. Vnímáme to tak, že seznam nemá žádný mezinárodní právní rámec. Nechápeme, proč tam jména českých politiků jsou,“ řekla.

Premiér: krok Ruska odporuje diplomatické praxi

Podle premiéra Bohuslava Sobotky je současný krok Ruské federace reakcí na nedávné omezení přístupu do jednotlivých zemí Evropské unie vybraným proputinovským politikům. Česká republika ale podle premiéra neměla reagovat ukvapeně. „Nemyslím si, že by Česká republika měla přijímat nějaké samostatné kroky. Určitě se poradíme v rámci Evropské unie, jestli na to budeme nějakým zvláštním způsobem reagovat,“ sdělil premiér.

V tiskové zprávě zaslané v sobotu médiím své vyjádření doplnil. „Jde o jednostranný krok ruské strany, kterému nerozumíme a nevidíme pro něj opodstatnění. Tento krok odporuje dobré diplomatické praxi,“ stojí ve zprávě. Potvrdil, že Česko bude požadovat po Moskvě vysvětlení.

O zákazu vstupu 89 evropských politiků a diplomatů na ruské území informoval v pátek nizozemský premiér Mark Rutte. Vedle poslanců, členů Evropského parlamentu, diplomatů nebo občanských aktivistů ovšem obsahuje třeba jméno generálního ředitele britské tajné služby MI5 Andrewa Parkera.

Jeden řádek seznamu obsadil polský expremiér a bývalý předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek. Nechybí ani Nick Clegg, který byl donedávna místopředsedou britské vlády. Zákaz vstupu do Ruska má například také Bernd Posselt, bývalý německý europoslanec a mluvčí Sudetoněmeckého zemského spolku.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Města se připravují na tropy. Chystají kropení chodníků i tzv. treegatory

Technické služby kropí kvůli horku ulice Zlína.

Česko čeká tropický týden. Na některých místech se podle meteorologů teploty vyšplhají až na 37 stupňů. Na vedra se...

Půjde to podle scénáře, sliboval úředník souzený kvůli tendru na nemocnici

Krajský soud v Hradci Králové začal projednávat případ Emila Kmoníčka a...

Krajský soud v Hradci Králové začal projednávat případ manipulace při zadávání veřejné zakázky na přestavbu Oblastní...

V Litoměřicích nakrátko vystaví nejstarší českou listinu z roku 1057

Zakládací listina litoměřické kapituly sv. Štěpána datovaná k roku 1057

Jen velmi krátce bude v litoměřickém státním oblastním archivu k vidění nejstarší dochovaný originál písemného...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz